آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۵۰۶
دیپلماسی
۵
سوژه روز

ظریف در نشست وزرای خارجه سازمان همکاری های اقتصادی: ساختار همکاری های اکو نیاز به سازماندهی مجدد دارد

گروه دیپلماسی: محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز شنبه در بیست وچهارمین نشست شورای وزیران امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری های اقتصادی «اکو» در جمع همتایان خود سخنرانی کرد. اجلاس دو روزه وزرای خارجه 10کشور عضو سازمان همکاری های منطقه ای از دیروز در آنتالیای ترکیه آغاز شده است. ظریف در سخنرانی خود در این نشست ضمن تشکر از دولت و مردم جمهوری ترکیه برای برگزاری این نشست گفت: «ظرفیت های اکو برای همگرایی و انسجام اقتصادی در منطقه ما همچنان دست نخورده باقی مانده است. اولویت اصلی دستور کار ما باید تحقق اجتماع اکو همراه با ترویج صلح و ثبات و بهروزی بیشتر مردمان منطقه و ارزش های غنی مشترک باشد.» ظریف افزود: «سازمان همکاری اقتصادی با برخورداری از جمعیتی نیم میلیارد نفری، موقعیت جغرافیایی فوق العاده، منابع سرشار انرژی و معدنی، منابع انسانی پیشرفته، بازار تجاری بزرگ و قرابت ها ی فرهنگی و تاریخی تمامی مولفه های مورد نیاز برای موفقیت در همکاری چندجانبه میان ملت ها را دارا است.»

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: «با این حال اولین و مهم ترین چالش مستمر ما نبود الگوی مناسب برای همکاری اقتصادی و در واقع سرمشق توسعه اقتصادی است؛ در این راستا باید ساختار همکاری برای رسیدن به این هدف مجددا سازماندهی شود.» او گفت: «سند چشم انداز اکو 2025 آخرین تلاش ما برای ارتقای تعامل منطقه ای در زمینه های مختلف مورد علاقه طرفین، شامل ترانزیت و حمل و نقل، انرژی، تجارت و گردشگری است. ما نیاز داریم اجرای موثر چشم انداز 2025 را از طریق مکانیسم ها و طراحی های پیش بینی شده شتاب ببخشیم. شورای وزیران باید از وزرای بخش های ذی ربط و نیز دبیرخانه اکو به منظور تبدیل این سند به گامی مهم در راستای تحقق اهداف و مقاصد عالیه سازمان، کمال حمایت را داشته باشند.» ظریف افزود: «تاسیس کریدور و فعالیت های مدیریتی مرتبط با آن اولویت سازمانی بخش حمل و نقل است. ما در ایران سرمایه گذاری عظیمی برای ایجاد حلقه های گمشده انجام داده ایم. با این حال طرح های اساسی همچون توافقنامه چارچوب حمل و نقل و ترانزیت TTFA همچنان در انتظار اجرا از سوی کشورهای عضو است.» وزیر امور خارجه ایران اظهار داشت: «به منظور افزایش میزان تجارت کل میان کشورهای عضو اکو که بسیار پایین تر از انتظارات مان است، به رویه های دوجانبه و چندجانبه به منظور تسهیل و همسان سازی تجارت منطقه ای نیاز داریم تا از این طریق بتوانیم مناسبات تجاری مان را سریع تر، ارزان تر و قابل پیش بینی تر کنیم. انجام تراکنش های مالی با ارزهای ملی، تهاتر، کاهش هزینه ها و از بین بردن تاخیرها و تسریع ترخیص گمرکی تن ها برخی از رویکردهایی است که باید تقویت شوند.»

وی با اشاره به اینکه ایجاد مقاصد گردشگری سبز همراه با ارایه محصولات متنوع و خدمات کیفی در منطقه یکی از اهداف چشم انداز 2025 اکو است، گفت: «بهره برداری از ظرفیت های شگرف همکاری در حوزه گردشگری نیازمند یک برنامه اقدام هوشمندانه است. ما از هر ابتکاری که منجر به تقویت شبکه تمامی ذی نفعان در حوزه گردشگری شود و نیز از راه اندازی یک سامانه الکترونیکی با استفاده از فناوری های نوین و به اشتراک گذاری دانش و بهره وری ها به منظور فعالیت های هم آفرینی استقبال می کنیم.» ظریف ادامه داد: «فعالیت های مرتبط با فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی نیز می توانند به عنوان کاتالیزوری برای پیشرفت ما عمل کنند. در این رابطه، ما اهمیت ویژه ای برای اجرای راهبرد منطقه ای توسعه اطلاعات و جامعه اکو 2025 و نیز «برنامه اقدام» که در دومین نشست وزیران ارتباطات اکو در دسامبر 2017 در باکو مطرح شد، قایل هستیم.» وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه موفقیت سازمان ما جز با مشارکت فعالانه تمامی کشورهای عضو غیرقابل تصور است، اظهار داشت: «ترتیبات/موافقتنامه های موسوم به «کمتر از عضویت کامل» تاثیرات منفی و بنیادین خود را بر عملکرد سازمان داشته اند. ما نیاز داریم تمامی اعضای اکو را در فعالیت های مان مشارکت دهیم و در عوض اقتضا می کند اکو ارزش افزوده خود را برای تمامی کشورهای عضو ثابت کند.» وی گفت: «اهداف اصلی فرآیند کنونی اصلاحات که در بیست و یکمین نشست وزیران اکو در 2013 در تهران مطرح شد مشتمل بر ارتقای ظرفیت های نهادی، مقرراتی و عملیاتی سازمان است و به طور بالقوه می تواند به افزایش چشمگیر اثربخشی، کارایی، ارتباط و عملکرد سازمان و دبیرخانه آن منجر شود.»

ظریف اظهار داشت: «جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از بنیانگذاران اکو به طور کامل از فرآیند اصلاحات حمایت کرده و بیشترین انعطاف پذیری را از خود به منظور تامین منافع و رفع نگرانی های کشورهای غیربنیانگذار نشان داده است. اکنون زمان آن فرا رسیده است نیروی مورد نیاز برای اصلاحات را بازتولید کنیم و بر نتایج امیدوارکننده اصلاحات توافق داشته باشیم.» وزیر امور خارجه ایران افزود: در زمانی که چندجانبه گرایی به طور مرتب مورد صدمه قرار می گیرد، سازمان همکاری اقتصادی با دهه ها تجربه، بیش از پیش، اولین و بهترین انتخاب برای ارتقای مناسبات اقتصادی میان کشورهای عضو است. ظریف گفت: «با وجود سختی هایی که مردم ایران در زمان تروریسم اقتصادی و اقدامات قهری یک جانبه و ظالمانه و بی پروا تجربه می کنند، جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود نسبت به اکو و برنامه ها و طرح ها یش ادامه می دهد. ما طرح ها ی ارتباطی اکو در حوزه حمل و نقل و ترانزیت، بازار انرژی و برق، فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی و ارتباطات دیجیتال و نیز صنعت گردشگری به عنوان به صرفه ترین و پربازده ترین طرح ها ی مشترک میان کشورهای عضو را مدنظر قرار داده ایم. جمهوری اسلامی ایران آماده است تمامی ظرفیت ها ی شگرفی که در این حوزه ها دارد را در اختیار کشورها ی اکو قرار دهد. این دعوتی باز به نمایندگی از بخش خصوصی ایران برای همتایان شان در منطقه اکو است.»