آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۷۱۹۹
اقتصادی
۵

وزیر امور خارجه چشم انداز همکاری کشورهای عضو اکو را ترسیم کرد: از گردشگری سبز تا گسترش فناوری های دیجیتال

وزیر امور خارجه با بیان اینکه ترتیبات تجاری اکو اهمیت ویژه ای برای جمهوری اسلامی ایران دارد، گفت: «اکوتا» و دیگر ترتیبات تکمیلی درون منطقه ای باید عملیاتی شوند تا تجار بتوانند در توسعه همه جانبه و پیشرفت منطقه و ملت های منطقه مشارکت کامل داشته باشند.

به گزارش ایرنا، محمدجواد ظریف، در بیست و چهارمین نشست شورای وزیران اکو در آنتالیا با بیان اینکه ظرفیت های اکو برای همگرایی و انسجام اقتصادی در منطقه ما همچنان دست نخورده باقی مانده است، گفت: اولویت اصلی دستور کار ما باید تحقق «اجتماع اکو» همراه با ترویج صلح و ثبات و بهروزی بیشتر مردمان منطقه و ارزش های غنی مشترک باشد. ظریف گفت: سازمان همکاری اقتصادی با برخورداری از جمعیتی نیم میلیارد نفری، موقعیت جغرافیایی فوق العاده، منابع سرشار انرژی و معدنی، منابع انسانی پیشرفته، بازار تجاری بزرگ و قرابت های فرهنگی و تاریخی تمامی مولفه های موردنیاز برای موفقیت در همکاری چندجانبه میان ملت ها را دارا می باشد.

چشم انداز 2025

وزیر امور خارجه اولین و مهم ترین چالش مستمر اکو را نبود الگوی مناسب برای همکاری اقتصادی و در واقع سرمشق توسعه اقتصادی عنوان کرد و گفت: در این راستا باید ساختار همکاری برای رسیدن به این هدف مجددا سازماندهی شود.

وی با بیان اینکه سند چشم انداز اکو 2025 آخرین تلاش ما برای ارتقای تعامل منطقه ای در زمینه های مختلف مورد علاقه طرفین شامل ترانزیت و حمل و نقل، انرژی، تجارت و گردشگری است، افزود: باید اجرای موثر چشم انداز 2025 را از طریق سازوکار ها و طراحی های پیش بینی شده شتاب دهیم ضمن اینکه شورای وزیران باید از وزرای بخش های ذیربط و نیز دبیرخانه اکو به منظور تبدیل این سند به گامی مهم در راستای تحقق اهداف و مقاصد سازمان حمایت کنند.

حمل ونقل و تجارت

وزیر امور خارجه با بیان اینکه تاسیس کریدور و فعالیت های مدیریتی مرتبط با آن اولویت سازمانی بخش حمل و نقل است، گفت: ما در ایران سرمایه گذاری عظیمی برای ایجاد حلقه های گمشده انجام داده ایم. با این حال طرح های اساسی همچون توافقنامه چارچوب حمل و نقل و ترانزیت(TTFA) همچنان در انتظار اجرا توسط کشورهای عضو است.

 ظریف تاکید کرد: به منظور افزایش میزان تجارت کل میان کشورهای عضو اکو که بسیار پایین تر از انتظاراتمان است، به رویه های دوجانبه و چندجانبه به منظور تسهیل و همسان سازی تجارت منطقه ای نیاز داریم تا بتوانیم مناسبات تجاری مان را سریعتر، ارزان تر و قابل پیش بینی تر کنیم.

وی افزود: در این راستا انجام تراکنش های مالی با ارزهای ملی، تهاتر، کاهش هزینه ها و از بین بردن تاخیرها و تسریع ترخیص گمرکی تنها برخی از رویکردهایی است که باید تقویت شوند.

توسعه گردشگری

وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه ایجاد مقاصد گردشگری سبز همراه با ارائه محصولات متنوع و خدمات کیفی در منطقه یکی از اهداف چشم انداز 2025 اکو است، تصریح کرد: بهره برداری از ظرفیت های شگرف همکاری در حوزه گردشگری نیازمند یک برنامه اقدام هوشمندانه است. ما از هر ابتکاری که منجر به تقویت شبکه تمامی ذینفعان در حوزه گردشگری شود و نیز از راه اندازی یک سامانه الکترونیکی با استفاده از فناوری های نوین و به اشتراک گذاری دانش و به رویه ها به منظور فعالیت های هم آفرینی استقبال می کنیم.

ظریف گفت: فعالیت های مرتبط با فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی می توانند به عنوان کاتالیزوری برای پیشرفت ما عمل کنند. در این رابطه، ما اهمیت ویژه ای برای اجرای «راهبرد منطقه ای توسعه اطلاعات و جامعه اکو 2025» و نیز «برنامه اقدام» که در دومین نشست وزیران ارتباطات اکو در دسامبر 2017 در باکو مطرح شد، قائل هستیم.

افزایش ارزش افزوده

وزیر امور خارجه با بیان اینکه موفقیت سازمان اکو جز با مشارکت فعالانه تمامی کشورهای عضو غیرقابل تصور نیست، افزود: ترتیبات موافقتنامه های موسوم به «کمتر از عضویت کامل» تاثیرات منفی و بنیادین خود را بر عملکرد سازمان داشته اند. ما نیاز داریم تمامی اعضای اکو را در فعالیت هایمان مشارکت دهیم و در عوض اکو باید ارزش افزوده خود را برای تمامی کشورهای عضو ثابت کند. ظریف تاکید کرد: اهداف اصلی فرآیند کنونی اصلاحات که در بیست و یکمین نشست وزیران اکو در 2013 در تهران مطرح شد مشتمل بر ارتقای ظرفیت های نهادی، مقرراتی و عملیاتی سازمان است که به طور بالقوه می تواند به افزایش چشمگیر اثربخشی، کارآیی، ارتباط و عملکرد سازمان و دبیرخانه آن منجر شود.

حمایت از اصلاحات

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از بنیانگذاران اکو به طور کامل از فرآیند اصلاحات حمایت کرده و بیشترین انعطاف پذیری را به منظور تامین منافع و رفع نگرانی های کشورهای غیربنیانگذار نشان داده است. وزیر امور خارجه با بیان اینکه اکنون زمان آن فرا رسیده است نیروی موردنیاز برای اصلاحات را بازتولید کنیم و بر نتایج امیدوارکننده اصلاحات توافق داشته باشیم، اظهار داشت: در زمانی که چندجانبه گرایی به طور مرتب مورد صدمه قرار می گیرد، سازمان همکاری اقتصادی با دهه ها تجربه، بیش از پیش، اولین و بهترین انتخاب برای ارتقای مناسبات اقتصادی میان کشور های عضو است.

انجام تعهدات

ظریف گفت: با وجود سختی هایی که مردم ایران در زمان تروریسم اقتصادی و اقدامات قهری یکجانبه و ظالمانه و بی پروا تجربه می کنند، جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود نسبت به اکو و برنامه ها و طرح هایش ادامه می دهد. رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: ایران طرح های ارتباطی اکو در حوزه حمل و نقل و ترانزیت، بازار انرژی و برق، فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی و ارتباطات دیجیتال و نیز صنعت گردشگری به عنوان به صرفه ترین و پربازده ترین طرح های مشترک میان کشورهای عضو را مدنظر قرار داده ایم. وی گفت: جمهوری اسلامی ایران آماده است تمامی ظرفیت های شگرفی را که در این حوزه ها دارد در اختیار کشورهای اکو قرار دهد. این دعوتی باز به نمایندگی از بخش خصوصی ایران برای همتایانشان در منطقه اکو است.

ظریف با بیان اینکه ترتیبات تجاری اکو اهمیت ویژه ای برای جمهوری اسلامی ایران دارند، اظهار داشت: «اکوتا» و دیگر ترتیبات تکمیلی درون منطقه ای باید عملیاتی شوند تا تجار بتوانند مشارکت کامل خود در توسعه همه جانبه و پیشرفت منطقه و ملت های منطقه را داشته باشند. این رویه در دیگر مناطق دنیا نیز اتفاق افتاده است. وزیر امور خارجه بیان کرد: ایران قویا به اجرای این طرح از طریق فعال سازی یا متنوع سازی، ترتیبات منطقه ای لازم در حوزه های تجاری مانند تسهیل رویه های گمرکی و بازرگانی، حوزه های پولی و بانکی، حمل و نقل چندوجهی، ترتیبات امنیتی و مرزی، مبارزه با قاچاق و غیره متعهد است. رئیس دستگاه دیپلماسی در ادامه با اشاره به نقش بسیار مهم دبیرخانه اکو در مسیر مشترک اعضا اظهار داشت: ما به عنوان کشورهای عضو نیاز داریم منابع مالی و انسانی لازم برای این سازمان را مهیا کنیم تا دبیرخانه بتواند ماموریت خود را انجام دهد.

وی در پایان گفت: ما از تلاش های دبیرکل و همکارانش در دیگر نهادهای اکو از جمله آژانس ها و نهادهای تخصصی منطقه ای آن در اطمینان از اجرای کامل ماموریت های مصوب، استفاده کامل از منابع در دسترس و بهره برداری کامل از شراکت با شرکای جدید و سنتی مان بویژه خانواده سازمان ملل تشکر می کنیم و از آنها انتظار داریم اقدامات قاطعانه بیشتری در این حوزه ها انجام دهند.