آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۷۴۷
بانک و بیمه
۱۳

خبر بنگاه ها

اجرایی شدن رمز پویای کارت سینا از اول دی ماه

گروه بنگاه ها : روابط عمومی بانک سینا از مشتریان خواست با توجه به اجرایی شدن رمز دوم یکبار مصرف کارت از اول دیماه جاری، برای فعال سازی این خدمت به شعب بانک مراجعه کنند.

طبق این گزارش، در راستای دستورالعمل بانک مرکزی جمهوری اسلامی مبنی بر لزوم استفاده از رمز دوم یکبار مصرف کارت در تراکنش های مالی، رمز دوم ثابت کارت از اول دی ماه جاری غیرفعال خواهد شد و به همین منظور لازم است مشتریان جهت فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف کارت از طریق شعب بانک اقدام کنند. رمز دوم ایستای کارت بانکی که هم اکنون برای بسیاری از مشتریان شبکه بانکی فعال است تا پایان آذر ماه قابل استفاده خواهد بود و پس از آن در تراکنش های غیرحضوری کارتی (خرید از طریق درگاه اینترنتی، نرم افزارهای موبایلی و...) باید از رمز دوم یکبار مصرف استفاده شود. این خدمت که در راستای ایمن سازی دسترسی کاربران به سیستم های الکترونیکی و افزایش امنیت در تراکنش های بانکی صورت می گیرد؛ به صورت رایگان به مشتریان ارائه می شود و هیچ گونه هزینه ای به دنبال ندارد.

ظرفیت های جدید بانک ملت برای افزایش قیمت سهام

گروه بنگاه ها : یکی از سهم های پرپتانسیل بازار سرمایه که در شرایط کنونی می توان انتظار رشد قیمت برای آن متصور بود سهام بانک ملت است. به گزارش روابط عمومی بانک ملت، این سهام دارای پتانسیل هایی همچون افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی، دریافت غرامت از خزانه داری انگلستان و شناسایی سود حاصل از محل تسعیر ارز آن، فروش بلوک سهام فملی مس و شناسایی عایدی آن در صورت سود و زیان سال جاری است.

درخصوص افزایش سرمایه این بانک قصد دارد در سال جاری از دو محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی های خود افزایش سرمایه دهد. محل اول سود انباشته است که افزایش سرمایه 160 درصدی بانک از 5 به 13 هزار میلیارد تومان از محل سایر اندوخته به تصویب هیات مدیره رسیده و افزایش سرمایه دیگر از محل تجدید ارزیابی دارایی های ثابت به تصویب هیات مدیره بانک رسیده و در دستور کار قرار گرفته است.  همچنین دریافت غرامت 91 میلیون یورویی با نرخ تسعیر 8500 تومانی از خزانه داری انگلستان می تواند 13 تومان به ازای هر سهم برای سهامداران عایدی داشته باشد.  این در حالی است که فروش سهام شرکت ملی مس برای بانک ملت مزایای زیادی مانند شناسایی سود قابل توجه ناشی از تفاوت قیمت فروش با ارزش دفتری (386 ریال به ازای هر سهم) ورود نقدینگی حدودا 8 هزار میلیارد ریالی به بانک ملت (اعطای تسهیلات این مبلغ با نرخ های مصوب شورای پول و اعتبار تا انتهای سال حداقل 800 میلیارد ریال درآمد تسهیلات محقق می کند و نمودی بارز از مولدسازی دارایی ها است) دارد.  براساس این گزارش، در مورد بخش اقساطی معامله نیز که طبق آگهی عرضه نرخ 19درصد اعلام شده است، مبلغ حصه سال جاری قابل شناسایی درآمد بانک برای سال 1398 حدود 1500 میلیارد ریال است. بنابراین با لحاظ سود فروش سهام که درآمدی غیرمشاع است و سود مشاع ناشی از اعطای تسهیلات بخش نقد معامله و سود دوران تقسیط مربوط به سال جاری، فروش سهام مذکور کلا مبلغی بیش از 430ریال به ازای هر سهم سود برای سهامداران خلق می کند.  همچنین کاهش قابل توجه اموال مازاد بانک و بهبود نسبت دارایی های ثابت، بانک را از شمولیت جرائم مالیاتی ماده 17 قانون رفع موانع تولید خارج می کند و بهبود نسبت کفایت سرمایه بانک، ناشی از این فروش، ظرفیت جدیدی برای اعطای تسهیلات با کیفیت به صنایع بزرگ و سودآوری بیشتر برای این بانک بورسی به ارمغان خواهد آورد. لازم به ذکر است بانک ملت دارای بیشترین ذخیره ارزی در میان سایر بانک ها با دارایی بالای 4 میلیارد دلار است. در ادامه گفتنی است باتوجه به بررسی های صورت گرفته میانگین بازدهی صنعت بانک ها و موسسات اعتباری از ابتدای سال جاری تاکنون 23/ 81درصد بوده در همین بازه زمانی بازدهی بانک ملت 23/ 96درصد است. در شرایط فعلی با ملاحظه عوامل فوق الذکر می توان انتظار داشت قیمت سهام با تقاضای نسبی به سمت قیمت های بالای 700 تومان حرکت کند.

پیام مدیرعامل بیمه معلم در پی حرکت بیمه مرکزی برای ترویج فرهنگ بیمه

گروه بنگاه ها : محمدابراهیم تحسیری، مدیرعامل شرکت بیمه معلم در پی حرکت مناسب رئیس کل بیمه مرکزی ایران برای ترویج فرهنگ بیمه در مدارس و آغاز طرح سراسری زنگ بیمه، خطاب به دانش آموزان سراسر کشور پیامی منتشر کرد.

در این پیام آمده است: درود بر شما آینده سازانی که با نوآوری، کوشش و خلاقیت خواهید توانست آرامش و امنیت را برای نسل بعد به ارمغان آورید. اما تحقق این مهم در گرو حفظ آرامش و تامین امنیت شماست و هیچ می دانید که بیمه می تواند برای شما فرزندان خوب این سرزمین این آرامش را به ارمغان بیاورد؟ آرامشی شیرین و امنیتی دست یافتنی تا شما و خانواده عزیزتان زیر چتر آن با فراخ خاطر و آسودگی اهدافتان را یکی پس از دیگری رقم زنید. آن زمان که با قهر طبیعت، سیل، زلزله و توفان های خشمگین، زمین و خانه، شهر و روستای ما را فرا می گیرد، نمی ترسیم، چرا که بیمه ساختمان ها، خانه ها، مدارس، پل و جاده های ما را پوشش می دهد تا دوباره خانه ای نو و شهری آباد داشته باشیم. در بخش دیگری از این پیام آمده است: عمرمان را با آسایش و آرامش سپری می کنیم، چراکه می دانیم، پوشش بیمه ای با نام بیمه عمر و مستمری می تواند در ناخوشی ها، بیماری ها و حتی دوران پیری کنار ما باشد و گذر عمر برایمان شیرین شود. در پیام مدیر عامل شرکت بیمه معلم خطاب به دانش آموزان آمده است: امروز به عنوان یک عضو صنعت بیمه کشور در کنار شما هستم تا برای شما از مزیت ها و فواید بیمه بگویم. خوشحالم، چرا که معتقدم اگر شما نسل امروز با فرهنگ بیمه و اهمیت دریافت انواع پوشش های بیمه ای مانند بیمه سیل، زلزله، آتش سوزی، بیمه درمان، حوادث، بیمه خودرو و بیمه های عمر آشنا شوید، در سایه دسترسی به آرامش و آسایش می توانید برای آیندگان نیز این آرامش را هدیه دهید. شرکت بیمه معلم با ارائه پوشش های بیمه حوادث برای دانش آموزان تلاش کرده تا محیطی امن در مدرسه برای شما فراهم کند. امیدوارم این امنیت در کل مراحل زندگی شما آینده سازان فردا تسری یابد.