آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۲۵
اخبار کشور
۳

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور خبر داد: صدور حکم انفصال موقت برای 270 سردفتر

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: در 6 ماه نخست امسال در بازرسی از 19 هزار و 391 دفتر رسمی و ازدواج و طلاق، برای حدود 270 نفر سردفتر حکم انفصال موقت صادر و23 مورد حکم سلب صلاحیت صادر شده است.

به گزارش میزان، ذبیح اله خداییان در آیین افتتاح چند پروژه فناوری اطلاعات در این سازمان اظهار داشت: در شش ماه ابتدایی امسال بیش از دو میلیون سند مالکیت صادر شده که قبل از صدور اسناد مالیات آنها پرداخت شده است و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور دارای بانک جامع شرکت ها است که سازمان امور مالیاتی به این بانک دسترسی دارد.

خداییان خاطرنشان کرد: با این کار نسبت به شناسایی شرکت های تجاری و غیرتجاری که مالیات را پرداخت نکرده اند اقدام می کنند و چنانچه این شرکت ها از پرداخت مالیات سر باز بزنند با اعلام سازمان مالیاتی تمام خدمات ثبتی به آن شرکت قطع می شود و بعد از پرداخت مجددا این خدمات وصل خواهد شد که این موضوع در وصول مالیاتی بسیار تاثیرگذار است.

وصول بیش از 7 هزار مالیات در 6 ماه امسال

وی افزود: افرادی که اقساط وام های خود را به موقع پرداخت نمی کنند، سازمان ثبت اسناد از طریق اجرای ثبت نسبت به وصول معوقات اقدام می کند که در سال 97 حدود 10 هزار میلیارد تومان از معوقات بانکی سازمان وصول شده و در 6 ماه امسال بیش از 7 هزار مالیات وصول شده است که نقش موثری در چرخه اقتصاد دارد.

معاون قوه قضائیه اظهار داشت: علی رغم اینکه سازمان ثبت سازمان حاکمیتی است، اما هر ساله جزو سازمان های درآمدزا است و در 6 ماه اول امسال بیش از 1400 میلیارد تومان درآمد مستقیم به خزانه دولت واریز کرده است.

سرویس تطبیق اصالت سند افتتاح شد

خداییان تاکید کرد: از جمله طرح ها در پیشگیری از جرم در برون سازمان، سرویس تطبیق اصالت سند است. با ایجاد این سرویس تمام مردم می توانند اگر کسی سندی را به آنها ارائه داد از طریق این سرویس آن سند را با اصل آن در سازمان ثبت تطبیق بدهند به این ترتیب امکان کلاهبرداری از طریق سندهای جعلی وجود نخواهد داشت.

حکم انفصال موقت برای 270 سردفتر

وی با اشاره به بازرسی های انجام شده در شش ماه نخست امسال گفت: از بازرسی 19 هزار و 391 دفتر رسمی و ازدواج و طلاق، برای حدود 270 نفر سردفتر حکم انفصال موقت صادر شده و 23 مورد سلب صلاحیت حکم صادر شده است. همچنین هیئت های بدوی رسیدگی به تخلفات فعال شدند و بیش از 500 پرونده مورد رسیدگی قرار گرفت.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: یکی دیگر از اقدامات، شناسایی افراد کارچاق کن و دلال است که تاکنون بیش از 50 نفر از این افراد شناسایی شده که تمام این موارد در بحث مبارزه با فساد درون و برون سازمانی صورت گرفته است.

انجام «عقد آریایی» غیرقانونی است

خداییان درباره انجام عقد آریایی در برخی دفاتر نیز گفت: ما عقد آریایی شرعا و قانونا نداریم و یک رویه خلاف قانونی در بعضی از دفاتر اتفاق افتاده بود که بعضی از دفاتر شناسایی شدند و برخوردهایی با آنها صورت گرفت و با توجه به اینکه مصادف شد با ماه های محرم و صفر عملا اتفاقی در این خصوص صورت نگرفت و ما نیز به همه دفاترمان اعلام کردیم که هر دفتری که اقدامی به این گونه فعالیت ها داشته باشد قطعا برخورد شدید و در حد بستن آن دفتر خواهیم داشت. برای شناسایی آن نیز سعی کردیم بازرس های غیرمحسوسی را روانه استان ها کنیم و با مراجعه به این دفاتر اگر مشاهده کنند چنین مواردی را بلافاصله آن دفتر بسته خواهد شد.

مالکان خانه های فرسوده و بدون سند می توانند از طریق الکترونیکی تقاضای خود را ثبت کنند

وی درباره سنددار کردن بافت های فرسوده، گفت: ما قانونی تحت عنوان قانون تعیین تکلیف ساختمان ها و اراضی فاقد سند داریم، کسانی که دارای ساختمان ها و اراضی فاقد سند هستند تقاضای خودشان را اعلام می کنند هیئت رسیدگی، آن را بررسی کرده و اقدام به صدور سند مالکیت می کند لذا کسانی که دارای املاکی در بافت فرسوده هستند و سند ندارند می توانند از طریق الکترونیکی تقاضای خود را ثبت کنند.