آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۵۵۱۹
ورزش
۴

سرمربی، کادر فنی و بازیکنان استقلال از بی پولی شاکی هستند

فتحی در بحران!

سعید اکبری

 امیرحسین فتحی، مدیرعامل باشگاه استقلال نتوانسته مدیریت درستی روی مسائل مالی داشته باشد. از سال گذشته استقلال درآمدهای کلانی داشت. به گفته اکثر کارشناسان و نزدیکان به باشگاه درآمد آبی ها چیزی حدود صد میلیارد تومان بود. استقلال فقط یک میلیون دلار بابت فروش اللهیار صیادمنش به ترکیه ای ها درآمد داشت. فروش مجید حسینی هم سودی 600 هزار یورویی برای این باشگاه داشت. بماند که بابت انتقال تیام هم 350 هزار دلار درآمد داشتند. استقلال از لیگ قهرمانان هم درآمد کلانی داشت. حامی مالی این باشگاه هم اعلام کرد رقمی نزدیک به 60 میلیارد تومان به استقلال داده است .بنابراین درآمد باشگاه بسیار بالا بوده اما سیاست فتحی در خرید بازیکنان خارجی باعث شد بخش عمده ای از این پول از کف برود. اخیرا کامران منزوی، عضو هیات مدیره استقلال اعتراف کرد این باشگاه تنها 50 میلیارد تومان خرج شفر و پنج بازیکن خارجی فصل گذشته باشگاه استقلال کرد؛ خرج هایی که فقط و فقط درباره پاتوسی جواب داد. قرارداد شفر هم که از قبل امضا شده بود. در هر صورت با توجه به این درآمدها توقع بازیکنان این بود که باشگاه در پرداخت دستمزد آنها کوتاهی نکند.

در حال حاضر بحران مالی در استقلال اوج گرفته است. باشگاه از ابتدای فصل 20 درصد از رقم قرارداد بازیکنان را پرداخت کرد ولی آنها می گویند این پول به حساب طلب فصل قبل است و از بابت قرارداد امسال چیزی دریافت نکرده اند. اختلاف داخلی بین بازیکنان و فتحی بالا گرفته است و هر روز بازیکنان پیغام و پسغام هایی به مدیریت می دهند و می گویند در شرایطی که وضعیت درست نشود، اعتصاب خواهند کرد.

در این بین آندره آ استراماچونی، سرمربی استقلال هم به شدت بابت پرداخت نشدن دستمزد خود و دستیارانش شاکی است و دو هفته به باشگاه فرصت داده است. روز گذشته نشریه مساجروی ایتالیا نوشت اودینزه به دلیل نتایجی که امسال به دست آورده استراماچونی را جزو گزینه های خود قرار داده و در تلاش است تا این مربی را به خدمت بگیرد. البته مربی ایتالیایی در گفت وگویی که با خبرنگاران داشته تاکید کرده فعلا استعفا نخواهد داد. او گفت: «البته با وضعیت موجود نمی توانم به کارم زیاد ادامه دهم. دو هفته به باشگاه فرصت داده ام تا مشکلات مربوط به پرداخت حقوقم را حل کند.»

در حال حاضر هیات مدیره باشگاه نتوانسته منابع مورد نیاز مالی را تامین کند. نکته اینجاست که باشگاه بخشی از درآمدهای فصل پیش رو را هم قبلا پیشخور کرده و حامی مالی هم می گوید چرا باید به آنها پول پرداخت کند؟ اگر فتحی از سال گذشته روی دلارها و خرید بازیکنان خارجی مدیریت درستی می کرد حالا استقلال در خزانه خود پول زیادی داشت و می توانست در چشم به هم زدنی مشکلات را حل کند.

مدیریت باشگاه از سوی هواداران هم تحت فشار هستند. به هر حال استقلال نتایج خوبی به دست آورده و توقع آنها این است که تیم بتواند در آرامش به کارش ادامه دهد. به نظر می رسد ادامه این شرایط باعث خواهد شد استقلال با بحران بزرگی روبه رو شود؛ بحرانی که این بار فتحی را با مشکلات زیادی روبه رو کند.