آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۵۵۱۹
ورزش
۱۷

گزارشی از آخرین گمانه زنی ها درباره جنجال دستمزد سرمربی و دستیارانش

ایران در ترکیه پول نقد به ویلموتس می دهد؟

رضا پورعالی

در آستانه بازی ایران و عراق، هنوز فهرست تیم ملی اعلام نشده است. در حالی که بازیکنان لژیونر کم کم به تهران می رسند تا در اردوی تیم ملی حاضر شوند، هنوز تکلیف سرمربی مشخص نیست. مارک ویلموتس که از روزهای اول اردیبهشت امسال به صورت رسمی قراردادش را با ایران امضا کرد، به دلیل پرداخت نشدن دستمزدش به شدت شاکی است. اخیرا خبری منتشر کردیم مبنی بر این که او تهدید کرده در صورتی که پیش از بازی عراق دستمزدش پرداخت نشود، فسخ می کند و می رود. حالا دقیقا این اتفاق رخ داده است.

ویلموتس اخیرا بعد از ترک ایران و بازگشت به بلژیک به فدراسیون فوتبال نامه ای نوشت که تکلیف دستمزد خود و دستیارانش را مشخص کنند. ویلموتس تاکید کرد با این شرایط نه خودش و نه دستیارانش به ایران نخواهند آمد. در اردوی قبلی هم مربی دروازه بان های تیم ملی تصمیم گرفت به کشور برنگردد و موقتا یک مربی ایرانی جای او را بگیرد.

درباره اتفاقات رخ داده دو فرضیه وجود دارد. فرضیه اول این که فسخ قرارداد کاملا جدی است و ویلموتس فدراسیون را تحت فشار گذاشته تا بتواند پولش را بگیرد. در این بین تاج بخشی از قرارداد این مربی را به حساب او واریز کرد اما به دلیل تحریم ها این پول برگشت خورد. این شایعه به وجود آمد که شاید فدراسیون فوتبال پول او را نقدا در تهران بدهد. امیرمهدی علوی، سخنگوی فدراسیون اما این خبر را تکذیب می کند و می گوید: «نه، امکان این مساله وجود ندارد.» حالا تازه ترین خبر این است که مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال به ترکیه خواهد رفت تا بتواند نقدا و در آنجا پول را به ویلموتس بدهد تا این مربی آن را به حساب خود واریز کند.

در حال حاضر سرمربی تیم ملی و دستیارانش در این کشور به سر می برند. مسوولان فدراسیون هم قصد دارند در 24ساعت آینده پول را در این کشور به آنها پرداخت کنند تا مشکل حل شود و مربیان تیم ملی به کشور بازگردند. رقم پرداختی هم سنگین است. با توجه به رقم قرار داد سالانه ویلموتس که سه میلیون یورو است، طلب او برای شش ماه کار در ایران 5/1 میلیون یورو می شود که پرداخت آن برای فدراسیون فوتبال بسیار سخت است. نزدیکان تاج می گویند پرداخت چنین پولی برای ویلموتس که هنوز اقدام خاصی هم در فوتبال ایران نکرده، بسیار گزاف است.

حالا در این بین فرضیه دومی هم وجود دارد. بعضی ها معتقدند فدراسیون و ویلموتس با هماهنگی این کار را انجام داده اند تا بتوانند از کانال فیفا پول را بگیرند. در دوران حضور کی روش در تیم ملی هم این اتفاق رخ داد و وقتی فیفا متوجه شد فدراسیون توانایی پرداخت دستمزد او را ندارد، پولش را واریز کرد. شاید فدراسیون و ویلموتس هم هماهنگ شده اقدامات اخیر را انجام داده اند. معادلات کمی پیچیده است و مشخص نیست آیا اتفاقاتی که رخ داده، تصنعی است یا واقعی. روز گذشته یکی از سایت های آلمانی فرضیه دوم را به طور کامل رد کرد و نوشت ویلموتس در نزدیکی فسخ قرارداد یکطرفه با ایران قرار دارد و احتمالا این اتفاق رخ می دهد.

آنچه مشخص است با توجه به این که روز پنجشنبه هفته جاری ایران باید در اردن مقابل عراق قرار بگیرد، زودتر باید تکلیف مشخص شود.