آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۷۴۷
بازار دیجیتال
۱۷

روی خط

ویکی پدیای روسی

مهر : رئیس جمهوری روسیه در یک سخنرانی اعلام کرده است که باید به جای ویکی پدیا، دایره المعارف بزرگ روسیه جایگزین شود. ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه پیشنهاد کرده است که به جای «ویکی پدیا» نسخه روسی زبان و معتبری جایگزین آن شود.

این در حالی است که هفته قبل قانون اینترنت ملی روسیه اجرایی شد. پوتین هنگام سخنرانی در جلسه شورای زبان روسی در کرملین گفت: وب سایت هایی که اطلاعات آنها توسط انبوهی از کاربران تامین می شود و ماهانه بیش از 611 میلیون بازدیدکننده در این کشور دارند باید با نسخه روسی زبان مبتنی بر دایره المعارف اتحاد جماهیر شوروی جایگزین شود. او در این باره گفت: درخصوص ویکی پدیا، بهتر است آن را با دایره المعارف جدید بزرگ روسیه جایگزین کرد. به این ترتیب اطلاعات معتبر به شیوه ای مدرن در دسترس قرار می گیرد. این آخرین دایره المعارف چاپ شده در جهان است. دایره المعارف روسیه با دستور ولادیمیر پوتین در سال 2003 میلادی جمع آوری و در 2017 میلادی چاپ شد. قیمت هر کتاب این مجموعه 36 جلدی  بیش از 23 پوند است که با توجه به دایره المعارف پیشین اتحاد جماهیر شوروی نوشته شده است. کرملین قبلا اعلام کرده با صرف بودجه ای 7/ 1 میلیارد روبلی (7/ 20 میلیارد پوند) قصد دارد متون این کتاب را آنلاین کند. البته ویکی پدیا به زبان روسی در سال 2001 میلادی ارائه شده که شامل 5/ 1 میلیون مقاله است.

 
آغاز عرضه هولولنز 2 مایکروسافت با قیمت 3500 دلار

آی تی ایران : هدست واقعیت ترکیبی «هولولنز 2» مایکروسافت از روز جمعه رسما عرضه شده است. این هدست که اوایل امسال معرفی شده بود، حالا با قیمت 3500 دلار برای مشتریانی که این هدست را در بیش از 50 کشور دنیا پیش خرید کرده بودند، ارسال خواهد شد. هولولنز 2 نسخه جدید نسل اول هدست هولولنز مایکروسافت محسوب می شود که در مقایسه با نسل قبلی از زاویه دید بیشتر و تشخیص حرکات پیچیده تر بهره می برد.

هولولنز 2 در کشورهای آمریکا، فرانسه، آلمان، ایرلند، نیوزیلند، استرالیا و بریتانیا عرضه می شود. طبق گفته ها، این هدست وزن خیلی کمتری نسبت به نسل اول داشته و زاویه دید آن بهبود قابل توجهی پیدا کرده است. همچنین نگاه کردن به اطراف با محدودیت خیلی کمتری همراه است. همچنین مایکروسافت در هولولنز 2 از سیستم پیشرفته و تمام عیار تشخیص حرکات هم استفاده کرده است. در این سیستم نه تنها از قابلیت «Air Tap» نسل اول پشتیبانی می شود، بلکه امکان بلند کردن، درگ کردن اشیا و حتی بالا کشیدن منو با لمس دکمه روی مچ کاربر هم وجود دارد. چنین قابلیت هایی برای مجاب کردن شرکت ها به ارتقای هولولنز خود از نسل یک به نسل2 حیاتی محسوب می شوند.

برخلاف هولولنز یک که مایکروسافت چند بازی و اپلیکیشن هنری را با آن عرضه کرد، هولولنز 2 صرفا برای کسب و کارها به خصوص مشاغل صنعتی و تولیدی طراحی شده که وجود یک نمایشگر بدون نیاز به دخالت دست بسیار حیاتی و کاربردی محسوب می شود. همچنین مایکروسافت طبق قراردادی که با دولت ایالات متحده امضا کرده، نسخه نظامی هولولنز 2 را نیز به زودی عرضه خواهد کرد. مدیر ارتباطات مایکروسافت گفته که هولولنز یک همچنان توسط مایکروسافت پشتیبانی می شود، اما این امکان وجود دارد برنامه نویسان از این به بعد بیشتر سمت برنامه هایی بروند که برای اجرای آنها به هولولنز 2 نیاز باشد. او گفت اکثر کسانی که هولولنز 2 را پیش خرید کرده اند، افرادی هستند که مایلند هولولنز نسل یک خود را به نسل 2 ارتقا دهند.