آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۵۵۱۹
حوادث
۱۹

گزارش اختصاصی جام جم از روستاهای زلزله زده میانه

بامداد آوار و دلهره

محمد غمخوار

حوادث: زمین لرزه 5/9 ریشتری در ترکمنچای آذربایجان شرقی 584 مصدوم و شش کشته برجای گذاشت. قربانیان اهل روستای ورزقان و ورنکش میانه بودند. بر اساس اعلام اورژانس، اغلب مجروحان به علت ترس و هنگام فرار مصدوم شدند. 13 مصدوم در بیمارستان بستری هستند. به گفته استاندار آذربایجان شرقی، هزار واحد مسکونی در زلزله بامداد جمعه صدمه دید. استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله و مهندسی زلزله درباره دلیل پایین بودن آمار تلفات و خسارات این زلزله گفت: وقوع زمین لرزه در محدوده ای روستایی و ژرفای نسبتا زیاد آن موجب شده تا خسارت ها و تلفات این زمین لرزه که بزرگای آن در حد یک زمین لرزه شدید بوده است، نسبتا محدود باشد.

به گزارش خبرنگار جام جم، با این که زمان لرزش زمین کوتاه بود اما شدت زمین لرزه و عمق کم آن باعث شد تا صدها کیلومتر آن طرف تر از مرکز زلزله، احساس شود. عقربه های ساعت، روی 2 و 17 دقیقه بامداد جمعه که رسید، ناگهان زمین شروع به لرزیدن گرفت. اهالی سراسیمه از خواب پریده و سعی کردند خود را به بیرون از خانه برسانند.

حسین که اهل روستای ورزقان است، می گوید: شدت زمین لرزه به حدی بود که نمی توانستی تعادلت را حفظ کنی و به در و دیوار برخورد می کردی. صدای شیون و فریاد فضای روستا را پر کرده بود. هر طور بود، فرزندم را در آغوش گرفتم و دست همسرم را گرفته و از خانه بیرون آمدیم. تا چند دقیقه مات بودیم. زمین که از حرکت ایستاد، جرات بازگشت به خانه را نداشتیم. با چند نفر از مردان روستا گشتی در کوچه  پس کوچه ها زدیم و به مجروحان کمک کردیم. خوشبختانه کسی در روستای ما کشته نشده بود. مجروحان را سوار ماشین کردیم و به شهر بردیم. وضعیت در شهرهای آذربایجان شرقی هم مثل روستای ورزقان بود. اهالی به خیابان ها آمده و شب را در ماشین های خود صبح کردند. صف های طولانی مقابل پمپ بنزین ها تشکیل شده بود و آمبولانس های اورژانس و هلال احمر آژیرکشان سعی می کردند در ترافیک راهی باز کنند و مجروحان را به بیمارستان انتقال دهند.

آن طور که مرکز لرزه نگاری دانشگاه تهران اعلام کرده است، این زمین لرزه 9/5 ریشتر قدرت داشته و شهر «ترک» در استان آذربایجان شرقی کانون آن بوده است. مرکز زلزله در عمق هشت کیلومتری زمین بوده و استان های آذربایجان غربی، گیلان، زنجان و اردبیل را هم لرزانده است.

علی شهودی، مسوول روابط عمومی هلال احمر استان آذربایجان شرقی در گفت وگو با جام جم در تشریح وضعیت روستاهای زلزله زده و خسارات گفت: پس از وقوع زمین لرزه در ساعت 2 و 17 دقیقه بامداد، جلسه مسوولان هلال احمر استان در مرکز کنترل و هدایت عملیات تشکیل شد ابتدا امدادگران پایگاه های جاده ای به روستاها اعزام شدند. دو روستای ورنکش و ورزقان دچار بیشترین خسارت شده بودند. امدادگران پایگاه امدادی عجمی میانه نخستین امدادگرانی بودند که به کانون زلزله رسیدند.

وی ادامه داد: 80 روستا در منطقه وجود دار د که کار ارزیابی و بررسی خسارت در این روستاها توسط تیم های ارزیاب انجام شد. در روستاهایی که خانه ها تخریب شده بودند، چادرهای امدادی برپا و اسکان موقت توسط امدادگران انجام شد. همچنین بسته های غذایی در میان زلزله زدگان توزیع شد.

شهودی که از روستای ورنکش بازدید کرده است، درباره شرایط این روستا می گوید: بافت این روستا به دو بخش قدیمی و جدید تقسیم می شود. در بافت قدیمی بعضی خانه ها به جای بازسازی فقط روی دیوار سیمان کاری شده بود. در این بافت اغلب خانه ها بر اثر زلزله تخریب شده و متاسفانه پنج نفر از هموطنان که دو نفر از آنها زنان سالخورده بودند، زیر آوار گرفتار شده و جان باختند. با اقدامات امدادگران و دیگر نهادهای مسوول، وضعیت در این روستا به حالت عادی بازگشت و روستاییان در چادر اسکان موقت شدند.

خسارت به 1000 واحد مسکونی

استاندار آذربایجان شرقی با بیان این که در مجموع 30 واحد مسکونی صددرصد تخریب شده و بقیه 5 الی 70 درصد آسیب دیده اند، گفت: هزار واحد مسکونی در زلزله بامداد جمعه صدمه دیدند.

محمدرضا پورمحمدی اظهار کرد: حدود 500 مصدوم داشتیم که اغلب به صورت سرپایی درمان و ترخیص شدند و فقط 13 نفر بستری شده و تحت درمان قرار دارند.

تلف شدن 1150 راس دام

زمین لرزه بامداد جمعه همچنین باعث تخریب آغل حیوانات شد که بر اساس بررسی های جهادکشاورزی آذربایجان شرقی 1150 راس دام زیر آوار تلف شدند.

دستور رئیس جمهور

رئیس جمهور دیروز در تماس تلفنی با استاندار آذربایجان شرقی در جریان آخرین وضعیت زلزله زدگان شهرستان میانه قرار گرفت. حجت الاسلام حسن روحانی در تماس تلفنی با استاندار آذربایجان شرقی در خصوص امدادرسانی موثر و سریع به مناطق زلزله زده و آسیب دیدگان از این حادثه و رفع نیازهای فوری و ضروری زلزله زدگان دستورهای لازم را صادر و بر آماده سازی همه امکانات از سوی دستگاه های مختلف در جهت تسریع در ارائه خدمات و امداد به حادثه دیدگان و مصدومان تاکید کرد.

افزایش قربانیان

در حالی که تعداد جان باختگان زمین لرزه پنج نفر اعلام شده بود، فرمانده انتظامی آذربایجان شرقی از افزایش قربانیان خبر داد و گفت: یک خانم در بیمارستان فوت کرد تا تعداد جانباختگان به شش نفر افزایش پیدا کند.  ششمین قربانی اهل روستای ورزقان بود. طبق اعلام اورژانس، در این زمین لرزه 584 نفر مصدوم شدند که بیشتر مصدومان به صورت سرپایی درمان و 17 نفر از زلزله زده ها در بیمارستان ها بستری شده اند. از 17 نفری که همچنان بستری هستند 15 نفر از اهالی شهرستان میانه، یک نفر اهل شهرستان سراب و یک نفر اهل شهرستان اردبیل هستند و تمامی کشته شدگان این حادثه نیز از اهالی شهرستان میانه اند.

چرا تلفات کم بود؟

استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله و مهندسی زلزله در گفت وگو با ایسنا درباره دلیل تلفات و خسارت این زمین لرزه بزرگ اظهار کرد: وقوع زمین لرزه در محدوده ای روستایی و ژرفای نسبتا زیاد آن موجب شده تا خسارت ها و تلفات این زمین لرزه که بزرگای آن در حد یک زمین لرزه شدید بوده است، نسبتا محدود باشد.

دکتر مهدی زارع همچنین از احتمال آزاد شدن تدریجی انرژی موجود در بافت زمین محل رخداد زلزله میانه و وقوع لرزه های بزرگ تر خبر داده است.