آرشیو دو‌شنبه ۶ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۵۹
جهان
۷

نمایندگان حامی مقتدی صدر با تحصن در پارلمان خواستار استعفای دولت عراق شدند

نیروهای ضدتروریسم در برابر معترضان

«دیگر بس است، دزدها، غارتگران، جنایتکاران، مافیاها... بروید. ما هیچ چیز نمی خواهیم، فقط بگذارید زندگی کنیم». این صحبت های یکی از معترضان عراقی است که در اعتراض به دولت و نظام سیاسی عراق به میدان تحریر بغداد آمده بود. به نظر می رسد دیگر گوش معترضان عراقی بدهکار هیچ وعده ووعیدی نیست و آنها دیگر به هیچ حزب و گروهی امید ندارند. هرچند هستند کسانی که می گویند رفتن دولت عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، هیچ دردی را دوا نمی کند، چراکه کل نظام سیاسی معیوب عراق درگیر فسادی ساختاری است و رفتن این و آن دولت هیچ تغییر باثباتی به دنبال نخواهد داشت.

مردم عراق در حالی روز گذشته (یکشنبه) نیز راهی خیابان های این کشور شدند که در اعتراضات دو روز پیش از آن بیش از 60 نفر کشته شده بودند. کمیسیون حقوق بشر عراق که نهادی نیمه رسمی به شمار می رود، از کشته شدن حدود 63 نفر در اعتراضات روز جمعه و شنبه خبر داده است. این نهاد روز شنبه اعلام کرده بود که بیشتر معترضانی که کشته شده اند از شهر ناصریه هستند. در این شهر 15 نفر کشته شده اند. همچنین وزارت کشور عراق بدون ارائه جزئیات و آمار گفته است شماری از نیروهای دولتی نیز در مقابله با خشونت ها کشته شده اند.

بر اساس گزارش ها، در ادامه ناآرامی های عراق، روز گذشته دست کم هفت نفر در شهر حله کشته و 38 نفر دیگر مجروح شدند. بر اساس گزارش ها، برخی مدارس و دانشگاه ها درهای خود را بسته اند و دانش آموزان و دانشجویان به صف اعتراضات پیوسته اند. این در حالی است که روز گذشته نیروهای ضدتروریسم برای حفاظت از ساختمان های دولتی به بغداد اعزام شده بودند. این نیروها با دستور نخست وزیر عراق در بغداد مستقر شده اند و دلیل استفاده نیروهای ضدتروریسم به جای نیروهای پلیس این است که نیروهای پلیس باید کنترل اعتراضات را برعهده داشته باشند. به گزارش رویترز، نیروهای ضدتروریسم عراق از «تمامی تدابیر لازم» برای پایان دادن به اعتراض ها علیه دولت عادل عبدالمهدی بهره خواهند گرفت.

آن طور که دو منبع امنیتی به خبرگزاری رویترز گفته اند، عادل عبدالمهدی روز شنبه یادداشتی را برای فرمانده نیروهای مبارزه با تروریسم ارسال کرد که در این یادداشت از آنها خواسته که نیروهای خود را مستقر و تمامی اقدامات لازم را برای خاتمه دادن به اعتراضات بغداد اتخاذ کنند. بنا بر این گزارش، نیروهای امنیتی نیم ساعت به معترضان فرصت دادند تا میدان التحریر را پیش از آغاز یورش به آن تخلیه کنند و در غیر این صورت با آنها به مثابه قانون شکنان برخورد خواهد کرد. مسئولان عراقی این هشدار را به همراه سخنان دو روز پیش نخست وزیر از طریق بلندگوها پخش کردند.

عادل عبدالمهدی در حالی اقدامات امنیتی خود را شدت بخشیده که فشارها برای استعفای او افزایش یافته است. آن طور که در خبرها آمده، جمعی از نمایندگان پارلمان عراق از فراکسیون سائرون خواستار کناره گیری نخست وزیر از قدرت شده و تحصن کرده اند. این نمایندگان از حامیان مقتدی صدر، روحانی بانفوذ شیعه هستند و تحصن خود را «نامحدود» عنوان کرده اند. صدر هم اخیرا خواهان کناره گیری عادل عبدالمهدی از مقام نخست وزیری شده است. علاوه براین ایاد علاوی، نخست وزیر اسبق و رئیس ائتلاف الوطنیه عراق، خواهان انتخابات زودهنگام برای استعفای دولت و مبارزه با فساد شد. او گفت: من خواهان تشکیل دولت کوچک هستم تا بر برگزاری انتخابات زودهنگام نظارت داشته باشد. ما به کمتر از این راضی نیستیم. باید برخی بندهای قانون اساسی نیز تغییر کند و به سهمیه بندی پایان داده شود. این در حالی است که منابع اعلام کردند اخبار مربوط به تصمیم عبدالمهدی برای استعفا صحت ندارد. از سوی دیگر مزاحم التمیمی، نماینده پارلمان عراق، در اعتراض به وخامت اوضاع و تحولات اخیر در این کشور استعفا کرد.

عراق اخیرا صحنه اعتراضات گسترده علیه وضعیت اقتصادی و فساد و نبود فرصت های شغلی است. دور قبلی اعتراض های ضدفساد در عراق بیش از 150 کشته و حدود شش هزار زخمی برجای گذاشته بود. ناآرامی های اخیر در عراق در اعتراض به فساد گسترده مسئولان دولتی، بی کاری بالا و فقدان خدمات عمومی در این کشور است. آمار و ارقام بانک جهانی نشان می دهد که نزدیک به سه چهارم جمعیت 40 میلیون نفری عراق با درآمد روزانه کمتر از شش دلار زندگی می کنند. این در حالی است که عراق پنجمین ذخایر عمده نفت خام جهان را در اختیار دارد. بااین حال فساد ساختاری در این کشور به نابرابری دامن زده است. طبق رتبه بندی ها، عراق دوازدهمین کشور فاسد جهان در زمینه فساد اداری است. نخست وزیر وعده داده که اصلاحات را در پیش خواهد گرفت، بااین حال معترضان خواستار استعفای او هستند.