آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۵۵۱۹
صفحه اول
۱
یادداشت

گام های امنیت بخش

دکتر سیدمحمد مرندی

با وجود این که گام چهارم ایران در راستای کاهش تعهدات هسته ای در چارچوب برجام بود شاهد انتقادات فراوان از سوی کشورهای اروپایی بودیم و این در حالی است که این کشورها در طول یک سال و نیم گذشته به هیچ تعهدی عمل نکردند. بنابراین آنها در جایگاهی نیستند که از ایران انتقاد و گلایه ای داشته باشند بلکه باید از کشورمان تشکر کنند که گام بلندتری برنداشته است.

آنها باید به این فکر کنند که اگر به تعهداتشان عمل نکنند در نهایت جمهوری اسلامی ایران مجبور به کنار گذاشتن تمام تعهدات برجامی خود خواهد شد.

شرایط کنونی نشان می دهد که اروپاییان به دلیل ترس از ترامپ یا جلب نظر وی قصدی برای ایستادگی در برابر آمریکا ندارند، بنابراین تصور نمی کنم که آنها در حال حاضر نیتی برای اجرای تعهداتشان در مقابل ایران داشته باشند. به همین دلیل به نظر می رسد همچنان به سوی گام های بعدی - که می تواند کاهش نظارت ها باشد -  پیش خواهیم رفت. این موضوع می تواند حرکت مهمی باشد و ایران در نهایت چاره ای جز حرکت به این سو نخواهد داشت.

با توجه به مقاومت چین و روسیه در مقابل آمریکا، اگر اروپا نیز چنین قصدی داشت می توانست همراه با این کشورها در برابر آمریکا مقاومت کند، چرا که آمریکا نمی تواند همه کشورها را تحریم کند.

نکته دیگر این که حتی اگر اروپا با توجه به گام های برداشته شده از سوی ایران بخواهد از برجام خارج شود اتفاق خاصی برای ما رخ نمی دهد، زیرا در حال حاضر نیز تحریم هستیم و در صورت از بین رفتن برجام با سرعت بیشتری برنامه هسته ای خود را تقویت خواهیم کرد و دیگر محدودیت های برجام را نخواهیم داشت.

اروپا و آمریکا باید بدانند در صورت از بین رفتن برجام، آنها دیگر نمی توانند چنین برجامی را به وجود بیاورند و ایران دیگر به راحتی حاضر به مذاکره با کشورهایی نخواهد شد که به هیچ یک از تعهداتشان پایبند نیستند و در عین حال توانمندی هسته ای ایران نیز بیش از گذشته خواهد بود.

امروز حتی به اعتراف دیگران، ایران در منطقه دست برتر را نسبت به آمریکا دارد و این ضریب امنیتی ما را بالا برده است. علی رغم دغدغه های مردم در مورد موضوعات اقتصادی دیگر مانند چند ماه قبل برخی نگران وقوع جنگ نیستند و این اتفاق محصول افزایش قدرت دفاعی و توانمند شدن متحدان ما در منطقه است.

گام هایی که تاکنون جمهوری اسلامی ایران برداشته در کنار قدرت دفاعی و افزایش قدرت متحدان ما در جبهه مقاومت، موجب افزایش اقتدار کشورمان در اذهان شده است.