آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۹۶۲۸
سیاسی
۲

بررسی ثمرات سفرهای استانی دولتی ها در گفت و گو با«رسالت»

دولت و سفرهای بی سوغات

راضیه فراهانی

حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان صبح امروز در سفر به استان یزد، در جمع مردم این استان سخنرانی خواهد کرد. در این سفر تعدادی از وزرا و معاون اول وی حضور خواهند داشت. بسیاری معتقدند سفرهای استانی دولت می تواند مشکلات مردم را حل کند چرا که در این سفرها مسئولین کشوری با مردم به صورت مستقیم صحبت کرده و به صورت شفاف با معضلات استان و مردم مواجه می شوند. در همین زمینه مسئولین شعارها و وعده های درخصوص حل معضلات می دهند. بسیاری از این شعارها به بحث های اقتصادی از جمله اشتغال زایی بسنده می شود. با سخنان مسئولین در جمع مردم استان، صدای دست و هورای مردم به گوش می رسد و روزنه امیدی در دل آنها جای می گیرد اما این موضوع زمانی حائز اهمیت است که مطالبات مردم انجام شود و تنها در حیطه شعار و وعده نباشد.

در مجموع، سفرهای استانی می تواند بسیار مفید باشد چراکه این سفرها موجب فعال شدن مدیران می شود اما این موضوع در صورتی امکان پذیر است که آنها به وعده های خود جامه عمل بپوشانند نه آنکه به راحتی از موضوعات عبور کنند. 

بسیاری معتقدند سفرهای استانی تنها جنبه نمایشی دارد تا آنکه دردی از مردم دوا کند. چرا که مسئولین تا زمانی که در آن استان قرار دارند به صدای مردم گوش می دهند اما هنگامی که به پایتخت بازمی گردند گویا خبری از جیغ و هورای مردم نیست و آنها را به حال خود می گذارند. 

یک نماینده مجلس در این زمینه به «رسالت»گفت: «طبق نظر برخی کارشناسان بالغ بر یک میلیون نفر تحصیل کرده بیکار وجود دارد و در اصفهان نیز شاهد این بیکاری هستیم؛ اگر بخواهیم این موضوع را در این زمینه در استان اصفهان نیز مدنظر قرار دهیم باید گفت هنوز این موضوع به نتیجه نرسیده است.» با این اوصاف می توان گفت تمام وعده های دولت تدبیر و امید درباره ایجاد اشتغالزایی تهی بوده چراکه هنوز مردم استان اصفهان با بیکاری دست و پنجه نرم می کنند. همچنین یک نماینده دیگر در گفت وگو با «رسالت» معتقد است: «دولتی ها تنها به سفرهای استانی می روند و به مردم وعده های بسیار می دهند اما زمانی که به پایتخت بازمی گردند تمام سخنان و وعده هایشان در راستای حل مشکلات مردم را به فراموشی می سپارند.» مشروح گفت وگوی «رسالت» با این دو نماینده مجلس را در ادامه بخوانید. 

 دولت تنها مدعی حل بیکاری است

احمد سالک، نماینده مردم اصفهان در مجلس در این باره به «رسالت» گفت: «اینکه دولت باید از مشکلات مردم در شهرها و شهرستان ها اطلاع داشته باشد و به مطالبات شان پاسخ بدهد، هیچ شکی نیست. دولت در سفرهای متعددی که به اشکال مختلف به استان ها دارد به بررسی نیازها و مشکلات مردم می پردازد و اقدام های لازم طبق قانون اساسی جهت حل مشکل های آنها را انجام می دهد و باید از این موضوع استقبال کرد.» وی با بیان این که این سفرها باید مورد ارزیابی قرار گرفته شود، ادامه داد: «این ارزیابی باید به این صورت باشد که آیا به صورت منظم و نامنظم در سطح کشور پاسخگوی نیاز، مطالبات و مشکلات مردم است یا خیر؟ در اینجا نباید به این مسائل به صورت کلی نگاه کرد چون دولت برخی اقدامات لازم را انجام می دهد منتها این موضوعات تنها از رسانه ها منتشر می شود و ما در دل واقعیات قرار نگرفته ایم.» این نماینده مجلس تصریح کرد: «آیا اقداماتی که در حوزه اقتصادی در استان ها انجام می دهد در راستای اقتصاد مقاومتی است یا براساس سیاست های تنظیم شده دولت صورت می پذیرد؟ این موضوع بسیار حائز اهمیت است؛ بنابراین به این موضوع باید به صورت جزئی رسیدگی شود.»

سالک در پاسخ به این سوال که دولت در راستای اشتغالزایی چه اقدامات مثبتی در استان اصفهان انجام داده است، گفت: «هنگامی که در دفتر نمایندگان هستم دائما با پرونده هایی از قبیل افراد بیکار با تحصیلات عالی مواجه می شوم.  دولتی ها در زمینه حل معضل اشتغال تنها مدعی هستند اما هیچ مشکلی را حل نکردند و رقم بیکاری در این استان بسیار بالا است.» نماینده مردم اصفهان تصریح کرد: «طبق نظر برخی کارشناسان بالغ بر یک میلیون تحصیل کرده بیکار وجود دارد و در اصفهان نیز شاهد این بیکاری هستیم؛ اگر بخواهیم این موضوع را در این زمینه در استان اصفهان نیز مدنظر قرار دهیم باید گفت هنوز این موضوع به نتیجه نرسیده است.»

 مشکلات پس از پایان سفر دولت به فراموشی سپرده می شود

علیم یارمحمدی، نماینده مردم زاهدان در مجلس نیز به «رسالت» گفت: «سیستان و بلوچستان با سایر استان های کشور بسیار متفاوت است، مردم در این استان امتحان شان را برای حفظ امنیت و حراست مرزها طی سالیان سال پس داده اند و انتظارشان از دولت ها آن بوده تا موضوع عدم توسعه یافتگی سیستان و بلوچستان را با عنایت به پتانسیل این استان رفع کنند و تنها به صورت شعاری با آن ها برخورد نکنند.»

وی ادامه داد: «دولت باید به صورت اساسی مشکلات استان ها را حل کند. متاسفانه دولت ها هیچ زمانی نتوانستند مشکلات این استان را به صورتی که نیاز مردم بوده حل کنند تاکنون هیچ اقدامی برای حل معضلات این استان انجام نشده است.»

نماینده مردم زاهدان تصریح کرد: «ما از دولت و وزارت کشور سوال داریم، طی 40 سال گذشته چرا باید احساس ناامنی در استان سیستان و بلوچستان وجود داشته باشد؟ چرا مسئولین به این موضوع رسیدگی نمی کنند؟ چرا آنها هنوز نتوانستند احساس ناامنی را از روی استان بزدایند؟» وی گفت: «سیستان و بلوچستان دارای ظرفیت های خوبی از نظر صنعت و گردشگری است که می توان با سرمایه گذاری بر روی این موضوعات آن را توسعه داد.» یارمحمدی تاکید کرد: «مگر مردم این استان برای دولت کم کاری کرده اند که هنوز مسئولین احساس ناامنی از سیستان و بلوچستان را برنداشتند. متاسفانه صداو سیما نیز با ساخت فیلم ها و برنامه هایی تنها احساس ناامنی در این استان را افزایش می دهد در صورتی که چنین موضوعی در اینجا وجود ندارد. اگر دولت بتواند این سایه احساس ناامنی را استان بزداید، سرمایه گذار به راحتی به اینجا آمده و کار می کند.»

وی در پایان گفت: «دولتی ها تنها به سفرهای استانی رفته و بسیار وعده ها به مردم می دهند اما زمانی که به پایتخت بازمی گردند تمام سخنان و وعده هایشان را در راستای حل مشکلات مردم به فراموشی می سپارند.»