آرشیو دو‌شنبه ۶ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۵۹
جهان
۷

خبر

ادامه اعتراضات در لبنان

اعتراضات مردم لبنان علیه وضعیت اقتصادی و فساد در کشور روز گذشته وارد یازدهمین روز خود شد.  رسانه های لبنان به نقل از سعد حریری، نخست وزیر، گزارش داده اند که وقوع تحولاتی مهم در ساعات آتی، برای تعیین سمت و سوی تظاهرات، جنبه سرنوشت ساز دارد. با وجود تاکید دولت حریری بر ادامه تلاش برای جلب رضایت معترضان، برخی گزارش های رسانه های لبنان احتمال کناره گیری دولت در ساعات آتی را مطرح کرده و گفته اند این امر، برآیند مذاکرات روز شنبه میان سعد حریری با میشل عون رئیس جمهور کشور بوده است. از جمله به گزارش شبکه الحدث، احتمال تشکیل یک دولت موقت از 14 وزیر تکنوکرات که فراحزبی باشند، برای دوران گذار بررسی شد.

به گزارش اسکای نیوز، درحالی که اعتراضات لبنان روز گذشته وارد یازدهمین روز خود شد، هنوز تعدادی از مسیرهای اصلی بسته اند، هرچند دستور داده شده تمامی مسیرها بازگشایی شود و روند عبور و مرور شهروندان به روال عادی بازگردد. در برخی از گزارش ها آمده است که ارتش در تلاش برای گشودن جاده اصلی میان طرابلس با مناطق اطراف که از سوی تظاهرات کنندگان مسدود شده بود، اقدام به تیراندازی کرد. یکی از زنان تظاهرات کننده به شبکه لبنانی ال بی سی آی گفت ارتش به سوی مردمی که حضوری مسالمت جویانه در خیابان داشتند، تیراندازی کرد؛ اما ارتش اعلام کرد در میانه نزاع میان معترضان با شهروندان دیگری که می خواستند از موانع خیابانی عبور کنند، دخالت کرده است. با وجود این، ارتش که از روزهای نخست تظاهرات با مطالبات مردمی ابراز همبستگی کرده بود، تاکید کرده که درباره تیراندازی در طرابلس «تحقیق خواهد کرد». در بیانیه ارتش لبنان آمده است که فرماندهان و رهبران نیروهای امنیتی برای بررسی اوضاع کنونی در کشور در سایه ادامه اعتراضات و بسته بودن مسیرها گرد هم آمده اند. لبنانی ها فراخوان هایی را برای برگزاری تظاهرات مرکزی در میدان ریاض الصلح و الشهدا در بیروت هم زمان با تظاهرات در میدان النور طرابلس و ایلیا در صیدا توزیع کرده اند. هم زمان با ادامه تظاهرات لبنانی ها علیه وضعیت اقتصادی و فساد، وزیر دفاع لبنان نسبت به حمل سلاح در جریان تظاهرات هشدار داد. الیاس بوصعب، وزیر دفاع لبنان، نسبت به حمل سلاح در جریان اعتراضات هشدار داد و از تظاهرات کنندگان خواست هویت هر فردی را که سلاح در اختیار دارد، به مسئولان اطلاع دهند. دفتر اطلاع رسانی بوصعب اعلام کرد یکی از تظاهرات کنندگان را که سلاح در اختیار داشته، بازداشت کرده است. اعتراضات لبنان که از 25 مهر ابتدا در اعتراض به قصد دولت برای گرفتن مالیات از ارتباطات اینترنتی آغاز شد، با وجود لغو این نیت و تایید بسته اصلاحی وسیع از سوی دولت در هفته گذشته، کماکان ادامه یافته و معترضان خواهان تغییر کلیت نظام و خروج سیاست مداران شناخته شده از صحنه هستند و همه آنها را فاسد می نامند. میشل عون، رئیس جمهوری که در تایید بسته اصلاحی اقتصادی نقش داشته، برای گفت وگو با هیئت های نمایندگان معترضان ابراز آمادگی کرده و سعد حریری، نخست وزیر و حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله نیز تاکید کرده اند که تغییر دولت، چاره کار نیست.

رئیس جمهور شیلی کابینه را برکنار کرد

سباستیان پینی یرا، رئیس جمهور شیلی، کل اعضای کابینه اش را برای تشکیل یک دولت تازه و معرفی اصلاحات اجتماعی مورد درخواست معترضان برکنار کرده است. روز جمعه بیش از یک میلیون نفر در تظاهراتی مسالمت آمیز در سانتیاگو، پایتخت، شرکت کردند و خواستار عدالت اجتماعی شدند. پینی یرا گفت او صدای درخواست مردم را شنیده است و افزود: «ما در یک واقعیت تازه به سر می بریم. شیلی دیگر آن کشور یک هفته پیش نیست». رئیس جمهور شیلی همچنین اعلام کرد مقررات منع ترددی که یک هفته پیش در شهرهای سراسر کشور اعمال شده بود، اکنون لغو شده است. مخالفان همچنین خواستار پایان وضع اضطراری هم شده اند. از زمان شروع اعتراضات ضدنابرابری که بیش از یک هفته پیش شروع شد، دست کم 17 نفر کشته شده و صدها نفر زخمی شده اند. راهپیمایی روز جمعه در پایان یک هفته درگیری های خشونت بار میان فعالان و پلیس ضد شورش روی داد. پینی یرا روز جمعه در توییتی نوشت: «ما همه عوض شده ایم. راهپیمایی شاد و صلح آمیز امروز که شیلیایی ها در آن خواستار کشوری منصف تر و متحدتر شدند، راه های نویدبخشی را به سوی آینده باز می کند». کارلا روبیلار، شهردار سانتیاگو گفت حداقل یک میلیون نفر در پایتخت راهپیمایی کرده اند که چیزی بیش از پنج درصد جمعیت این کشور است. او در توییتر گفت تظاهرات کنندگان «نماینده رویایی برای یک شیلی جدید هستند». سازمان دهندگان می گویند این بزرگ ترین تظاهرات در شیلی از زمان بازگشت دموکراسی به کشور در سال 1990 است. مشارکت کنندگان کیلومترها در اطراف شهر راه رفتند، بر قابلمه ها کوبیدند و پرچم به دست خواستار اصلاحات شدند. تظاهرات کنندگان همچنین در سایر شهرهای بزرگ شیلی هم به خیابان ها رفتند.