آرشیو دو‌شنبه ۶ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۵۹
روزنامه
۱۲

گالری جهان

گاردین: مامان من نمی توانم نفس بکشم

«مامان من دارم می میرم، من نمی توانم نفس بکشم، مامان من متاسفم»؛ اینها آخرین جملاتی است که دختری به نام «فام مای» برای مادرش در چین ارسال کرده است. روزنامه گاردین در تیتر یک این جملات را منتشر کرده و در گزارشی مفصل جزئیات فاجعه ای را که در کانتینر کامیونی در اسکس بریتانیا رخ داده، شرح داده است. فام مای 26 ساله یکی از آن 39 نفری بوده است که به هوای رسیدن به انگلیس از چین سفرش را آغاز کرد. آنها چند روز پیش در کانتینر کامیون مو رابینسون یخ زدند و مردند. پلیس اجساد را شناسایی و هویت قربانیان را اعلام کرده است. جزئیات جدید نشان می دهد برخی اتباع ویتنامی هم در میان قربانیان حضور داشته اند. آنها با پاسپورت اتباع چینی وارد این گروه شده بودند. گاردین در صفحه یک عکسی از فام مای منتشر کرده است. گزارشی دیگر در صفحه یک گاردین درباره واکنش نمایندگان مجلس انگلیس به تحرکات نخست وزیر است. بوریس جانسون برای همراه کردن پارلمان و اجرائی کردن برگزیت تصمیم گرفته زودتر از موعد انتخابات برگزار کند. او این خواسته را بار دیگر تکرار کرده و همین موضوع باعث واکنش نمایندگان شده است. نمایندگان موسوم به شورشی پارلمان هم برای اینکه به این راحتی کنترل مجلس را از دست ندهند، تصمیم گرفته اند بحث و جدل درباره برگزیت را به سمتی پیش ببرند که پای رفراندوم دوم را به میان بکشند. برخی از آنها به گاردین گفته اند جانسون برای برگزاری انتخابات در روز 12 دسامبر دست و پا می زند. اما ما هم تلاش می کنیم جدول زمانی پارلمان را در اختیار بگیریم و مسیر خودمان را برویم. 

نکته: گاردین تا روشن شدن همه جوانب فاجعه کامیون این موضوع را در صفحه یک پیگیری می کند.

 
نشنال: رئیس جمهور برزیل به ابوظبی رسید

نه تنها ساکنان بغداد که شهروندان شهرهای دیگر عراق هم مشغول اعتراض و تجمعات خیابانی هستند. نشنال در تیتر یک خبر می دهد این اعتراضات منجر به درگیری و زدوخورد شهروندان با نیروهای امنیتی شده و تلفاتی هم برجا گذاشته است. نشنال از 49 کشته گفته است. این آمار در سراسر عراق ثبت شده و فقط مربوط به بغداد نیست. این اتفاقات با عنوان اعتراضات ضددولتی در عراق پیگیری می شود. علت افزایش تلفات، حرکت جمعیت معترض به سمت منطقه سبز یا همان زون امنیتی بغداد است. زدو خورد با نیروهای امنیتی در این منطقه تعداد قربانیان وقایع اخیر عراق را افزایش داده است. یکی از شهروندان عراقی در گفت وگو با خبرنگار نشنال گفته «ما کشور فقیری نیستیم، عراق ثروت زیادی دارد، اما ما مردم هیچ چیز نداریم. ما فقط پول داریم که آب و سیگار بخریم، ما داریم می میریم». روزنامه نشنال عکسی از آقای بولسونارو، رئیس جمهور برزیل، در صفحه یک منتشر کرده است. او به امارات سفر کرده و در نخستین گام از اقامت سه روزه اش در این کشور از «واحه الکرامه»، یادمان شهدای جنگ امارات در ابوظبی دیدن کرده است. محور اصلی سفر بولسونارو به امارات افزایش روابط تجاری و اقتصادی میان دو کشور برزیل و امارات است. خبری از توافق میان دولت یمن و شورشیان جنوبی در صفحه یک نشنال به چشم می خورد. این توافق به منظور اتحاد مقابل حوثی ها شکل گرفته است.

نکته: اتفاقات عراق صفحه یک نشنال را به خود اختصاص داده است.

 

سانفرانسیسکو کرونیکل: خاموشی دوباره سانفرانسیسکو برای مهار آتش

عکسی که در پیشانی صفحه یک روزنامه سانفرانسیسکو کرونیکل ایالت کالیفرنیا نشسته، تکان دهنده و عجیب است؛ دو مامور آتش نشانی از فرط خستگی خوابیده اند، در حالی که زیر پایشان شعله های بلند آتش به خوبی دیده می شود. کالیفرنیا برای چندمین بار دچار حریق جنگل شده است. سانفرانسیسکو کرونیکل در تیتر یک از به کارگیری ترفند خاموشی برای جلوگیری از گسترش حریق خبر می دهد. با این حساب، برق بیش از 850 هزار مشتری در سانفرانسیسکو و بی آرنا و به طور کل شمال کالیفرنیا قطع می شود تا شاید آتش نشانان موفق شوند این بار حریق را بهتر کنترل کنند. مهم ترین دلیلی که باعث می شود مسئولان ایالتی کالیفرنیا از روش خاموشی برق و قطع خطوط انتقال انرژی برای کنترل حریق استفاده کنند، وزش باد و افزایش سرعت آن است. سانفرانسیسکو کرونیکل نوشته در حال حاضر باد با سرعت 70 مایل بر ساعت می وزد. احتمال شدیدتر شدن آن هم وجود دارد. در گزارش این روزنامه آمده خاموشی گسترده در سانفرانسیسکو که بیش از دو میلیون نفر را متاثر کرده، باعث دردسر و مشکلات فراوان هم شده است. این شهروندان کمتر از 48 ساعت فرصت داشته اند برای این وضعیت آماده شوند. به همین دلیل، کسب و کارشان با اختلال روبه رو و بسیاری از فعالیت های روزمره شان متوقف شده است. در صفحه یک سانفرانسیسکو کرونیکل گزارشی هم درباره نقش این آتش سوزی های پیاپی در آلودگی هوای کالیفرنیا می بینیم. کارشناسان درباره کاهش کیفیت هوای این ایالت هشدار داده اند.

نکته: آتش سوزی جنگل های کالیفرنیا صفحه یک سانفرانسیسکو کرونیکل را به خود مشغول کرده است.

 

الشرق الاوسط:مسیرهای رسیدن به منطقه سبز مسدود شد

شروع دوباره اعتراضات عراق و حرکت معترضان به سمت منطقه امنیتی بغداد یا همان منطقه سبز باعث شده سیاست مداران و نیروهای اجرائی دولت، این منطقه را تخلیه کنند. الشرق الاوسط در تیتر یک با ترکیب «شهر ارواح «منطقه سبز بغداد را توصیف می کند. این روزنامه همچنین خبر می دهد با اوج گرفتن حضور خیابانی مردم و آشوب های پایتخت، فضای امنیتی بر بغداد بیش از پیش حاکم شده است. الشرق الاوسط در عکس یک هم پل جمهوری بغداد را به تصویر کشیده که این روزها با سیم خاردار و موانع فلزی محافظت می شود. این پل مسیر رسیدن به منطقه سبز بغداد است. در منطقه دورتری از سیم خاردارها، معترضان عراقی به خوبی دیده می شوند. آنها پرچم عراق در دست و بر دوش علیه دولت شعار می دهند. الشرق الاوسط در گزارشی مفصل از میزان تلفات شهروندان عراقی در درگیری با نیروهای امنیتی در شهرها و مناطق مختلف عراق جزئیاتی منتشر کرده است. گزارش دیگر الشرق الاوسط در صفحه یک درباره لبنان و ادامه اعتراضات خیابانی است. این گزارش از تلاش ارتش برای بازگشایی مسیرهای مسدودشده به دست معترضان خبر می دهد و همچنین ادعا می کند در جریان دولتی وابسته به میشل عون، رئیس جمهور این کشور، دو دستگی هایی ایجاد شده است. ادامه اعتراضات و کوتاه نیامدن مردم از خواسته هایشان تنها اتفاق روشن این روزهای لبنان است.

نکته: عراق و لبنان دو سوژه مهم صفحه یک الشرق الاوسط هستند.