آرشیو دو‌شنبه ۶ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۵۹
دیپلماسی
۱۵

کوتاه از دیپلماسی

بیانیه پایانی اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد

ایسنا: کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در بیانیه پایانی نشست خود در باکو بر حمایت از فلسطین و احترام به حاکمیت سوریه تاکید کردند.

 به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در بیانیه پایانی خود بر مخالفتشان با هرگونه اقدامی که می تواند تمامیت ارضی و حاکمیت سوریه را نقض کند، تاکید کردند. آنها بر لزوم احترام به حاکمیت سوریه و مداخله نکردن در امور داخلی این کشور تاکید کردند. در این بیانیه بر همبستگی با سوریه برای بازپس گیری جولان و محکومیت بیانیه های یک جانبه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، درباره اشغالی خواندن جولان تاکید شده است. در این بیانیه تاکید شد که این اقدام غیرقانونی و ظالمانه است. 

در بیانیه پایانی همچنین بر حمایت از مردم فلسطین و افزایش تلاش ها برای حل مشکلات فلسطین تاکید شده است. در این بیانیه تاکید شده: راهکار عادلانه و مسالمت آمیز مسئله فلسطین برای صلح و ثبات در خاورمیانه و جهان مهم است. ما از اسرائیل می خواهیم به نقض قوانین بین المللی پایان دهد. در این بیانیه سیاست رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت آمریکا به قدس محکوم شده است.

سخنگوی وزارت امور  خارجه: ایران تحولات عراق را با دقت دنبال می کند

ایرنا: سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با ابراز تاسف عمیق از وقایع اخیر عراق که منجر به کشته و زخمی شدن ده ها نفر و تخریب اموال عمومی شده، گفت: «ایران تحولات عراق را با دقت و حساسیت دنبال می کند».

 به گزارش اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، سیدعباس موسوی درباره تحولات جاری در عراق اظهار کرد: «جمهوری اسلامی ایران از مطالبات و خواسته های مردم عراق که به روشنی در بیانیه ها و اظهارات مرجعیت دینی و همچنین عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، مورد تاکید قرار گرفته است، حمایت می کند».

 سخنگوی وزارت امور خارجه با ابراز تاسف عمیق از وقایع اخیر عراق که منجر به کشته و زخمی شدن ده ها نفر و تخریب اموال عمومی و همچنین مصادره مطالبات مردمی و افزایش خشونت شده است افزود: «اطمینان داریم دولت و ملت عراق و مرجعیت می توانند بر مشکلات فایق آمده و با یکپارچگی به آبادانی عراق مبادرت کنند». سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خاتمه تصریح کرد: «جمهوری اسلامی ایران از زمان تشکیل عراق جدید همواره حامی دولت و ملت عراق بوده و در مقاطع حساس ظرفیت های خود را در اختیار کشور دوست، برادر و همسایه، عراق، قرار داده است».