آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۲۵
اقتصادی
۴

سکوت دستگاه های مسئول در برابر صادرات مواد خام تولید قیر

در شرایطی که این روزها اخباری مبنی بر قاچاق مواد اولیه تولید قیر منتشر شده است، مجموعه های مختلف خود را تبرئه می کنند و دستگاه های متولی هم در این باره پاسخگو نیستند.

 به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، چندی پیش گزارشی مبنی بر صادرات قیر خام به اصطلاح فروش مواد اولیه قیر (وکیوم باتوم) در رسانه ملی منتشر شد که بازتاب های بسیار زیادی را به همراه داشت.

وکیوم باتوم (VB) ماده اولیه تولید قیر و نفت کوره است و 70 درصد ماده اولیه نفت کوره نیز VB است، همچنین بالای 90 درصد تولید نفت کوره کشور در نیروگاه ها استفاده می شود. همچنین این مواد می بایست به صورت تولیدی و فرآوری شده جنبه صادراتی به خود بگیرد. در کشور ما شرکت نفت پاسارگاد و شرکت نفت جی به عنوان تولیدکنندگان در صنعت قیر فعالیت می کنند.

پالایشگاه های نفت اصفهان، بندرعباس، تبریز، تهران و شیراز به عنوان عرضه کننده وکیوم باتوم در بورس کالا هستند؛ مجتمع ذخیره سازی تولید قیر در بندرعباس به عنوان بزرگترین تولیدکننده قیر در خاورمیانه شناخته شده است و کارخانه اصلی این مجتمع در اصفهان و محصول نهایی آن از بندر شهید رجایی به کشورهای خارجی صادر می شود.

بر اساس گزارش منتشر شده، شرکت پالایش نفت بندرعباس مقدار زیادی از مواد اولیه قیر را در اختیار شرکت نفت جی قرار داده است اما مواد اولیه تولید قیر از پالایشگاه مورد نظر را تحویل گرفته شده و برای صادرات به بندر شهید رجایی ارسال گردیده است!

این موضوع از آنجایی اهمیت بیشتر پیدا می کند که قیر ارزش بسزایی در صنعت تولیدات آسفالت مرغوب را دارد، اما در مهر امسال خبر از واردات قیر نامرغوب و بی کیفیت از کشورهای همجوار نیز به گوش رسید، داستانی که قرار بود برعکس عملیاتی شود و ما با تولید قیر مرغوب در رسته صادرکننده آن باشیم، نه صادرکننده وکیوم باتوم که ماده خام این صنعت به شمار می رود. اما صادرات قیر ایران از 63 بازار به 21 بازار کاهش پیدا کرده و عمده این بازارها را رقبای ایران از جمله عراق تامین می کنند.

پس از پخش گزارش فوق، مدیرعامل پالایش نفت جی دیروز در نشستی خبری، ضمن تکذیب ادعای گزارشگر صدا و سیما، وکیوم باتوم را فاقد ارزش صادراتی دانست و مدعی شد تصاویر منتشر شده در این گزارش درخصوص قاچاق وکیوم باتوم از یک اسکله در بندرعباس مربوط به این شرکت نبوده است.

به گزارش خبرگزاری ها، مجید اعظمی با بیان اینکه «شرکت پالایش نفت جی در بندرعباس، تولید ندارد بلکه وکیوم باتوم را خریده و در بورس کالا به همیار جی واگذار می کند و همیار جی قیر تحویل می دهد»، گفت: صادرات قیر تنها با مجوز صادراتی و پس از عرضه در رینگ صادراتی بورس کالا انجام می شود و ساز و کار بورس امکان تقلب ندارد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر، برای صادرات باید سازمان ملی استاندارد، گمرک، بازرس بین المللی و منطقه ویژه اقتصادی صادرات را تایید کنند و امکان قاچاق به صفر می رسد.

مدیرعامل پالایش نفت جی همچنین با اشاره به اینکه از ابتدای سال 98 مشکل کمبود خوراک مطرح شده است، گفت: از ابتدای سال یک میلیون و 195 هزارتن وکیوم باتوم عرضه شده و تنها 75 درصد آن برداشت شده و 25 درصد ظرفیت عرضه خوراک خالی است.

بر اساس این گزارش، فروش وکیوم باتوم آن هم در بنادر کشور تاحدودی خارج از عرف و قانون تجارت جهانی به نظر می رسد و آنطور که فعالان این بخش می گویند اکثر کشورها به دنبال قیر هستند، اما به نظر میرسد این روزها خرید وکیوم باتوم و صادرات غیرقانونی آن احتمال خروج منابع ملی کشور از طریق دلالان لنجی در حاشیه خلیج فارس را تقویت می کند.

متاسفانه برای بررسی چرایی و نحوه خام فروشی در سبد معاملاتی کشور، مسئولان شرکت ملی نفت ایران نیز تا کنون پاسخگو نبوده اند و با هر بار تماس تنها جمله ای تحت عنوان «مسئولان این نهاد مصاحبه نمی کنند» را مطرح می کنند. این موضوع در چند روز گذشته، نارضایتی مردم  مبنی بر هدر رفت سرمایه های ملی و همچنین از دست رفتن فرصت های شغلی در این زمینه را در برداشته است.