آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۲۵
اقتصادی
۴

سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر: دولت ارز برای واردات دارد اما برای تولیدکننده داخلی نه!

سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر گفت: باید ابهامات ترخیص بیش از 300 هزار حلقه تایر که اخیرا از گمرکات مجوز ترخیص دریافت کرده روشن شود.

مصطفی تنها در گفت وگو با خبرگزاری تسنیم، با اشاره به ترخیص 300 هزار حلقه تایر، افزود: علیرغم ابلاغ مصوبه ای به گمرکات مبنی بر عدم ترخیص تایرهای سنگین فاقد استاندارد، بیش از 300 هزار حلقه تایر اخیرا از گمرکات مجوز ترخیص دریافت کرده اند. این میزان 25 درصد نیاز کل تایر در سال است. البته باید به این نکته توجه داشت که پیش از ابلاغ مصوبه ممنوعیت واردات تایرهای سنگین فاقد کیفیت، واردکنندگان  برای دو سال آینده، تایر وارد  کشور کرده بودند و بازار اشباع شده بود.

وی با اعلام اینکه جالب اینجاست امروز تولیدکننده در تامین ارز مواد اولیه خود با مشکلات متعددی رو به روست، افزود: نکته قابل تامل اینجاست که تولیدکننده ایرانی در خرید خود با طرف چینی باید نخست پول را به حساب چینی ها واریز و سپس اقدام به واردات کند اما 300 هزار حلقه تایر رسوب شده در گمرکات برای ترخیص منتظر تخصیص ارز بودند که این موضوع برای ما علامت سوال دارد.

سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر با انتقاد از اینکه دولت اگر پول دارد چرا به تولیدکننده داخلی کمک نمی کند، گفت: امروز تعدادی از تولیدکنندگان توانایی تولید تایرهای سنگین را دارند تا ما نیاز به واردات نداشته باشیم اما متاسفانه منابعی در اختیار تولیدکننده برای تکمیل طرح های نیمه تمام قرار نمی گیرد.

تنها اضافه کرد: برای من سوال است چرا دولت ارز برای واردات دارد اما برای کمک به تولیدکننده داخلی منابعی تعیین نمی کند.