آرشیو دو‌شنبه ۶ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۵۹
جامعه
۱۳

دریچه

ورود سامانه بارشی جدید به کشور از سه شنبه

ایسنا: مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی ضمن اشاره به بارش باران در نقاط مختلف کشور از ورود سامانه بارشی جدید به کشور از سه شنبه (7 آبان) خبر داد.صادق ضیائیان افزود: بنابر تحلیل آخرین نقشه های پیش یابی هواشناسی با ادامه فعالیت سامانه بارشی در کشور امروز (6 آبان) به طور موقتی از میزان بارش در شمال غرب کشور کاسته و گستره بارش ها محدود به مناطقی از غرب و جنوب غرب، دامنه های زاگرس مرکزی و دامنه های البرز مرکزی خواهد شد؛ همچنین در بخش هایی از استان های کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان، فارس، یزد، کرمان، خوزستان، بوشهر، خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی بارش پراکنده و گاهی وزش باد رخ خواهد داد. همچنین بارش در مناطق مرتفع و کوهستانی رشته کوه البرز مرکزی به صورت برف خواهد بود.

استفاده از «ایکس ری» های ایرانی در گمرک

مهر: رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: از ایکس ری های ایرانی در گمرکات و سایر مکان هایی که نصب ایکس ری در آنها لازم است، استفاده کردیم.علی مویدی خرم آبادی اظهار کرد: تعداد قابل توجهی کمبود ایکس ری در گمرکات و مکان های مختلف داریم که البته سعی کردیم از ایکس ری های ایرانی استفاده کنیم و این کمبود را جبران کنیم. همان طور که گفتم، بخشی از این کمبودها با دستگاه های ایکس ری ایرانی تامین شده و بخشی هم هنوز مانده است که اولویت اولمان هم استفاده از نمونه های ایرانی از این دستگاه است.رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تصریح کرد: دستگاه های ایکس ری خارجی گران قیمت است و خوشبختانه ایکس ری های ایرانی توان رقابت با نمونه های خارجی را دارند و می توانیم کمبودهایی را که از این دستگاه داریم، با قیمت پایین تر از نمونه خارجی در داخل کشور جبران کنیم. از ایکس ری های ایرانی در گمرکات و سایر مکان هایی که نصب ایکس ری در آنها لازم است، استفاده کردیم.

300 خودرو در چند روز اخیر واژگون شدند

مهر: رئیس پلیس راه راهور ناجا از واژگونی بیش از 300 دستگاه خودرو در چند روز گذشته خبر داد. سردار تیمور حسینی درباره ارزیابی مدیریت بحران در بارش های اخیر اظهار کرد: در چند روز گذشته، بیش از 300 واژگونی خودرو گزارش شده است که علت این حوادث، به دو عامل سرعت زیاد و لغزندگی جاده ها بر می گردد.

ابهام در طرح «حذف انحصار آموزش زبان انگلیسی در مدارس»

فارس: سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس درباره حذف انحصار آموزش زبان انگلیسی در مدارس، گفت: این طرح ابهاماتی دارد و باید بررسی کارشناسی انجام شود. سیده فاطمه ذوالقدر، اظهار کرد: معتقدم این طرح غیرکارشناسی است و مغایر با قانون اساسی مبنی بر آموزش و پرورش رایگان است. اگر حتی آموزش زبان انگلیسی در مدارس کامل ارائه نمی شد اما به هر حال دانش آموزان، آموزش اولیه زبان انگلیسی را در مدارس یاد می گرفتند و هر فردی دوست داشت، زبان انگلیس خود را در کلاس های آموزش های زبان خارجه در بیرون از مدرسه تقویت می کرد. زبان انگلیسی در ارتباطات جهانی مورد استفاده است و ما نمی توانیم از ارائه آن به دانش آموزان خودداری کنیم. او با بیان اینکه طرح نمایندگان مجلس درباره حذف زبان انگلیسی ابهاماتی دارد، تصریح کرد: خانواده ها نگران نباشند، این موضوع در حد طرح است و تصویب قطعی نشده و باید بررسی کارشناسی انجام شود.

فراخوان سازمان انتقال خون جهت اهدای خون

ایسنا: سخنگوی سازمان انتقال خون از مردم و به ویژه دارندگان گروه های خونی منفی و اهداکنندگان مستمر دعوت کرد که جهت اهدای خون در تعطیلات پیش رو به مراکز اهدای خون مراجعه کنند. دکتر بشیر حاجی بیگی، از فراخوان سازمان انتقال خون برای اهدای خون به ویژه در گروه های خونی منفی و اهداکنندگان مستمر خون در تعطیلات پیش رو خبر داد و گفت: با سردشدن هوا و بارش باران، به ویژه در ایام تعطیل، میزان مراجعه به مراکز اهدای خون کشور کاهش می یابد؛ به طوری که تقریبا میزان مراجعات جهت اهدای خون در روزهای تعطیل به یک سوم کاهش می یابد. این در حالی است که نیاز به خون و فرآورده های خونی به صورت هرروزه است و ما باید فقط در استان تهران روزانه پاسخ گوی 170 بیمارستان و مرکز درمانی باشیم. در کشور نیز مراکز انتقال خون باید پاسخ گوی حدود 900 بیمارستان و مرکز درمانی باشند که هرروزه جراحی هایی را انجام داده و باید پاسخ گوی بیماران و مصدومان ناشی از حوادث باشند.