آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۲۵
اخبار کشور
۳

توضیحات فرمانده کل ارتش درباره انهدام پهپاد متجاوز

سرلشکر موسوی درخصوص انهدام یک پهپاد متجاوز از سوی پدافند هوایی ارتش گفت: تکه های پهپاد متلاشی شده و در نیزارها و باتلاق های اطراف ماهشهر سقوط کرده و پس از به دست آوردن تکه هایی از آن و با تکمیل گراف ها و تجمیع اطلاعات سامانه ها می توان در باره آن اظهارنظر کرد.

امیر سرلشکر سیدعبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران در حاشیه بازدید رئیس ستاد کل نیروهای مسلح از مرکز شهید زرهرن نزاجا و در جمع خبرنگاران، درخصوص انهدام یک فروند پهپاد مهاجم در بامداد جمعه توسط نیروی پدافند هوایی ارتش در منطقه ماهشهر اظهار داشت: تا قطعات این پهپاد را کامل به دست نیاوریم و گراف هایمان را کامل نکنیم، نمی توانیم به طور قطعی مبدا و هدف اصلی این پهپاد را مشخص کنیم، اما آنچه تاکنون قطعی است این است که این پهپاد در سقف کوتاه پرواز کرده و مورد هدف سامانه بومی مرصاد قرار گرفته است.

امیر موسوی گفت: تکه های پهپاد متلاشی شده و در نیزارها و باتلاق های اطراف ماهشهر سقوط کرده؛ از امروز صبح به دنبال به دست آوردن تکه هایی از آن هستند و با تکمیل گراف ها و تجمیع اطلاعات سامانه ها می توان در این خصوص اظهارنظر کرد.

وی با بیان اینکه پدافند هوایی وظیفه حفاظت از آسمان جمهوری اسلامی ایران را در برابر هر پرنده ای که احتمال تهدید در آن وجود داشته باشد دارد، گفت: بامداد روز جمعه پهپادی که سعی می کرد با پرواز در ارتفاع کم، خود را از دید سامانه های کشف مخفی کند، کشف شد و مورد هدف قرار گرفت و طبیعی است هر متجاوز دیگری در هر ابعادی که باشد مورد اصابت قرار خواهد گرفت.

سرلشکر موسوی گفت: آنچه مهم است این است که این پرنده با سطح مقطع راداری بسیار کم مورد رصد و انهدام قرار گرفت که این از جمله ویژگی های سامانه تمام بومی مرصاد است.

فرمانده کل ارتش در پاسخ به سوال دیگری درخصوص تغییر ماهیت یگان های نیروی زمینی ارتش، گفت: تحرک و قابلیت انعطاف برای ورود به هر صحنه مقابله ای و هر نوع تهدیدی باید در نیروهای چهارگانه ارتش باید افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: نیروی زمینی چون متکی به نیروی انسانی است باید مهارت های آحاد رزمندگان نزاجا تقویت شود؛ آنچه هفته گذشته شاهد آن بودیم، اقداماتی بود که در راستای افزایش مهارت بود و آنچه امروز دیدیم، اقداماتی در راستای افزایش تحرک بود.

سرلشکر موسوی با اشاره به رونمایی از تانک بر کیان 700 تاکید کرد: یگان های زرهی باید بتوانند به سرعت خود را جابجا کنند و این تانک برهای کیان می توانند با سرعت و قدرت خوبی که دارند، تعداد بیشتری تانک و ادوات زرهی را نسبت به تانکبرهای قبلی جابجا کنند. این دستاوردها همگی بومی و کار نیروهای دانشمند داخل کشور اعم از ارتش، صنایع دفاع و شرکت های دانش بنیان است.