آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۲۵
اخبار کشور
۳

وزیر علوم: شبکه علمی میان دانشگاه های کشور ایجاد می شود

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، ایجاد شبکه علمی در استان ها را از جمله برنامه های این وزارتخانه دانست و گفت: محوریت این شبکه با دانشگاه های مادر هر استان شکل می گیرد و با اتصال تمام مراکز آموزش عالی به یکدیگر استفاده بهینه از امکانات، حذف موازی کاری ها، کاهش هزینه ها و ماموریت محور شدن دانشگاه محقق می شود.

منصور غلامی، درجلسه هیئت ممیزی دانشگاه قم در سالن اندیشه این دانشگاه گفت: حرکت وزارت علوم دادن آزادی عمل بیشتر به دانشگاه ها است و مراکز علمی که ظرفیت این اقدام را داشته اند، این موضوع درآنها محقق شده است.

وی کاهش دانشجویان در حوزه علوم پایه در سال های اخیر را نگران کننده دانست و گفت: تجمع دانش آموزان به سمت رشته های تجربی موجب شده است تا نگرانی ها و کمبودها در حوزه علوم پایه در کشور تشدید شود. وی اظهار داشت: گرایش خانواده به الزام فرزندان خود برای تحصیل در رشته تجربی اشتباه و مسیری سراب گونه پیش پای دانش آموزان است و باید با فرهنگ سازی این مسیر اشتباه در کشور اصلاح شود. وی افزایش احساس نیاز صنعت به دانشگاه های کشور را از جمله فرصت های تحریم دانست و افزود: احساس نیاز به نقش آفرینی دانشگاه برای رفع نیازهای کشور بسیار زیاد شده که این فرصت های جدید برای نقش آفرینی دانشگاه ها در کشور ایجاد کرده است. وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، ادامه داد: اقدام های خوبی در راستای حل مشکل صنعت توسط دانشگاه ها انجام شده است که امضای قراردادهای تعداد میان دانشگاه های کشور و وزارت نفت در حوزه اکتشاف و رفع نیازهای صنعت نفت از جمله این اقدام های ارزشمند است. وی ارتباط دانشگاه با صنایع دفاعی را تجربه ای موفق در حوزه ارتباط میان صنعت و دانشگاه ها دانست و گفت: به طور تقریبی تمام طرح های وزارت دفاع توسط دانشگاه ها انجام شده است که این اقدام بزرگی محسوب می شود. وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه وزارت علوم به صورت سنتی با کمبود بودجه مواجه بوده است که در سال های اخیر این محدودیت ها بیشتر بوده است گفت: سازمان برنامه و بودجه نسبت به تامین نیازهای آموزش عالی کشور کمال همکاری را داشته ولی استفاده بهینه از ظرفیت های دانشگاه ها باید در دستور کار مدیران دانشگاه ها باشد.