آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۲۵
حوادث
۱۰

انهدام باند سرقت میلیاردی از اتباع خارجی در پوشش ماموران قلابی

جانشین پلیس آ گاهی پایتخت گفت: بزرگ ترین باند سرقت مامورنماهای میلیاردی که اقدام به ده ها فقره سرقت از اتباع خارجی کرده بودند شناسایی و دستگیر شدند.

به گزارش پلیس پایتخت، سرهنگ داود فرد با اعلام این خبر گفت: از ابتدای سال جاری برخی اتباع خارجی به پلیس ا علام کردند که توسط چند نفر مامورنما تحت سرقت قرار گرفته اند.

فرد اظهار داشت: با توجه به اهمیت موضوع و افزایش موارد مشابه موضوع در دستور کار پلیس قرار گرفت و مشخص شد اعضای این باند در قالب سه باند حرفه ای عمل می کردند که در نهایت هفت نفر از اعضای این باند در تهران و البرز دستگیر شدند.

وی با اعلام اینکه 20 مورد سرقت این افراد شناسایی شده به ارزش ریالی سرقت ها اشاره کرد و گفت: ارزش سرقت ها بالغ بر 15 میلیارد ریال ارزیابی شده است.

جانشین پلیس آ گاهی پایتخت به شگرد سارقان پرداخت و گفت: سارقان، سوژه ها را شناسایی کرده و در فرصتی مناسب به عنوان مامور جلو رفته و آنها را متوقف می کردند؛ با بهانه های مختلف از جمله اینکه اموال شان مضنون به قاچاق است یا خودشان مضنون به همکاری با گروه تروریستی داعش اند و بهانه های اینچنینی مبادرت به بازرسی بدنی، خودرو و وسایل همراه توریست ها می کردند.

سرهنگ کارآگاه فرد عمده مالباختگان را توریست هایی با ملیت های سوری، عراقی و ترکیه ای دانست و گفت: با توجه به شگرد سارقان و فعالیت آنها در استان های گردشگری احتمال وقوع سرقت از اتباع خارجی دیگر کشورها نیز متصور است.

وی اظهار داشت: سارقان از خودروهای معمولی همچون پژو 405، پرشیا، پراید و در برخی موارد از یک خودرو شاسی بلند استفاده می کردند اما تجهیزات پلیسی از جمله بی سیم و دستبند همراه داشتند؛ کارت شناسایی جعلی نیز مشاهده نکردیم اما یکسری کارت هایی به همراه داشتند که آنها را به سوژه ها نشان داده و متوقف می کردند.

جانشین پلیس آگاهی پایتخت درخصوص سابقه دار بودن اعضای این باند اعلام کرد: یک نفرشان در ترکیه سابقه دستگیری و در ایران سابقه کیفری داشته است.

سرهنگ فرد گفت: با توجه به قومیت افراد این باند، آنها به زبان های فرانسوی، انگلیسی و عربی و ترکی در حد رفع نیاز تسلط داشته و از اتباع خارجی از هزار تا 6 هزار دلار سرقت کرده اند؛ مالباختگان هم توریست بودند و هم افرادی که به ترانزیت کالای تجاری مشغول بودند.

به گفته وی، اتوبان آزادگان، هتل ها، ترمینال ها، بیمارستان ها و فرودگاه از جمله محل سرقت و کف زنی این باند بوده است.