آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۲۵
اخبار کشور
۳

اخبار ادبی و هنری

فیک نیوز یا اخبار جعلی چگونه ساخته و نفوذ می کند؟

«اخبار جعلی به حقیقت اهمیت می دهند فقط تا آن اندازه که بتوانند ما را از آن منحرف کرده و بر باورها و رفتارهای ما تاثیر بگذارند.»

این بخشی از مقاله مفصل «اکسل گلفرت» در «فیلاسوفر مگزین» (مجله فیلسوفان) است که به علل پخش اخبار جعلی و ویژگی های آنها پرداخته است. «اکسل گلفرت» پس از یک مقدمه چینی به سراغ تاریخچه این اخبار رفته و از نخستین آنها چنین حکایت می کند:

«ویلیام راندولف هرست (که زندگیش الهام بخش اورسن ولز برای ساخت فیلم «همشهری کین» بود)، ناشر نیویورک ژورنال در سده نوزدهم را به یاد آوریم که جنگ افروزی نیرنگ آمیزش را زمینه ساز جنگ میان اسپانیا و آمریکا در سال 1897 می دانند. نیویورک ایوینینگ نیوز که یکی از رقیبان نیویورک ژورنال بود اظهار تاسف می کند که نیویورک ژورنال «فکت ها را به طور فاحشی کژنمایی می کند» و «داستان هایی جعل می کند تا عامه مردم را برانگیزد.»

گلفرت ضمن اینکه تئوری گوبلز (رئیس تبلیغات هیتلر) مبنی بر اینکه «دروغ هرچه بزرگ تر، باورش آسان تر است» را یکی از ملاک های ساخت اخبار جعلی می داند، می نویسد:

«میزان دروغ و اطلاعات غلطی را که دست به دست می چرخد افزایش بده و آنگاه ممکن است افکار عمومی به طور برگشت ناپذیری در مسیری تازه بیفتد و روز به روز بدتر شود.»

او یکی از دلائل افزایش اخبار جعلی را علاوه بر گردش سریع تر اخبار و اطلاعات و همچنین تعدد حیرت آور مراکز خبرپراکنی، پذیرش مردم می داند و اضافه می کند:

«هرچه که باشد مشکل «اخبار جعلی» نه فقط به عرضه (به علت افزایش منابع اینترنتی نامعتبر، از وب سایت های نامعتبر در زمینه سلامت گرفته تا وب سایت های خبری چون برایتبارت نیوز) بلکه به تقاضا نیز مربوط است: افکار عمومی دوقطبی شده و هر طرف علائق و سلیقه خود را می جوید...»

اکسل گلفرت، اخبار جعلی را با اخبار کذب متفاوت دانسته و تفاوتش را در عمدی بودنش در دروغ پردازی و فریب به حساب می آورد و جداکردنش از سیستم خبر رسانی امروز را نه تنها دشوار، بلکه جزیی از ذات این سیستم به شمار می آورد.

او می نویسد: «این احساس که شبکه های مختلف رسانه ای به طور پیوسته ما را غرق در اطلاعات می کنند، وادارمان می سازد به شیوه ای سردستی و عجولانه راه های سریع تری را به کارگیریم تا از آخرین خبرها مطلع شویم. بسیاری از این راه های سریع تر ذهنی، تابع علائق و سلیقه هایی هستند، که طی سال ها در ما به وجود آمده است. این سلیقه های احساساتی انتخابگر اخبار در کنار تکرار مداوم، عامل اصلی تاثیر اخبار جعلی می شوند. تکرار باعث می شود اطلاعات در ذهن ما، حتی ذهن هایی که انتظار می رود آگاه تر باشند، هرچه بیش تر جاگیر شوند و وقتی با زبان احساسات آماده شده باشیم، آنگاه نخواهیم توانست اطلاعاتی را که به ما می رسد درست ارزیابی کنیم.»

مطلب مجله «فیلسوفان» این گونه خاتمه می یابد:«آنچه اخبار جعلی در دوران کنونی را به طور خاص تنفرانگیز می کند این است که این اخبار از نهادهایی بهره می گیرند که ظاهرا باید بتوان به آنها اعتماد کرد، نهادهایی چون رسانه و مطبوعات در کشورهای غربی، علم و نهادهای آموزشی در این ممالک. خبرهای جعلی به ظاهر خبر هستند اما به شیوه ای سیستمی فریب آمیز و گمراه کننده اند طوری که همیشه نمی توان به آسانی فریب آمیز و گمراه کننده بودنشان را تشخیص داد.»

ویرانگری «من و تو» صدای خواننده فراری را هم درآورد

شدت ابتذال در شبکه بهایی «من و تو» به حدی رسیده که حتی صدای یک خواننده مبتذل و فراری را هم در آورد.

محسن نامجو، خواننده ای که در برخی از آثارش حتی از اصطلاحات غیراخلاقی استفاده می کند، به پخش بدون اجازه یکی از آهنگ هایش در شبکه ماهواره ای «من و تو» واکنش نشان داد و گفت: «شما به اندازه کافی در ویران کردن فرهنگ در سال های اخیر نقش داشتید؛ در ساختن تاریخ جعلی از ایران قبل انقلاب و خراب کردن تصویر آینده...» و تاکید کرد که این شبکه حتی اگر درخواست اجازه برای پخش آهنگش را هم می کرد، باز هم اجازه نمی داد که آهنگش در این شبکه پخش شود.

مجید اوجی، تهیه کننده تلویزیون درگذشت

«مجید اوجی» تهیه کننده تلویزیون، روز جمعه 17 آبان 98 به خاطر ابتلا به بیماری سرطان، درگذشت.

وی تهیه کنندگی سریال هایی چون «مرضیه»، «باغ سرهنگ»، «راز پنهان»، «بی قرار» و... که با کارگردانی همسرش فلورا سام ساخته شدند را برعهده داشت.

مراسم تشییع پیکر مرحوم مجید اوجی، از ساعت 9 امروز یک شنبه 19 آبان از مقابل مسجد بلال صداوسیما برگزار می شود.

مجید انتظامی: وظیفه اصلی هنرمندان شناساندن شهدا به جامعه است

خالق آثار ماندگار موسیقیایی سینمای دفاع مقدس بر ضرورت برگزاری مراسم پاسداشت شهدای هنرمند تاکید کرد.

مجید انتظامی آهنگساز و نوازنده برجسته موسیقی کشور ضمن تاکید بر برگزاری هرچه باشکوه تر پاسداشت شهدای هنرمند گفت: درخصوص ضرورت و چرایی برگزاری این گونه مراسم ها باید بگویم که کمترین و کوچک ترین اثر این گونه مراسم ها و نکوداشت ها این است که مردم و جامعه ما با این قشر هنرمند شهید آشنا خواهند شد و جامعه متوجه می شود که در کنار سایر اقشار و صنوف، جامعه هنری ایران نیز در راه اعتلای میهن و سرفرازی کشور ادای دین کرده است و شهید داده است.

برنده چندین سیمرغ بلورین جشنواره بین المللی فیلم فجر همچنین گفت: به نظرم یکی از اهم وظایف هنرمندان و نویسندگان و فرهیختگان جامعه به عنوان قشر نخبه و اثرگذار این است که به شهدای هنرمند بیشتر بپردازند و شمه ای از جلوه های ایثار و پایداری این شهدای گرانقدر را در آثار سمعی و بصری و مکتوب خویش منعکس کنند.

گفتنی است، مراسم پاسداشت شهدای هنرمند باعنوان «شاهدان شیدایی» به همت سازمان بسیج هنرمندان کشور بیست و هفتم آبان ماه در تالار اندیشه حوزه هنری باحضور جمعی از خانواده های معظم شهدا و مسئولان لشکری و کشوری و جامعه فرهنگ و هنر کشور برگزار خواهد شد.

آغاز به کار رئیس جدید سازمان فرهنگی هنری شهرداری

رئیس جدید سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران از روز گذشته کار خود را آغاز کرد.

مراسم تودیع سعید اوحدی مدیر سابق سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و معارفه حجت الاسلام میثم امرودی، رئیس جدید این سازمان، روز گذشته برگزار شد. پیروز حناچی شهردار تهران در حکم انتصاب امرودی نوشته است: «انتظار دارم تمام توان خویش را در جهت ایفای نقش موثر سازمان در کمک به هویت اسلامی ایرانی شهروندان عزیز تهران به کار گرفته و نیز با جلب مشارکت اصحاب فرهنگ و هنر و همراهی با هیئت مدیره محترم و معاونت امور اجتماعی و فرهنگی، همسو با شعار «تهران، شهری برای همه»، ساعی و کوشا باشید.»

گفتنی است، میثم امرودی پیش از این مدیرعامل خبرگزاری قدس، مشاور شهردار در امور فرهنگی و اجتماعی، نماینده تام الاختیار شهردار در حوزه فلسطین، دبیر شورای عالی فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران، قائم مقام معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران، رئیس شورای راهبردی مدیریت محله، رئیس شورای عفاف و حجاب و... بود.