آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۲۵
اقتصادی
۴

بانک مرکزی اعلام کرد: تراکنش های بانکی از ابتدای دی ماه فقط با رمز پویا

بر اساس اطلاعیه بانک مرکزی، انجام تراکنش های بانکی و پرداخت از ابتدای دی ماه، فقط با رمز دوم پویا امکان پذیر خواهد بود و مردم به منظور دریافت رمز و تایید شماره تلفن همراه خود، به بانک ها مراجعه کنند.

بانک مرکزی روز گذشته در اطلاعیه ای مهم اعلام کرد: انجام تراکنش های بانکی و پرداخت از ابتدای دی ماه، فقط با رمز دوم پویا امکان پذیر خواهد بود و مردم به منظور دریافت رمز و تایید شماره تلفن همراه خود، به بانک ها مراجعه کنند.

در این اطلاعیه آمده است: به اطلاع مشتریان محترم شبکه بانکی کشور می رساند که بانک ها و موسسات اعتباری در راستای ارتقاء سطح امنیت تراکنش های بدون حضور کارت در اینترنت، امکان دریافت رمز دوم پویا را فراهم نموده اند.

از آنجایی که انجام تراکنش های بانکی و پرداخت از ابتدای دی ماه سال جاری صرفا با رمز دوم پویا امکان پذیر خواهد بود، خواهشمند است هموطنان عزیز به منظور دریافت رمز و تایید شماره تلفن همراه خود به بانک صادرکننده کارت خود مراجعه فرمایند.

خاطرنشان می سازد در راستای پیشگیری از برداشت های غیرمجاز در فضای مجازی لازم است صرفا از درگاه های مجاز بانکی و پرداخت استفاده و از ارایه اطلاعات در درگاه های مشکوک جدا خودداری شود.

گفتنی است، رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی در یکی از صفحات اجتماعی خود ضمن اشاره به فعالیت بانک ها در مورد رمز پویا، به مواردی در مورد فیشینگ اشاره کرد و گفت: مسئولیت حفاظت از اطلاعات مشتریان به عهده بانک ها بوده و هرگونه ضرر و زیان وارده از این ناحیه به عهده آنها است.

عبدالناصر همتی اضافه کرد: بانک ها اطلاع رسانی درخصوص مزایای استفاده از رمز پویا را آغاز کرده اند. در حال حاضر رمز ایستا و رمز پویا توامان فعال هستند و به همین دلیل مشتریان به دلیل راحتی، ترجیح می دهند از رمز ایستا استفاده کنند.

وی ادامه داد: رمز ایستا بایستی به گونه ای غیرفعال شود که موجب نگرانی مشتریان، در دریافت روزانه بیش از 10 میلیون خدمت نشود و نیز تعدادی از بانک ها هنوز به سرویس شاهکار برای انطباق شماره ملی و موبایل مشتریان خود متصل نیستند.

به گفته همتی، بانک مرکزی ایران به موازات اقدامات لازم پیشگیرانه، با رصد مرتب شبکه های اجتماعی و پایش درگاه های شبکه پرداخت کشور، و نیز تعامل با نهادهایی نظیر دادستانی، پلیس فتا و مرکز ماهر، اقدام به مسدود سازی تعداد زیادی سایت جعلی نموده است.

وی افزود: بیش از 30 بانک، فعال سازی رمز پویا را شروع کرده اند، اما به دلیل هوشمند نبودن خیلی از موبایل ها، اجباری کردن استفاده از رمز پویا در حال حاضر مقدور نیست. بانک مرکزی یک سیستم متمرکز مبتنی بر پیامک راه اندازی نموده است، لیکن اتصال کلیه بانک ها به آن تا ابتدای دی ماه فرصت نیاز دارد. بانک مرکزی اطلاع رسانی لازم را در این خصوص انجام خواهد داد.

لازم به ذکر است، با رمز یک بار مصرف (پویا) امنیت ورود به سامانه اینترنت بانک تقویت می شود. همچنین از رمزهای یک بار مصرف برای انجام تراکنش های مالی در اینترنت بانک نیز استفاده می شود به این شکل که برای انجام هر تراکنش، به یک رمز جدید نیاز خواهید داشت.