آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۵۵۱۹
سیاست: داخلی/خارجی
۲

خبر

 با حکم رهبر انقلاب انجام شد / انتصاب نماینده ولی فقیه در استان مازندران

حضرت آیت الله خامنه ای در حکمی حجت الاسلام حاج شیخ محمدباقر لائینی را به نمایندگی ولی فقیه در استان مازندران و امامت جمعه ساری منصوب کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، متن حکم رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب حجت الاسلام آقای حاج شیخ محمدباقر لائینی دامت افاضاته

در پی استعفای جناب حجت الاسلام آقای طبرسی دامت افاضاته و با تشکر فراوان از زحمات و خدمات ایشان در سال های متمادی، جنابعالی را که بحمدا... از سوابق روشن و صلاحیت لازم برخوردار می باشید به نمایندگی خود در استان مازندران و امامت جمعه ساری منصوب می کنم.

استان مازندران در شمار برجسته ترین استان های کشور از جنبه های مادی و معنوی است و مردم عزیز و مومن و انقلابی آن در آزمون های متعدد در نظام جمهوری اسلامی مفتخر و سربلند ظاهر شده اند. جنابعالی با توجه به سابقه حضور و خدمت در آن استان با برجستگی های جوانان فداکار و مردمان پر انگیزه و وفادار آن آشنایید. لازم است این برجستگی ها تقویت و تثبیت و بزرگ داشته شود و در این راه از علمای دین و فرزانگان حوزه و دانشگاه یاری گرفته شود.

تقویت جریان انقلابی و جوانان مومن و روی گشاده و دست مهربان با همه قشرهای مردم توصیه موکد اینجانب است. توفیقات شما را از خداوند مسالت می کنم.

سیدعلی خامنه ای/ 14 آبان 1398

انهدام پهپاد متجاوز توسط ارتش

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش گفت: بامداد جمعه، یک فروند پهپاد متجاوز توسط سامانه های بومی نیروی پدافند هوایی ارتش مستقر در منطقه عمومی ماهشهر تحت هدایت شبکه یکپارچه قرارگاه پدافند هوایی کشور منهدم شد.

سرتیپ علیرضا صباحی فرد گفت: این اقدام قاطع و شلیک موشک در واکنش به تجاوز یک فروند پهپاد متجاوز خارجی به حریم هوایی کشورمان بوده است و پهپاد متجاوز قبل از رسیدن به اماکن حساس با هوشیاری کامل شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور منهدم شد.

صباحی فرد تاکید کرد: ما بارها اخطار داده ایم که شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور با آمادگی کامل، قاطعانه با هرگونه تجاوز به حریم هوایی کشور پاسخ خواهد داد.

غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان هم در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: پدافند قرارگاه جنوب غرب ارتش جمهوری اسلامی ایران مستقر در ماهشهر با شلیک موشک این پهپاد ناشناس را ساقط کرده که لاشه آن در نیزارهای اطراف ماهشهر سقوط کرد.

استاندار خوزستان ادامه داد: هم اینک لاشه این پهپاد توسط نیروهای نظامی و امنیتی از میان نیزارها خارج شده و کارشناسان تحقیقات درباره آن را آغاز کرده اند.

براساس گزارش فارس، انهدام پهپاد ناشناس توسط سامانه پدافندی بومی مرصاد انجام شده است.  سامانه پدافند هوایی «مرصاد» در حقیقت نسخه بومی سامانه آمریکایی  MIM-23 هاوک است که با مهندسی معکوس در داخل کشور، تولید شده است و از آن می توان به عنوان اولین گام های کشورمان برای ساخت سامانه های پدافند هوایی بومی یاد کرد. سامانه پدافندی هاوک پیش از انقلاب ستون فقرات و سامانه اصلی پدافند هوایی کشور بود که پس از پیروزی انقلاب و در دوران دفاع مقدس نیز در دفاع هوایی از مناطق عملیاتی، تاسیسات نفتی و شهرها، رکوردهای خوبی از خود به جای گذاشت.

سامانه پدافند هوایی مرصاد از 3 بخش اصلی موشک و لانچر، رادار کشف و رادار درگیری تشکیل شده است که در نسخه های اولیه تمام این محصولات مهندسی معکوس سامانه پدافندی هاوک بود.