آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۵۰۶
سیاست
۳
باشگاه اصولگرایی

گمانه زنی های انتخاباتی از عدم کاندیداتوری لاریجانی حکایت دارد

خیز قالیباف برای کرسی لاریجانی؟

هرچه به انتخابات اسفندماه نزدیک می شویم گمانه زنی ها و اظهارات انتخاباتی هم شدت و حدت بیشتری پیدا می کند؛ فرقی هم نمی کند نگاه به کدام سمت باشد؛ هر دو طیف روزهای پرالتهابی را پشت سر می گذارند و تمام تلاش خود را به کار بسته اند تا گوی سبقت را از رقیب بربایند و درنهایت آنها باشند که کاپ اکثریت مجلس یازدهم را بالا می برند. در چنین وضعیتی وقتی جناح چپ در گیر و دار سامان دهی مدل انتخاباتی برای تعیین یک لیست واحد است، از طرف دیگر زمین صداهایی گوناگون از اما و اگرها برای سرلیستی تهران و قم تا آمدن و نیامدن لژیونرهای اصولگرایی در گود انتخابات به گوش می رسد.

معمای سرلیستی قالیباف

چند روزی می شود که حرف و حدیث ها درباره احتمال حضور قالیباف در جریان انتخابات مجلس و احتمال سرلیستی اش برای لیست اصولگرایان تهران به پاس کناره گیری به نفع رییسی بازار داغی پیدا کرده است؛ حالا حمیدرضا ترقی از اعضای شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی درباره گمانه زنی ها در این رابطه به شفقنا می گوید: «اینها همه گمانه زنی است. هنوز اسامی به شورای مرکزی داده نشده است و شورای مرکزی لیستی را بررسی نکرده است و مراحل جمع آوری پیشنهادات از اعضا و گروه های مختلف عضو در وحدت در جریان است و بطور طبیعی هنوز به این بحث ها نرسیده ایم. نه لیست و نه سرلیستی مشخص نشده است.» وقتی پای احتمالات به میان می آید و صحبت اینکه چقدر ممکن است شهردار اسبق تهران در راس لیست اصولگرایان قرار بگیرد، ترقی پاسخ می دهد: «این موارد از نظر ما قابل طرح نیست و شاید کسانی که این صحبت ها را مطرح می کنند، به دنبال اهداف خاصی باشند و شاید می خواهند بازخورد جامعه را آزمایش کنند. ولی نباید غیر از آنچه که تصویب می شود و قطعی است را در افکار عمومی مطرح کنیم. مشغول کردن افکار عمومی با این حدس و گمان ها کار درستی نیست.»

از حذف تا تصمیم

12 سال سکونشین بهارستان بود و حالا درست در زمانی که بحث ها بر سر آمدن و نیامدنش داغ می شود، برخی موضوع کاندیداتوری از قم یا تهران را به پیش می کشند، بحث بر سر کاندیداتوری «علی لاریجانی» است. این ماجرا وقتی جالب تر می شود که روز جمعه خبر حذف لاریجانی از لیست اصولگرایان و جایگزینی علیرضا زاکانی از قم مخابره می شود. هرچند زاکانی در لیست اصولگرایان قم آن هم با تصمیم شورای هماهنگی اصولگرایان قم قرار گرفت اما این به معنی حذف لاریجانی نیست؛ چراکه اساسا آنچه درمورد رییس کنونی مجلس مطرح است آمدن یا نیامدن در انتخابات است و نه کاندیداتوری اش از تهران یا قم؛ موضوعی که محمد مهاجری روزنامه نگار و فعال رسانه ای اصولگرا نیز به آن اشاره می کند. او درباره لیست شورای هماهنگی اصولگرایان قم به ایسنا می گوید: «مهم ترین مساله این روزهای اصولگرایان دستیابی به لیست مشترک برای انتخابات مجلس یازدهم است.» او اظهار کرد: «آنها خیلی علاقه ندارند که اطلاعات مربوط به فعالیت آنها به بیرون درز کند، اما رقابت درونی سنگینی برای سهم خواهی در میان این جریان وجود دارد. جبهه پایداری و اصولگرایان سنتی تلاش می کنند تا سهم بیشتری از لیست های انتخاباتی به دست آورند. جریان مستقل اصولگرا هم وضعیت مشخصی نداشته و اطلاعات دقیقی هم از آنها مشخص نیست.» او می گوید: «جریان تندرو و بداخلاق یک تهدید برای اصولگرایان محسوب می شوند. آنها سعی می کنند با تندروی، سایر اصولگرایان را مطیع خود کرده و آنها را ساکت کنند. آنها با شعارهای به ظاهر انقلابی و ارزشی، به دیگران تهمت زده و با دروغ بستن به دیگران، خود را مطرح می کنند. این تهدید از 22 سال پیش برای اصولگرایان وجود داشته است.»

این فعال رسانه ای اصولگرا همچنین درباره احتمال ارایه لیست مشترک ازسوی اصولگرایان می گوید: «ردصلاحیت میان آنها خیلی جدی نیست؛ بنابراین از الان با خیال راحت در حال تهیه لیست های خود هستند. اعتقاد من این است که تندروهای جریان اصولگرا با کمترین زحمت می توانند بر لیست های اصولگرایان مسلط شده و جریان خردگرای اصولگرایی سهم کمتری به دست می آورند.» مهاجری با اشاره به اینکه جبهه پایداری با حمله به دولت و مخالفان خود تلاش می کند که فضای سیاسی کشور را به نفع خود کند، می گوید: «اصولگرایان علاقه دارند انتخابات با مشارکت کمتری برگزار شود تا آنها پیروز شوند، اما اگر میزان مشارکت شهروندان به 60 درصد برسد، این جریان در مجلس یازدهم مسلط نخواهد بود.»

او درباره احتمال کاندیداتوری لاریجانی و سرلیستی قالیباف نیز گفته است: «اطلاع دارم که علی لاریجانی از یک سال پیش به نزدیکان خود اعلام کرده است که نامزد انتخابات مجلس یازدهم از هیچ حوزه ای نخواهد شد؛ بنابراین در شرایط غیبت لاریجانی، مدعیانی برای جانشینی او در مجلس پیدا شده اند. قالیباف هم از مدتی قبل فعالیت انتخاباتی و رسانه ای خود را آغاز کرده است و حضور او در برنامه تلویزیونی چند شب پیش یک برنامه کاملا تبلیغاتی و انتخاباتی بود که با رانت صداوسیما انجام شد.»

آرایش سیاسی مجلس یازدهم

با همه اما و اگرها درباره حضور جریان های سیاسی پیش بینی ها درباره مجلس آینده نیز یکی از همان بحث هایی است که جایش را در تحلیل های سیاسی باز کرده است و نظرات مختلفی البته باب ذائقه سیاسی مطرح می شود. حمیدرضا ترقی درمورد آرایش سیاسی مجلس یازدهم، اینکه این دوره اصولگرایان بیشتر خواهند بود یا مستقلین یا سایر طیف های جریانات سیاسی به شفقنا می گوید: «برای تحلیل آرای شهروندان هنوز زود است. ما به دلیل عملکرد دولت و مشکلات اقتصادی شهروندان به ویژه اقشار ضعیف جامعه با سردی انتخابات و کاهش مشارکت روبه رو هستیم. در شهروندان نسبت به تاثیرگذاری شان در انتخابات ناامیدی به وجود آمده است و انتخاباتی شدن فضای کشور نیاز به زمان دارد. ما در آن فضا می توانیم بگوییم گرایش شهروندان به چه چیزی است. در فضای فعلی شهروندان می دانند چه نمی خواهند و افت هویت دولت و اصلاح طلبان کاملا مشخص است و افتی تاسف آور و نگران کننده است. نظرسنجی های رسمی از طرف صدا و سیما و جهاد دانشگاهی و... مجموعا نشان دهنده افت محبوبیت شدیدی است که می گوید شهروندان چه نمی خواهند ولی اینکه چه می خواهند در حرکت های تبلیغی انتخاباتی در چند ماه آینده خود را به خوبی نشان می دهد.»

محمدجواد کولیوند از نمایندگان اصولگرای مجلس دهم و رییس کمیسیون شوراها در همین راستا معتقد است مجلس یازدهم را اصولگرا پیش بینی می کند و به اعتمادآنلاین می گوید: «مجلس یازدهم شبیه مجلس نهم خواهد شد؛ چراکه نمایندگان در مجلس نهم به دنبال حل مشکلات اساسی شهروندان بودند.» او همچنین گفته است: «در ترکیب مجلس نهم نمایندگان بسیار به فکر کشور بودند و قوانین مهمی را در خصوص حل مشکلات کشور تصویب کردند. به نظر می رسد در مجلس یازدهم همچون مجلس نهم نمایندگان معتدل از هر 2 جناح با همکاری هم اساسی ترین مشکل کشور را به جای دامن زدن به اختلافات حل کنند.»

وقتی صحبت از آرایش سیاسی مجلس به میان می آید مسلم است که موضوع مشارکت شهروندان و نقشی که آرای خاکستری در این میدان بازی می کند هم به میان می آید. در همین راستا کولیوند درباره نقش شورای نگهبان در افزایش مشارکت شهروندان گفته است: «شورای نگهبان وظیفه قانونی خود را باید انجام دهد و اشتباه است که جامعه را در این فضای روانی قرار دهیم که شورای نگهبان می خواهد سخت گیری کند. شورای نگهبان در هر دوره از انتخابات وظیفه نظارت خود را به انجام رسانده و در دوره یازدهم هم انجام می دهد. درست نیست شورای نگهبان را حساس کنیم و موج روانی راه بیندازیم.»