آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۲۵
اخبار کشور
۲

ظریف در ترکیه:سند «چشم انداز اکو 2025» آخرین تلاش ما برای ارتقای تعامل منطقه ای است

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: سند «چشم انداز اکو 2025» آخرین تلاش ما برای ارتقای تعامل منطقه ای در زمینه های مختلف مورد علاقه طرفین شامل ترانزیت و حمل و نقل، انرژی، تجارت و گردشگری است.

محمدجواد ظریف دیروز شنبه در بیست و چهارمین نشست شورای وزیران اکو در آنتالیای ترکیه گفت: ظرفیت های اکو برای همگرایی و انسجام اقتصادی در منطقه ما همچنان دست نخورده باقی مانده است. اولویت اصلی دستور کار ما باید تحقق «اجتماع اکو» همراه با ترویج صلح و ثبات و بهروزی بیشتر مردمان منطقه و ارزش های غنی مشترک باشد.

ظریف گفت: سازمان همکاری اقتصادی با برخورداری از جمعیتی نیم میلیارد نفری، موقعیت جفرافیایی فوق العاده، منابع سرشار انرژی و معدنی، منابع انسانی پیشرفته، بازار تجاری بزرگ و قرابت های فرهنگی و تاریخی تمامی مولفه های موردنیاز برای موفقیت در همکاری چندجانبه میان ملت ها را دارا می باشد.

وی تصریح کرد: سند «چشم انداز اکو 2025» آخرین تلاش ما برای ارتقای تعامل منطقه ای در زمینه های مختلف مورد علاقه طرفین شامل ترانزیت و حمل و نقل، انرژی، تجارت و گردشگری است.

ظریف افزود: ما نیاز داریم اجرای موثر چشم انداز 2025 را از طریق مکانیسم ها و طراحی های پیش بینی شده شتاب ببخشیم. شورای وزیران باید از وزرای بخش های ذی ربط و نیز دبیرخانه اکو به منظور تبدیل این سند به گامی مهم در راستای تحقق اهداف و مقاصد عالیه سازمان کمال حمایت را داشته باشند.

وی تاکید کرد: به منظور افزایش میزان تجارت کل میان کشورهای عضو اکو که بسیار پایین تر از انتظاراتمان است، به رویه های دوجانبه و چندجانبه به منظور تسهیل و همسان سازی تجارت منطقه ای نیاز داریم تا از این طریق بتوانیم مناسبات تجاری مان را سریع تر، ارزان تر و قابل پیش بینی تر کنیم.

ظریف افزود: انجام تراکنش های مالی با ارزهای ملی، تهاتر، کاهش هزینه ها و از بین بردن تاخیرها و تسریع ترخیص گمرکی تنها برخی از رویکردهایی است که باید تقویت شوند.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از بنیان گذاران اکو به طور کامل از فرایند اصلاحات حمایت کرده و بیشترین انعطاف پذیری را از خود به منظور تامین منافع و رفع نگرانی های کشورهای غیربنیان گذار نشان داده است.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران آماده است تمامی ظرفیت های شگرفی که در این حوزه ها دارد را در اختیار کشورهای اکو قرار دهد. این دعوتی باز به نمایندگی از بخش خصوصی ایران برای همتایانشان در منطقه اکو است.

درباره برداشتن گام چهارم هشدار داده بودیم

ظریف همچنین در بدو ورود به ترکیه درباره گام چهارم کاهش تعهدات برجامی که 15 آبان با تزریق گاز به سانتریفیوژها در تاسیسات غنی سازی فردو برداشته شد، عنوان کرد: «ما گام چهارم را برداشتیم با توجه به اینکه گفته بودیم که اگر اقدامات طرف مقابل به نتیجه نرسد، گام های بعدی را برمی داریم؛ اما همزمان توسط آقای رئیس جمهور اعلام کردیم که ما ضمن برداشتن گام های خودمان در چارچوب برجام و در چارچوب حقوقمان در برجام و در پاسخ به مواد نقض برجام توسط آمریکا و همچنین کاستی ها و موارد نقض برجام توسط اروپایی ها، برای مذاکره نیز آمادگی داریم. از همان روز اول هم مذاکرات مان را شروع کردیم و هیچ گاه به مذاکره نه نگفتیم.»