آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۲۵
اقتصادی
۴

60 میلیون تومان سود سالانه یک کارآفرین با ماست بندی

یک کارآفرین موفق شده با حرفه ماست بندی سالانه 60 میلیون تومان سود کسب کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محسن کاظمی، کشاورز و باغدار اهل خمین و یک ماست بند حرفه ای است که درآمد سرشاری از این محل کسب می کند. وی 19 سال قبل در حاشیه گلخانه و باغ هایش بزرگترین کارگاه ماست بندی سنتی منطقه را راه اندازی کرده است.

این کارآفرین گفت: سالانه 70 تن ماست تولید می کنم و سود حاصل از آن بیش از 50 میلیون تومان در سال است. 17 سال است که هفته ای یک بار خودم ماست ها را با نیسان از خمین به تهران می آورم و می فروشم. گوشه خیابان، جا و مشتری های ثابتی دارم، هفت صبح که می رسم تهران تا ساعت 10 صبح همه ماست ها به فروش رفته است.

کاظمی اضافه کرد: متاسفانه فرهنگ کار در کشور تضعیف شده و خانواده ها فرزندانشان را در مسئله کار درست تربیت نمی کنند. نمی دانم چرا یک جوان خجالت می کشد ماست بندی راه بیندازد و سالی 60 تا 70 میلیون تومان سود کند؟! شاید باورتان نشود اما در همین مزارع من کار هست اما کارگر نیست! همه دنبال پشت میزنشینی هستند، مگر از پشت میزنشینی چقدر می توان درآمد کسب کرد؟

وی کمبود نقدینگی و ارائه نشدن تسهیلات با سود پایین را مشکل اصلی خود دانست و تاکید کرد: 27 سال است که تولیدکننده هستم اما در این مدت حتی یک بار هم وام حمایتی با سود مناسب دریافت نکرده ام، جهاد کشاورزی حتی یک ریال هم به من وام نداده است، همه وام هایی که برای راه اندازی گلخانه و توسعه کار کشاورزی دریافت کرده ام، از موسسات بانکی متفرقه و با سود 28 درصد بوده است. بسیج سازندگی بعد از تاکیدات رهبری بر حمایت از تولید و اقتصاد مقاومتی وارد عرصه حمایت از کشاورزان شده که امیدواریم قدمی موثر باشد. 5 هکتار زمین خالی و بلااستفاده دارم که قصد دارم در آن گل محمدی پرورش دهم، به همین منظور 30 میلیون تومان از بسیج سازندگی وام دریافت کرده ام.

این کشاورز موفق در ماست بندی اش برای پنج نفر و در گلخانه اش برای چهار نفر اشتغالزایی کرده است. وی همچنین در فصل برداشت محصول زعفران به مدت 60 روز برای 40 نفر اشتغالزایی می کند. کاظمی درباره علت سخت کوشی اش هم گفت: من از هشت سالگی روی پای خودم ایستادم و کشاورزی کردم. اگر یک روز کار نکنم، بیمار می شوم. پنج صبح شروع می کنم به کار تا ساعت 10 شب. پسرم و دو دخترم نیز در کار ماست بندی و اداره گلخانه خیلی کمکم می کنند.

وی درباره برخی اظهارنظرها مبنی بر مزخرف بودن خودکفایی و سرمایه گذاری در کشاورزی، می گوید: چطور ممکن است کسی علیه تولید داخل حرف بزند؟ اگر منظورشان این است که با توجه به کم آبی باید کشاورزی را تعطیل کنیم، باید از آنها بپرسیم "چرا صورت مسئله را پاک می کنند؟"، به جای تعطیل کردن کشاورزی باید به کشاورزان کمک کرد تا آبیاری قطره ای را جایگزین روش غرقابی کنند، در این صورت تولیدات چند برابر و مصرف آب تا 90 درصد کاهش می یابد. البته از کسانی که خودشان دلال واردات از خارج هستند، انتظاری نمی رود که برای نابود کردن کشاورزی مملکت، کاری انجام ندهند!