آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۲۵
حوادث
۱۰

خبر

پلیس فتا: هنگام وقوع بلایای طبیعی مراقب مجرمان سایبری باشید

معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا گفت: هنگام وقوع بلایای طبیعی، مجرمان سایبری با شیوه هایی همچون ارسال ایمیل، قرار دادن مطلب در شبکه های اجتماعی، تماس تلفنی و... اقدام به فریب مردم می کنند.

به گزارش پایگاه خبری پلیس، سرهنگ رامین پاشایی اظهار داشت: با توجه به وقوع زلزله 5.9 ریشتری در میانه و بر اساس تجارب گذشته، کلاهبرداران برای سوءاستفاده از این شرایط با اعلام شماره حساب، ارسال پیامک و معرفی درگاه های جعلی پرداخت با عنوان کمک به زلزله زدگان به کلاهبرداری از مردم و خالی کردن حساب های بانکی آنان می پردازند.

پاشایی تاکیدکرد: مجرمان سایبری با برانگیختن حس ترحم همچنین تحریک حس کنجکاوی افراد با شیوه هایی همچون ارسال ایمیل، قرار دادن مطلب در شبکه های اجتماعی، تماس تلفنی و... اقدام به فریب مردم می کنند.

وی با تاکید بر اینکه برخی افراد فرصت طلب نیز با نقشه های مختلف و به خصوص مطرح کردن مسائل ملی و قومیتی سعی در فریب دادن شهروندان در ارسال کمک های مردمی دارند، به شهروندان توصیه کرد که به این پیام ها که در شبکه های اجتماعی منتشر یا در قالب پیامک ارسال می شود اعتماد نکنند و کمک های خود را از راه سازمان ها و نهادهایی مانند کمیته امداد و هلال احمر که رسما اعلام می شود، اهدا کنند.

معاون اجتماعی پلیس فتا افزود: افرادی که قصد دارند از طریق تلفن بانک، اینترنت بانک و سایت های معتبر در سراسر کشور اقدام به پرداخت کمک کنند، دقت داشته باشند در دام سایت های جعلی موسوم به فیشینگ گرفتار نشوند و هنگام پرداخت، موارد ایمنی همچون آدرس سایت و دیگر موارد امنیتی را نادیده نگیرند.

تصادف کاروان عروسی 4 خانواده را عزادار کرد

رئیس پلیس راه استان همدان گفت: بر اثر برخورد دو خودرو در همدان چهار نفر از سرنشینان یک خودرو که همراه کاروان عروسی بودند، جان باختند.

سرهنگ رضا عزیزی ، در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه این سانحه نزدیک سیلوی گندم جاده همدان رخ داد افزود: راننده جوان با سوار کردن سه نفر از دوستان خود در روستای گل تپه و گوزل ابدال اقدام به همراهی کاروان عروسی کردند.

وی بیان کرد: رانندگی با سرعت غیرمجاز، لایی کشیدن و ویراژ  موجب قرار گرفتن خودروی سواری 405 در مسیر خودروی عبوری شده و تصادف رخ به رخ بین این خودرو و نیسان باری رخ داد.

رئیس پلیس راه استان همدان ادامه داد: این وسیله نقلیه به طور کامل در مسیر تردد خودروهای مقابل قرار گرفته به گونه ای که وانت نیسان با قسمت شاگرد و سمت راست سواری پژو برخورد کرد.

سرهنگ عزیزی اضافه کرد: تردد با سرعت غیرمجاز و انحراف به چپ عامل بروز این سانحه بوده است و با بررسی خودروی سواری پژو مشخص شد که کیلومتر سرعت بر روی 120 قفل کرده است.

وی بیان کرد: هیچیک از چهار سرنشین سواری پژو 405 از کمربند ایمنی استفاده نکرده بودند و هنگام تصادف از شیشه جلو خودرو به بیرون پرت شدند.

سرهنگ عزیزی افزود: راننده خودروی نیسان با سرعت کم تردد و از کمربندی ایمنی استفاده کرده است و در این سانحه مجروح و به بیمارستان منتقل شد.

تصادف در محور پارسیان- عسلویه 6 نفر فوتی داشت

رئیس پلیس راه استان بوشهر گفت: برخورد دو خودرو مزدا با پژو پارس در محور پارسیان- عسلویه منجر به آتش سوزی پژوپارس و فوت شش سرنشین آن شد.

سرهنگ جابر پاپری افزود: در این سانحه که بعد از ظهر روز جمعه در محدوده ایستگاه بازرسی شهید مصطفی خمینی (ره) روستای بندو شهرستان عسلویه رخ داد خودرو مزدا از عقب با پژو پارس برخورد کرد.

وی بیان کرد: در این سانحه خودرو پژوپارس دچار آتش سوزی شد و شش سرنشین آن به سبب آتش سوزی جان خود را از دست دادند.

پاپری یادآور شد: شدت برخورد خودروها عامل اصلی مرگ سرنشینان این سانحه نیست و مرگ آنان بیشتر در اثر آتش سوزی رخ داده است.

وی افزود: در این سانحه راننده خودرو مردی 43 ساله بود که به همراه همسر 40 ساله و چهار فرزندشان به ترتیب هفت ، 11، 13 و 17 سال سن و از ساکنان روستای برکه دعا شهرستان پارسیان بودند.

پاپری اظهار کرد: علت وقوع این حادثه از سوی کارشناسان در دست بررسی است.

زندانی محکوم به قصاص از چوبه دار نجات یافت

یک زندانی که به دلیل قتل عمد، محکوم به قصاص بود، در بندرعباس پس از تحمل پنج سال حبس، با رضایت اولیای دم، از مجازات اعدام با چوبه دار نجات یافت.

رئیس کل دادگستری هرمزگان در جمع خبرنگاران درخصوص جزئیان این پرونده اظهار داشت: آبان ماه سال 93،  با کشف جسدی در خودروی سواری پارک شده در بلوار ساحلی بندرعباس، پرونده ای با موضوع قتل عمدی در دادسرای عمومی و انقلاب این شهرستان تشکیل شد. علی صالحی ادامه داد: با بررسی موضوع توسط بازپرس و ماموران انتظامی، در کمتر از 48 ساعت، متهم 26 ساله دستگیر شد و در تحقیقات اولیه به قتل اقرار کرد. وی افزود: پس از صدور کیفرخواست در دادسرا و ارجاع پرونده به دادگاه کیفری استان هرمزگان، با توجه به اقرار صریح قاتل به ارتکاب جنایت و درخواست قصاص توسط اولیای دم، حکم به قصاص نفس صادر شد که رای مذکور در شعبه بیست و نهم دیوانعالی کشور تایید شد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به قطعیت حکم قصاص نفس، پرونده به منظور اجرا در اختیار واحد اجرای احکام کیفری بندرعباس قرار گرفت، که با تلاش مسئولان قضایی استان و تشکیل جلسه با اولیای دم، خانواده مقتول رضایت دادند و این جوان پس از تحمل پنج سال حبس از قصاص رهایی یافت.

قاتل سرایدار مسجدسلیمانی دستگیر شد

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان مسجدسلیمان گفت: قاتل سرایدار یکی از مدارس این شهرستان دستگیر شد و روند قانونی و قضایی این پرونده در حال طی شدن است.

علی اسکندری ، در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: قاتل این سرایدار بر اساس شواهد و اطلاعات موجود و با پیدا کردن آلت قتاله (چاقو) در کنار جسد مقتول شناسایی و دستگیر شد.

وی گفت: انگیزه قاتل برای انجام این قتل اختلافات خانوادگی بوده است.

صبح روز سه شنبه هفته گذشته (14 آبان ماه) سرایدار جوان یکی از مدارس مسجدسلیمان در خانه خود در مدرسه با چاقو به قتل رسید.