آرشیو دو‌شنبه ۶ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۵۹
دیپلماسی
۱۵

سخنگوی انصارالله یمن در تهران با مقامات ایران دیدار کرد

ظریف: راه حل سیاسی تنها راه حل بحران یمن است

سخنگوی انصارالله یمن، در سفری به تهران با مقامات ایران دیدار و گفت وگو کرد. محمد عبدالسلام شنبه در دیدار با وزیر امور خارجه ایران از حمایت های جمهوری اسلامی ایران از مردم یمن قدردانی کرد. به گزارش اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، وی همچنین گزارشی از آخرین وضعیت یمن و چشم انداز آتی در زمینه حل بحران از طرق سیاسی و همچنین آخرین وضعیت انسانی یمن را برای ظریف تشریح کرد.

در این دیدار، وزیر خارجه ایران با ابراز تاسف از شرایط سخت ناشی از جنگ تحمیلی و محاصره سخت نزدیک به پنج ساله یمن، پایان کشتار غیرنظامیان و رفع محاصره از یمن را خواستار شد. ظریف با تاکید بر اینکه راه حل سیاسی به عنوان تنها راه حل بحران یمن است، بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از برقراری آتش بس و انجام گفت وگوهای یمنی- یمنی تصریح و مجددا آمادگی ایران برای ارسال کمک های انسانی به مقصد یمن را یادآور شد.

ظریف پس از این دیدار در توییتر نوشت: «امروز در تهران با محمد عبدالسلام از یمن دیدار کردم. درباره طیفی از موضوعات از جمله آخرین تلاش ها برای پایان دادن به جنگ به سرکردگی عربستان سعودی و فاجعه انسانی گفت وگو کردیم». وی تاکید کرد: «تنها یک راه حل سیاسی برای این مصیبت بشرساز وجود دارد و آن راه حل هم فقط با مشارکت همه بازیگران قابل دستیابی است».

مذاکره کننده ارشد انصارالله در این سفر همچنین با علی اصغر خاجی، دستیار ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی، دیدار و درباره آخرین تحولات یمن گفت وگو کرد. به گزارش ایسنا، در این دیدار طرف یمنی ضمن تشریح آخرین تحولات سیاسی و میدانی از حمایت های مستمر سیاسی و انسانی و مواضع جمهوری اسلامی ایران در دفاع از ملت یمن تقدیر و تشکر کرد. خاجی نیز در این دیدار با اشاره به تلاش های سیاسی و مذاکرات انجام شده از سوی جمهوری اسلامی ایران با کشورهای مختلف درباره پرونده یمن افزود: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای جنگ ظالمانه یمن هرگونه اقدام و تلاش برای توقف جنگ و خون ریزی، انجام گفت وگوهای یمنی- یمنی و پایان محاصره ظالمانه ملت یمن را در دستورکار داشته و بر تسریع در ارسال کمک های انسان دوستانه به این کشور تاکید کرده است.

محمد عبدالسلام، پیش تر در مردادماه نیز سفری به تهران داشت. در آن سفر، هیئت یمنی علاوه بر دیدار با وزیر و مقامات وزارت خارجه، با رهبر ایران نیز دیدار و گفت وگو داشت. در دیدار محمد عبدالسلام و هیئت همراه با آیت الله خامنه ای، هیئت یمنی همچنین نامه ای از سوی سیدعبدالملک بدرالدین، دبیرکل انصارالله یمن را به رهبر ایران تقدیم کرد. رهبری در این دیدار اقدامات عربستان در یمن را «جنایت» خوانده و گفته بود که «سعودی ها و اماراتی ها به دنبال تجزیه یمن هستند و باید با قدرت در مقابل این توطئه ایستاد». وی همچنین با اشاره به شرایط یمن گفت که آنچه در این کشور می گذرد «واقعیت دنیای امروز و مدعیان حقوق بشر است». وی همچنین آمریکا و کشورهای غربی را به دامن زدن به جنگ متهم کرد و گفت که این کشورها «با ظاهری انسانی و مدنی و اخلاقی، بدترین جنایت ها را انجام می دهند و به طور دائم نیز دم از حقوق بشر می زنند». رهبری همچنین از نمایندگان انصارالله خواست تا در مقابل «قدرت ها ایستادگی» کنند.