آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۹۶۲۸
صفحه اول
۱
یادداشت

به چه حقی جلوی جاسوسی آژانس را گرفتید؟!

حنیف غفاری

«جکی ولکات» نماینده ایالات متحده آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی، اقدام جمهوری اسلامی ایران در جلوگیری از ورود بازرس خاطی (جاسوس) آژانس به سایت غنی سازی نطنز را محکوم کرده و نسبت به ادامه این رفتارها از سوی کشورمان ابراز نگرانی کرده است!فراتر از آن، «کرونل  فروتا» که مدیریت موقت آژانس را بر عهده دارد،  در بیانیه ای ضمن محکوم کردن! اقدام کشورمان تاکید کرد : «به هیئت رئیسه آژانس اطلاع دادند که هفته گذشته یک بازرس آژانس به طور موقت در فرودگاه برای خروج از ایران جلوگیری شده است. ممانعت از خارج شدن یک بازرس از کشور، به ویژه هنگامی که از طرف آژانس دستور انجام این کار داده شود، قابل قبول نیست و نباید اتفاق بیفتد!»رمزگشایی از اظهارات مضحکانه مدیر کل آژانس، چندان سخت به نظر نمی رسد! فروتا بدون اینکه به نقش از پیش تعیین شده و خرابکارانه بازرس خاطی آژانس کمترین اشاره ای داشته باشد، نسبت به کشف و خنثی سازی عملیات خرابکارانه این بازرس آژانس از سوی جمهوری اسلامی ایران عمیقا نگران است. بر این اساس، مدیر کل آژانس معتقد است که ایران باید پس از کشف این نیت خرابکارانه (که عملیاتی شدن آن منجر به وارد آمدن خسارات هنگفت به صنعت هسته ای کشورمان می شد) ، با احترام کامل! و بدون آنکه به پرستیژ این بازرس جاسوس خدشه ای وارد شود با او برخورد کند! 

واکنش های مدیر کل آژانس و ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا در محکومیت جلوگیری از ورود بازرس آژانس به تاسیسات نطنز و متعاقبا، جلوگیری از خروج ساده وی از کشور، نقطه آشکار ساز پیوند مدیر کل و اعضای غربی شورای حکام در مواجهه دوباره با جمهوری اسلامی ایران است. بدیهی است که این مواجهه در آینده ای نزدیک و به کرات تکرار خواهد شد. باید این حقیقت را پذیرفت که یکی از اصلی ترین دلایل انتخاب «رافائل گروسی»به عنوان مدیر کل جدید آژانس، هماهنگی بیشتر میان بازیگران سلطه گر آژانس و مدیریت اجرایی آن بر سر پرونده هسته ای کشورمان است.عدم همراهی یوکیو آمانو مدیر کل سابق آژانس در همراهی با موضوعاتی مانند «طرح مطالعات ادعایی جدید علیه برنامه هسته ای ایران» و «متهم سازی ایران نسبت به عدول از برجام» از سوی آژانس، منتج به طی شدن فرآیندی سریع شد که محصول آن «مرگ مشکوک آمانو»و «جایگزینی گروسی»در راس آژانس بود.

بدیهی است که از این پس، لازم است خط کشی پررنگ تری میان ما و آژانس صورت گیرد. به عبارت بهتر، رفتارشناسی  اخیر مقامات آژانس و آینده پژوهی رفتاری مقامات این نهاد ظاهرا بین المللی در قبال ایران نشان می دهد که آژانس از این پس ضریب وابستگی خود به اعضای غربی شورای حکام و در راس آنها ایالات متحده را تقویت خواهد کرد. خروجی این تاثیر  پذیری، عزم بازرسان آژانس  برای تخریب هدفمند دستاوردهای هسته ای مرز و بوم ماست.بخشی از این تخریب ها، معطوف به «جلوگیری از پیشرفت هسته ای ایران» و برخی دیگر، معطوف به «حذف دستاوردهای قبلی» کشورمان است. بدیهی است که در چنین شرایطی باید ضمن تشدید حفاظت از اماکن هسته ای خود، مواجهه سختگیرانه تری با بازرسان آژانس داشته باشیم. البته افشای عملیات خرابکارانه اخیر  بازرس خاطی و جاسوس آژانس و جلوگیری قاطعانه از ورود او به تاسیسات هسته ای نطنز به خوبی نشان داد که ایران جایی برای مانور آزادانه بازرسان آژانس نیست!