آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۵۵۱۹
صفحه اول
۱

محمدباقر قالیباف در برنامه «دستخط» شبکه 5: این مجلس در راس امور نبوده است

گروه سیاسی:  برنامه دستخط این هفته با حضور محمدباقر قالیباف شهردار اسبق تهران و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد.

قالیباف در این برنامه تلویزیونی درباره نامه های اخیر خود به جوانان برای حضور در انتخابات مجلس گفت: واقعیت این است که اگر تاریخ زندگی من را نگاه کنید من هیچ گاه در زندگی خودم دلبستگی به جریانات سیاسی به عنوان یک جریان حزبی نداشته ام. آن چیزی که همیشه دغدغه من بوده، همان آرمان هایی بود که در آغاز جوانی از امام عزیزمان دریافت کردیم و آن اسلام سیاسی که حضرت امام برای ما تبیین فرمودند و در ادامه اش هم حضرت آقا به درستی آن مسیر را تبیین کردند و ادامه دادند با شرایطی که در کشور و جهان و منطقه بود. وی افزود: دغدغه من همیشه این بوده که دنبال می کردم. لذا اگر این نگاه را امروز به جوانان دارم، با همان نگاه دارم. بحث من از این جهت روی مجلس بوده و تاکید کردم که مجلس در راس امور است؛ این فرموده حضرت امام (رضوان الله علیه) است ولی امروز شاهد هستیم مجلس به هر دلیلی که بیشتر فکر می کنم به کارنامه خود مجلس بازمی گردد، در راس امور نیست. خب ما در اسفند می خواهیم گام چهار ساله برداریم و خیلی مهم است که این گام را درست برداریم. من در همین تاکیدی که در حوزه مجلس داشتم، گفتم مهم است که مردم ما افرادی را به مجلس بفرستند که دغدغه مردم را داشته باشند، دغدغه آرمان های انقلاب را داشته باشند. قالیباف در پاسخ به این سوال که منظورش از جمله «مجلس در راس امور نیست»  اشاره به مجلس دهم است یا کل مجالسی که آمدند و رفتند، توضیح داد: هم مجلس دهم و هم مجموعه برآیند. در یک فرآیندی این اتفاقات افتاده است. مثلا وقتی در مجلس یا هر انتخاباتی دوقطبی های کاذب سیاسی ایجاد می کنیم و بعد این دو قطبی ها آنجا می آیند و همین فضا باقی می ماند، دیگر از رسالت اصلی بازمی مانیم. نمونه های متعددی هست و وجود دارد. همین الان نگاه کنید مثلا چه معنی می دهد برای موضوع شفافیت در مجلس صد و چند ده نفر امضا کنند، ولی بعد که این را به رای می گذارند کمتر از 60 نفر رای می دهند.

قالیباف همچنین درباره لوایح مرتبط با FATF گفت: منافع خیلی از بخش های حقوقی و اقتصادی را در نظر نگرفته است، نه فقط کشور ما بلکه حتی در اروپا و آمریکای شمالی اینچنین است. امروز اگر نگاه کنید در کانادا وکلای آنجا نسبت به FATF و رفتارهای FATF معترض هستند. خود بخش های اقتصادی در اروپا و آمریکا نسبت به FATF معترض هستند. این نیست که فقط ما معترض هستیم. الان یک بحثی در جامعه است که می گویند همه عضو FATF هستند الا ایران و کره شمالی! خب بله، این از یک نگاه وجود دارد ولی آیا آنهایی که امروز با FATF همکاری می کنند FATF را قبول کردند و از آن راضی هستند یا جزو معترضین آن هستند؟ من نمی خواهم این موضوع را مطرح کنم، این موضوع بحث FATF نیست ولی می خواهم بگویم چرا باید موضوع مهمی که ارکان اقتصاد ما را... وقتی می گوییم ارکان اقتصاد فقط بحث بانک ها نیست؛ وقتی مقررات FATF را نگاه کنید، یک بنگاه معاملاتی املاک در هر محله مکلف است گزارش خودش را بهFATF  بدهد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن دفاع از عملکرد قوه قضاییه در برخورد با مفاسد اقتصادی، گفت: وقتی یک تصمیم کسی که سیاست اعمال می کند و نظر و برنامه خودش را بیان می کند، مسوول هم هست و اختیار هم دارد، قانون هم به او اختیار داده است نتیجه این می شود که فردا صبح ده ها هزار نفر در صف خرید سکه قرار می گیرند. بعد با آن کسی که سکه خریده برخورد می کنیم، به نظر شما اخلالگر اقتصادی آن کسی است که در صف سکه ایستاده یا آن کسی که این تصمیم نابخردانه را گرفته است؟ کدام یک از اینها اخلالگر اقتصادی است؟

قالیباف درباره عملکرد خود در شهرداری تهران و مقایسه آن با عملکرد شهردار فعلی هم گفت:    یک بنده خدایی که الان عضو شورای شهر هستند و قبلا شهردار بود و اینجا بود، از ایشان پرسیدم شما آن زمان چقدر تراکم می فروختید. این که تراکم فروشی از کجا شروع شد؟ خودشان اذعان کردند که از زمان من شروع شد. از زمان قبل از من بود. آقای حناچی می گوید قبل از ما شهر را می فروختند و الان ما نمی فروشیم. یعنی واقعا اینطور است که شما همه را فروختید؟  وی افزود: من سوال می کنم چه کسی در همان اوایل دهه 70 که در شهرداری آمدند، طرح تفصیلی شهر نوشته شد وزیر مسکن و شهرسازی به شهرداری ابلاغ کرد، چه کسی در کشو گذاشت و با افتخار در آن را بست و گفت من این را اجرا نمی کنم و خودش هر کاری خواست انجام داد؟   روزی که ما به شهرداری آمدیم از زمان فرمانفرما تا این زمان شهر طرح جامع نداشت. ما توانستیم طرح جامع به تصویب برسد و طرح تفصیلی ها به تصویب برسد و همه اینها تحت سیستم گذاشتیم. من تعجب می کنم این روزها جشن می گیرند و افتتاح می کنند که ما شهرسازی را مکانیزه کردیم. شما تهران دات آی آر را ببینید، در سال 91، 92، 93 و همه این سیستم ها هوشمند است و الان شهرداری این افتخار را دارد که آن زمان حتی دولت هایی که با ما مخالف بودند، در هوشمندی بالاتفاق چند سال متوالی شهرداری تهران رتبه اول در کشور را داشت. این کارها انجام می شد.

قالیباف درباره انتقادات نسبت به بلندمرتبه سازی در تهران در دوره مدیریتش در شهرداری هم بیان کرد:  حالا من بخواهم عدد و رقم بدهم، کلا 12 طبقه به بالا بلندمرتبه سازی می شود. جالب است بدانید حدود 790 تا ساختمان 12 طبقه و به بالا در شهر تهران بیشتر نیست. حدود 480 مورد از این هفتصد و خرده ای، قبل از سال 84 است که در تهران ساخته شده بود.  این سیصد و خرده ای که زمان ما بوده، در حقیقت 160 مورد برای تصمیمات قبلی بوده و 480 موردی که می گویم که از قبل ساخته شده، حدود دویست و خرده ای پروانه نداشتند و ساخته بودند. این حرف ها زده می شود. همین الان از شهرداری تهران بپرسید درآمد شهرداری از کجا است؟ 19 هزار میلیارد تومان درآمد دارند، چه کار می کنند؟ از کجا می آورند؟ در همین کسری بودجه مشخص است که چقدر از محل فروش تراکم است.