آرشیو دو‌شنبه ۶ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۵۹
اقتصاد
۵

اجبار 55 شغل به نصب صندوق مکانیزه و کارت خوان از سال 99

آمار تراکنش های بانکی مشاغل به سازمان مالیاتی می رود

 نصب پایانه فروشگاهی و صندوق های مکانیزه فروش فقط مخصوص پزشکان و وکلا نیست و از ابتدای سال 1399، بیش از 50 شغل دیگر باید حتما پایانه فروشگاهی یا صندوق فروش داشته باشند. ضمن آنکه از سال آینده قرار است آمار تراکنش های بانکی مشاغل برای محاسبه مالیات به سازمان امور مالیاتی برود. بسیاری از صاحبان مشاغل، با استفاده از روش های مختلف قانون را دور می زنند تا مالیات نپردازند. رقم فرار مالیاتی هم اعداد بزرگی بین 25 تا 40 هزار میلیارد تومان تخمین زده می شود. برای بستن راه تخلف مالیاتی افراد، دولت ایجاد پایانه های فروشگاهی و صندوق های مکانیزه فروش را مصوب کرده که در گام نخست پزشکان را متعهد به اجرا کرده و در فازهای بعدی سایر مشاغل را دربر خواهد گرفت. با مشخص شدن جزئیات تراکنش های مالی مشاغل اما محاسبه مالیات به راحتی انجام خواهد شد، ازاین رو از سال آینده بالغ بر 55 شغل باید پایانه فروشگاهی و صندوق مکانیزه فروش نصب کنند.

لایحه پایانه های مکانیزه فروش در مجلس

کتایون تفرشی، مدرس دروس مالیاتی جامعه حسابداران رسمی ایران، در گفت وگو با «شرق» دراین باره گفت: به استناد ماده (3) آیین نامه اجرائی تبصره (2) ماده (169) قانون مالیات های مستقیم مبنی بر تعیین مشاغل مشمول نصب سامانه صندوق فروش و بر اساس مصوبه اخیر، سازمان مالیاتی اخیرا مشاغل مشمول استفاده از صندوق فروش را اعلام کرده و لایحه پایانه های مکانیزه فروش نیز مورد تصویب مجلس شورای اسلامی قرار گرفته و به شورای نگهبان ارجاع شده است. او با اشاره به ایرادات شورای نگهبان و ارجاع مجدد به کمیسیون مربوطه اظهار کرد: این لایحه پس از رفع ایرادات شورای نگهبان به زودی در صحن مجلس ارائه خواهد شد تا پس از تصویب از سال آینده عملی و اجرا شود. تفرشی توضیح داد: استفاده از پایانه های مکانیزه فروش صندوق فروش اساسا به منظور تسهیل دادوستد - نظارت بر قیمت ها - ثبت و مستندسازی و شفافیت در مبادلات اقتصادی - تشخیص درآمدهای مودیان مالیاتی و مالیات بر ارزش افزوده بوده که انتظار می رود این امر باعث شناسایی صحیح درآمدهای مشمول مالیات و کاهش فرار مالیاتی و افزایش درآمدهای عمومی حاکمیت از محل مالیات بر خریدوفروش کالا یا خدمات- و تسهیل و روان سازی کسب وکارها با استفاده از روش های مبتنی بر فناوری اطلاعات و ایجاد داده های ارزشمند (داده های بزرگ) شود. این کارشناس مالیاتی افزود: تحلیل و رفتارشناسی مصرف کننده، نیازسنجی سفارش گذاری کالا و خدمات - ایجاد نظام جمع آوری اطلاعات قیمتی کالا و خدمات، نظارت عالیه بر روند قیمت کالا و خدمات در سطح عرضه عمومی، - تشکیل پایگاه های اطلاعاتی آماری در حوزه تامین و توزیع کالا و خدمات در سطح کشور، از دیگر نتایج مورد انتظار از برقراری پایانه های مکانیزه فروش است. به گفته تفرشی، بدون شک اجرای منصفانه و عادلانه حسابرسی مالیاتی مبتنی بر ریسک و نظارت حاکمیتی باعث خواهد شد در یک دوره نه چندان طولانی استفاده از کارت های اجاره ای و حساب های متفرقه به شدت کاهش یابد و شفافیت اقتصادی بر فرایند کسب وکار در ایران نظام مند شود. او به اهداف منتشرشده از نظام جامع مالیاتی و کارکردهای کلیدی نظام سامانه فروش اشاره کرد و تعدادی از آنها را به این شرح نام برد: شفاف سازی تدریجی مبادلات و فعالیت های اقتصادی و تجاری در راستای ایجاد زیرساخت مالیات الکترونیکی، تحقق اهداف دولت الکترونیکی و اقتصاد مقاومتی، ایجاد عدالت نسبی مالیاتی، مدیریت جریان مالی در نظام مالیاتی کشور و توسعه و تقویت ابعاد کنترلی و نظارتی در نظام مالیاتی.

تفرشی تاکید کرد: بر اساس مفاد ماه 169 قانون مالیات های مستقیم مقرر بوده که «اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع این قانون که حسب اعلام سازمان امور مالیاتی کشور موظف به ثبت نام در نظام مالیاتی می شوند، مکلفند برای انجام معاملات خود صورتحساب صادر و شماره اقتصادی خود و طرف معامله را در صورتحساب ها، قراردادها و سایر اسناد مشابه درج و فهرست معاملات خود را به سازمان مذکور ارائه کنند». مضافا به استناد مفاد تبصره (2) همین ماده بر استفاده مودیان از سامانه صندوق فروش «صندوق ماشینی (مکانیزه) فروش» و تجهیزات مشابه تاکید شده است.

خدمات بانکی متخلفان متوقف می شود

همچنین براساس ماده (169) قانون مالیات های مستقیم که توسط هیئت محترم وزیران تصویب شده است، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف شده با همکاری سازمان امور مالیاتی کشور در مدت یک سال از تاریخ لازم الاجراشدن مصوبه پایانه های پرداخت، اعم از پایانه های پرداخت کارت خوان و پایانه های پرداخت مجازی مانند درگاه پرداخت اینترنتی را ساماندهی کند و با ایجاد تناظر بین آنها با مجوز فعالیت و شماره اقتصادی بنگاه های اقتصادی، به هر یک از پایانه های پرداخت، شناسه یکتا اختصاص دهد.

تفرشی اضافه کرد: پس از گذشت زمان یادشده، ارائه خدمت به پایانه های پرداخت فاقد شماره یکتا متوقف خواهد شد. همچنین به موجب تبصره این ماده بانک مرکزی موظف شده است که اطلاعات مربوط به تراکنش های شبکه پرداخت بانکی (شاپرک) و شبکه شتاب را به ترتیبی که سازمان درخواست می کند، در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار دهد. معنی دیگر این مصوبه آن است که چنانچه اشخاصی از مقررات این مصوبه تخطی یا تخلف کنند، در فرایند کسب وکار خود دچار مشکل خواهند شد و باید هزینه تخطی یا تخلف خود را پرداخت کنند؟! کارشناس جامعه حسابداران رسمی ایران به 55 شغلی که باید نسبت به نصب پایانه فروشگاهی و صندوق های مکانیزه فروش اقدام کنند، اشاره و عنوان کرد: با توجه به مفاد ماده (3) آیین نامه اجرائی تبصره (2) ماده (169) قانون مالیات های مستقیم مبنی بر تعیین مشاغل مشمول نصب سامانه صندوق فروش و براساس مصوبه اخیر سازمان مالیاتی، مشاغلی همچون پزشکان و مشاغل پزشکی و پیراپزشکی، وکلا و مشاوران حقوقی و مشاوران خانواده، دفاتر اسناد رسمی، مشاوران املاک، تالارهای پذیرایی، رستوران ها، چلوکبابی ها، کبابی ها، اغذیه فروشی ها و فست فودی ها، سفره خانه های سنتی و کافی شاپ ها، کترینگ ها و تهیه غذاها، قهوه خانه ها، سالن های غذاخوری و باغ تالارها، باغ سراها، طباخی‎ها، آش و حلیم پزی ها، جگرکی ها، کته کبابی ها، بریانی فروشی ها و مشاغل مشابه، مرکز اقامتی از قبیل هتل ها، هتل آپارتمان ها، مهمان پذیرها، مهمانسراها، مهمانخانه ها، مسافرخانه ها، باغ ویلاها، اقامتگاه های بین راهی و متل ها، نمایشگاه ها و فروشگاه های وسایل نقلیه موتوری (به استثنای ماشین آلات راهسازی، ساختمانی و کشاورزی)، آرایشگاه‎های مردانه و زنانه، آجیل و خشکبارفروشی‎ها (به استثنای مشمولان ماده (81) قانون مالیات های مستقیم و واردکنندگان)، قنادی ‎ها و شیرینی فروشی‎ها، آب میوه فروشی ها، بستنی و فالوده فروشی ها، میوه و تره بار فروش‎های مستقر در میادین میوه و تره بار، بارفروشی های میوه و تره بار، میوه فروشی‎ها، مجموعه های فرهنگی و ورزشی، لوازم تحریر و نوشت افزارفروشی ها (به استثنای تولیدکنندگان و واردکنندگان)، بازی‎های رایانه ای (گیم نت ها) و کافی‎نت ها، دفاتر خدمات ارتباطی (دفتر خدمات مشترکین تلفن همراه و ثابت و خدمات پستی)، دفاتر خدمات الکترونیکی (از جمله دفاتر پلیس +10، دفاتر خدمات الکترونیک شهر، دفاتر خدمات پیشخوان دولت و خدمات الکترونیک قضائی که صاحبان مشاغل فوق، از ابتدای سال 1399 ملزم به استفاده از سامانه صندوق فروش (پایانه پرداخت متصل به شبکه پرداخت بانکی) و صدور صورت حساب فروش (فاکتور) مطابق مقررات هستند. او تاکید کرد: تمام صاحبان مشاغل و حرف مذکور مکلف اند که از ابتدای مهرماه سال جاری، با مراجعه به درگاه عملیات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی الکترونیکی https://tax.gov.ir نسبت به ثبت سریال استاندارد پایانه یا پایانه های پرداخت متصل به شبکه پرداخت بانکی خود (کارت خوان‎های بانکی) اقدام کنند.