آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۵۰۶
هنر و ادبیات
۹
خبرنامه

از نمایشگاه چهاردهمین سالگرد مرتضی ممیزتا ادعایی دیگر علیه پولانسکی

انتشار نسخه نمایش خانگی فیلم «توران خانم»

نمایشگاه چهاردهمین سالگرد مرتضی ممیز

نمایشگاهی به مناسبت چهاردهمین سالگرد مرتضی ممیز، هنرمند گرافیست روز جمعه (24 آبان ماه) در خانه هنرمندان ایران برگزار می شود. به گزارش ایسنا، به مناسبت چهاردهمین سالگرد مرتضی ممیز، هنرمند گرافیست روز جمعه (24 آبان ماه) نمایشگاهی از گزیده ای از پوسترهای این هنرمند فقید در خانه هنرمندان ایران برگزار می شود.

«توران خانم» در شبکه نمایش خانگی

نسخه DVD فیلم «توران خانم»(هفتمین فیلم از مجموعه فیلم های مستند کارستان) به کارگردانی «رخشان بنی اعتماد» و «مجتبی میرتهماسب» همزمان با سومین سال درگذشت توران میرهادی و برگزاری مراسم «چهلمین سال فعالیت فرهنگنامه کودکان و نوجوان» وارد شبکه نمایش خانگی خواهد شد.این برنامه امروز 19 آبان ماه از ساعت 16 تا 18 در تالار قلم کتابخانه ملی برگزار می شود و ورود برای علاقه مندان آزاد است.آخرین کارگاه آموزشی توران میرهادی-کارگاه آشنایی با ادبیات کودک و نوجوان- ضمیمه DVD فیلم «توران خانم» است که برای اولین بار منتشر می شود.توران میرهادی(خمارلو) بنیان گذار «مدرسه فرهاد»، «شورای کتاب کودک» و «فرهنگنامه کودکان و نوجوانان» بود که در راه اندازی نزدیک به 20 نهاد کودکی نقش مستقیم داشت و از شکل گیری ده ها نهاد کودکی دیگر حمایت کرد؛ تا جایی که از او به عنوان معمار نهاد کودکی و مادر علم تعلیم و تربیت نوین در ایران یاد می شود. در این فیلم، تلاش ها و نگرانی های توران خانم در 4 سال آخر زندگی اش برای تداوم کارها و اندیشه ها در جهت رشد کودکان این سرزمین به تصویر کشیده شده است.تمامی درآمد حاصل از فروش این فیلم از سوی تهیه کننده و کارگردانان اثر در اختیار «شورای کتاب کودک» و «فرهنگنامه کودکان و نوجوان» قرار گرفته است.نسخه نمایش خانگی فیلم «توران خانم» که توسط شرکت «شهر فرنگ» منتشر و توزیع شده از تاریخ 19 آبان ماه در فروشگاه های فرهنگی معتبر در سراسر کشور قابل تهیه است.

ادعایی دیگر علیه رومن پولانسکی

یک بازیگر فرانسوی ادعا کرده رومن پولانسکی در سال 1975 به او تعرض کرده است. والنتین مونیه به لوپاریزین گفته است که رومن پولانسکی کارگردان سرشناس سال 1975 و در حالی که او 18 سال داشت به او تعرض کرده است. در گفت وگو با این نشریه چندین نفر تایید کرده اند که این زن، مدت کمی بعد از این رویداد این حرف را به آنها گفته بود. پولانسکی با توجه به قانون فرانسه که با گذشت 20 سال از یک ماجرا ادعایی درباره آن در محاکم قضایی قابل طرح نیست، نمی تواند نگرانی از تعقیب قضایی این ماجرا داشته باشد، اما مونیه گفته این موضوع را مطرح کرد چون آخرین فیلم این کارگردان با عنوان «یک افسر و یک جاسوس» هفته آینده در سینماهای فرانسه اکران می شود. این زن گفت: می دانم هیچ مجازاتی پیش روی او نیست، ولی تلاش دارم تا به استثناها پایان دهم، چون چهره های شناخته شده مدل های اجتماع محسوب می شوند و ما وقتی به عنوان بت به آنها نگاه می کنیم، آنها را از عواقب جدی رفتارهای شان مصون نگه می داریم. این زن گفت وقتی در زمستان 1975 با دوستانش برای اسکی رفته بود هیچ شناختی از پولانسکی نداشت. او گفت: این تعرض کاملا خشونت آمیز و بدون رضایت از سوی او صورت گرفته و پولانسکی سعی کرده بود تا با خوراندن قرص به او مانع مقاومتش شود. او افزود نگرانی شدیدش این بود که پولانسکی برای مطرح شدن این ماجرا او را بکشد. وکیل فرانسوی پولانسکی از سوی کارگردان به شدت این ادعا را تکذیب کرده و گفته این ادعا در آستانه اکران فیلم کارگردان، واقعا تاسف برانگیز است.