آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۵۵۱۹
اقتصاد
۳

نبض اقتصاد

افزایش قیمت بنزین با توجه به معیشت مردم منطقی نیست

 محسن بیگلری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره احتمال افزایش قیمت بنزین گفت: تاکنون در خصوص افزایش قیمت بنزین برای جبران کسری بودجه 98 خبری نشنیده ام لکن بعید هم می دانم دولت بخواهد چنین اقدامی انجام بدهد چون این افزایش قیمت غیرمنطقی بوده و با توجه به شرایط اقتصادی و معیشت فعلی مردم این امر به صلاح نیست.

 
گرانی بنزین سال بعد اجرایی خواهد شد

 محمدرضا تابش، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درزمینه افزایش قیمت بنزین عنوان کرد: شایعاتی در این خصوص وجود داشته ولی با این حال دولت در این زمینه اختیار تصمیم گیری دارد، از طرف دیگر با توجه به اتخاذ تصمیماتی برای سهمیه بندی بنزین به نظر می رسد تغییراتی در این زمینه در راه است که برای سال آینده است.

وی افزود: قاعدتا باید بار مالی این تصمیم و اقدامات جبرانی که برای خانواده های کم درآمد نیاز است، در این کار اجرایی گنجانده شود و درآمد حاصل از افزایش قیمت حامل های انرژی باید مشخص شود صرف چه اموری قرار است بشود.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اذعان داشت: دولت سالیانه هزار هزار میلیارد تومان یارانه پنهان به مردم می دهد، بنابراین باید این افزایش قیمت حامل های انرژی به صورت مستقیم (اعطای کمک های مالی) و غیرمستقیم (ارائه خدمات بهداشتی و درمانی، بهزیستی، اجرای پروژه های زیرساختی اساسی جامعه از جمله اتوبان، راه سازی و کشاورزی) به خانواده های کم درآمد برسد.

تابش در پایان گفت: اگر این افزایش قیمت هدفمند و با مطالعه صورت گیرد و به ارتقای کارآمدی و توسعه و پیشرفت کشور بینجامد و نارضایتی را به حداقل برساند موافق این امر هستم لکن اگر بدون برنامه و ضابطه باشد و پیش بینی درستی در این خصوص صورت نگیرد و باعث نارضایتی مردم باشد موافق نیستم.

 
سامانه ثبت نام طرح ملی مسکن معرفی شد

محمود محمودزاده، سرپرست معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با معرفی سامانه ثبت نام طرح ملی مسکن، اظهار کرد: ده استانی که ثبت نام طرح اقدام ملی تولید مسکن در آن انجام می شود شامل سیستان و بلوچستان، همدان، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، قم، چهارمحال و بختیاری، کردستان، کرمان و گلستان است.

وی نشانی ثبت نام طرح اقدام ملی تولید مسکن را برای گروه های هدف و واجدین شرایط را tem.mrud.ir  اعلام کرد و افزود: ثبت نام این طرح از شنبه آغاز می شود.

وی یادآور شد: با توجه به قوانین موجود، امکان ارائه زمین به صورت رایگان وجود ندارد.