آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۲۵
حوادث
۱۰

دور دنیا در یک روز

فرار مردم بنگلادش از دست طوفان!

با نزدیک شدن طوفان «بولبول» به بنگلادش، مقامات این کشور حدود 100 هزار نفر را از روستاها و مناطق کم ارتفاع ساحلی جزایر بنگلادش تخلیه کرده اند.

به گزارش ایسنا، اداره هواشناسی بنگلادش از مقامات محلی و مسئولان دو بندر خواست تا با توجه به پیش بینی وقوع طوفان و ایجاد امواج دو متری در سواحل این کشور تا اواخر شنبه بیشترین هشدار خود را اعلام کنند.

طوفان «بولبول» با حداکثر سرعت باد 120 کیلومتر در ساعت در حال نزدیک شدن به «سونداربانس»، بزرگ ترین جنگل حرای جهان است که از بنگلادش و بخشی از شرق هند می گذرد.

به گفته مقامات بنگلادش، علاوه بر لغو امتحانات سراسری مدارس این کشور، عملیات در دو بندر مهم بنگلادش به نام های «مونگلا» و «چیتاگونگ» به حالت تعلیق درآمده است. سواحل کم ارتفاع بنگلادش که 30 میلیون نفر جمعیت دارد، به طور مرتب مورد هجوم طوفان های قدرتمند قرار می گیرد که ویرانی های بسیاری درپی دارند. صدها هزار نفر طی چند دهه گذشته در طوفان های این کشور که هر ساله بر شدت و دفعات آنها افزوده می شود، جان خود را از دست داده اند. با این وجود بنگلادش طی سال های اخیر آمادگی های خود را در برابر این طوفان ها افزایش داده و شمار تلفات را پس از طوفان سال 2007 میلادی که منجر به کشته شدن بیش از سه هزار نفر شد، کاهش داده است.

بنا بر گزارش خبرگزاری فرانسه، در ماه مه سال جاری میلادی (2019)، «فانی» به قدرتمندترین طوفانی تبدیل شد که در مدت پنج سال اخیر بنگلادش را درنوردید اما تنها 12 کشته بر جای گذاشت.

 

«بولی و مورفی» در پلیس انگلیس!

اسکاتلندیارد قصد دارد از سلاح جدیدی برای مقابله با جرایم سایبری استفاده کند که این دو سلاح دو سگ باهوش و تعلیم دیده هستند که بینی های حساسی نیز دارند.

به گزارش فارس به نقل از یاهونیوز، اسکاتلندیارد برای یافتن اقلام رایانه ای و لوازم الکترونیک به سرقت رفته، از این پس از دو سگ آموزش دیده استفاده می کند که می توانند با بو کشیدن مخفیگاه وسایل الکترونیک و رایانه ای را بیابند.

این دو سگ که بولی و مورفی نام دارند، تا به حال چند بار توانسته اند با بوکشیدن لوازم الکترونیک و برقی مخفی را بیابند و دزدان آنها را غافلگیر کنند.

در جریان یکی از این عملیات، بولی توانست لپ تاپی را که یک فرد سوءاستفاده کننده از بچه ها در درون یک میز ناهارخوری مخفی کرده بود، بیابد، این سگ حتی توانست سیم کارتی را که توسط یک مجرم دیگر در زیر لمینت های منزل یک فرد مخفی شده بود، شناسایی کند. مورفی نیز با یافتن یک دوربین مخفی شده در چراغ قوه و نیز کارت حافظه آن در سطل آشغال کارآیی و توانایی خود را ثابت کرده است. یافتن این نوع اقلام الکترونیک به نتیجه رساندن بسیاری از پرونده های قتل، دزدی، آدم ربایی و غیره را در انگلیس تسهیل خواهد

کرد. 

 

زخمی شدن 13 گردشگر لهستانی

13 گردشگر لهستانی بر اثر سانحه واژگون شدن اتوبوس در آلمان زخمی شدند.

 به گزارش خبرگزاری صدا و سیما‎‏‏‎، راننده یک دستگاه اتوبوس حامل 46 گردشگر لهستانی در قسمتی از بزرگراه آ- 1 آلمان، بین شهر های «براسبتل» و «استاپلفلد»، کنترل این اتوبوس را از دست داد. در نتیجه، این اتوبوس پس از برخورد به نرده محافظ کنار بزرگراه، از آن عبور کرد، واژگون شد و در گودالی در مجاورت این بزرگراه، به پهلو روی زمین افتاد. بر اثر این حادثه، 13 گردشگر زخمی و مصدوم شدند. جراحات برخی از این 13 تن، بسیار جدی بود و از این رو، ماموران امداد و نجات آنها را به بیمارستان منتقل کردند.

 

نقص فنی در سیستم پیام رسانی آمریکایی ها

بسیاری از مردم آمریکا روز جمعه پیامک های عجیب و غیرمنتظره ای را دریافت کردند که دارای محتوای نامربوط و حتی دردسرآفرین و زننده بوده است.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از یاهونیوز، بررسی ها نشان می دهد به علت وقوع یک نقص فنی ده ها هزار نفر در آمریکا پیامک های نامربوط و غیرمنتظره ای را از طریق گوشی های هوشمند خود دریافت کرده اند. ظاهرا این پیامک های ناخواسته قرار بوده در بهار به مقصد برسند، اما روز گذشته تحویل گوشی های هوشمند شده بودند، این پیامک ها حاوی اطلاعاتی بوده است که گیرندگان را نگران کرده و به تماس با ارسال کنندگان پیامک ها ترغیب می کرد. هنوز مشخص نیست چه نقص فنی موجب ارسال این پیامک ها شده و این افراد به چه علت این پیامک های عجیب را دریافت کرده اند. شرکت های مخابراتی و اپراتورهای تلفن همراه در آمریکا با صدور بیانیه هایی به متهم کردن یکدیگر در کم کاری و بی دقتی پرداخته اند و هیچ توضیح فنی قانع کننده ای در این زمینه ارائه نشده است.

ظاهرا برخی پیامک های قدیمی ارسالی برخی کاربران که به هر علت در زمان خود به مقصد نرسیده، به خاطر یک نقص فنی به تازگی تحویل داده شده و همین مسئله عامل این مشکل عجیب بوده است.