آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۵۰۶
سیاست
۲
امنیت

سرلشکر سیدعبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران: هنوز نمی توانیم مبدا و هدف اصلی پهپاد منهدم شده را مشخص کنیم

بامداد جمعه، پهپاد متجاوز به مرزهای ایران به وسیله پدافند هوایی ارتش در آسمان ماهشهر منهدم شد. همان ابتدا شایعاتی درباره رزمایشی بودن انهدام این پهپاد و اقدام ارتش مطرح شد اما غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان این شایعات را تکذیب و تاکید کرد که پهپاد ساقط شده «قطعا» مربوط به کشورهای دیگر است. از همان زمان منتشر شدن خبر انهدام این پهپاد، برخی خبرگزاری ها اعلام کردند که ارتش جمهوری اسلامی قصد دارد در اطلاعیه ای، جزییات بیشتری در این باره را اعلام کند اما هیچ بیانیه و اطلاعیه ای از سوی ارتش در این باره منتشر نشد. تا اینکه دیروز و یک روز پس از انهدام پهپاد توسط نیروی پدافند هوایی ارتش، فرمانده کل ارتش درباره این اتفاق توضیحاتی تکمیلی ارایه کرد و گفت که این پهپاد با سامانه «مرصاد» هدف قرار گرفته است.

سرلشکر سیدعبدالرحیم موسوی دیروز و درحاشیه بازدید رییس ستادکل نیروهای مسلح از مرکز شهید زرهرن نزاجا، درباره این اتفاق توضیح داد: «هنوز تا قطعات این پهپاد را کامل به دست نیاوریم و گراف های مان را کامل نکنیم، نمی توانیم به طور قطعی مبدا و هدف اصلی این پهپاد را مشخص کنیم اما آنچه تاکنون قطعی است، این است که این پهپاد در سقف کوتاه پرواز کرده و مورد هدف سامانه بومی مرصاد قرار گرفته است.» او با بیان اینکه پدافند هوایی وظیفه حفاظت از آسمان جمهوری اسلامی ایران را برابر هر پرنده ای که احتمال تهدید در آن وجود داشته باشد، دارد، ادامه داد: «بامداد روز جمعه پهپادی که سعی می کرد با پرواز در ارتفاع کم، خود را از دید سامانه های کشف مخفی کند، کشف شد و مورد هدف قرار گرفت و طبیعی است هر متجاوز دیگری در هر ابعادی که باشد مورد اصابت قرار خواهدگرفت.» به گفته سرلشگر موسوی، مهم این است که این پرنده با سطح مقطع راداری بسیار کم مورد رصد و انهدام قرار گرفت. موسوی، این نکته را ازجمله ویژگی های سامانه تمام بومی مرصاد دانسته است.

فرمانده کل ارتش همچنین به پرسشی درباره تغییر ماهیت یگان های نیروی زمینی ارتش، پاسخ داد: «تحرک و قابلیت انعطاف برای ورود به هر صحنه مقابله ای و هر نوع تهدیدی در نیروهای چهارگانه ارتش باید افزایش پیدا کند.» او ادامه داد: «نیروی زمینی چون متکی به نیروی انسانی است، باید مهارت های آحاد رزمندگان نزاجا تقویت شود؛ آنچه هفته گذشته شاهد آن بودیم، اقداماتی بود که در راستای افزایش مهارت بود و آنچه امروز دیدیم، اقداماتی در راستای افزایش تحرک بود.» موسوی با اشاره به رونمایی از تانک بر کیان 700 تاکید کرد: «یگان های زرهی باید بتوانند به سرعت خود را جابه جا کنند و این تانک برهای کیان می توانند با سرعت و قدرت خوبی که دارند، تعداد بیشتری تانک و ادوات زرهی را نسبت به تانک برهای قبلی جابه جا کنند.» به گفته فرمانده کل ارتش، این دستاوردها، همگی بومی و کار نیروهای دانشمند داخل کشور اعم از ارتش، صنایع دفاع و شرکت های دانش بنیان است.

رییس ستادکل نیروهای مسلح و رییس سازمان پدافند غیرعامل هم در مراسم بازدید از مرکز بهینه سازی، نوسازی و ساخت قطعات شهید زرهرن نزاجا حضور یافته و در حاشیه آن با خبرنگاران گفت وگو کردند که در زیر، بخش هایی از سخنان این دو مقام ارشد نظامی را می خوانیم.

سرلشکر محمد باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح مطرح کرد: نوسازی تجهیزات نظامی بدون وابستگی خارجی، با هزینه اندک

نیروی زمینی به عنوان ستون فقرات ارتش مسوولیت اصلی در دفاع سرزمین خشکی جمهوری اسلامی را بر عهده دارد و این ماموریت سنگین تا حد زیادی متکی به تجهیزات پیشرفته است.

با تحرک سال های اخیر و اقدامات خوب صورت گرفته، این مرکز نقش خود را به خوبی انجام می دهد. بخش های بسیاری از تجهیزات نیروی زمینی بازسازی شده و بخش های دیگری در نوبت نگهداری و تعمیر است.

ما در بخش هایی نیاز به این نداریم که تجهیزات مان را کنار گذاشته و تجهیزات جدید بخریم، درواقع با حفظ بخش اصلی تانک ها، توپ ها و نفربرها و تست (آزمایش) کارآمدی آنها، تجهیزات شان تعویض و به روزرسانی می شوند. ما دارای تجهیزات به روز دنیا خواهیم بود.

تجهیزات ما نسبت به کشورهای همجوار و کشورهای دنیا بدون اینکه هزینه سنگینی پرداخت کنیم و بدون اینکه وابسته واردات از خارج باشیم نوسازی می شوند.

غلامرضا جلالی، رییس سازمان پدافند غیرعامل خبر داد: استقرار نخستین تجهیزات رصد تهدیدات بیولوژیک در حرم امام رضا (ع)

تا اواسط سال 1399، تعداد 51 شهر ایران به وسیله تجهیزات بومی به سامانه رصد تهدیدات بیولوژیک، شیمیایی و هسته ای مجهز خواهد شد.

امروز ظرفیت قابل توجهی در بومی سازی پدافندهای زیستی، شیمیایی، هسته ای و سایبری پیدا کردیم که این نشان دهنده اثرات مثبت تحریم هاست و نشان می دهد در صورت مدیریت شرایط ما می توانیم از این فرصت به خوبی استفاده کنیم.

در حال حاضر 200 محصول پایه تولید داخل در حوزه سایبری در شرکت های دانش بنیان داخلی تولید شده که پیش از این هیچ یک از این محصولات را در اختیار نداشته ایم.

امروز (شنبه) نخستین آزمایشگاه «BSL3» افتتاح می شود که برای نخستین بار در کشور تولید شده و امکان رصد بسیاری از تهدیدات بیولوژیک را خواهد داشت.

نخستین تجهیزاتی که افتتاح می شود، تجهیزات رصد بیولوژیک است که در حرم امام رضا (ع) نصب شده و کار خود را آغاز کرده است.