آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۵۰۶
اقتصاد
۱۰

پیدا و پنهان

روال غلط تصمیم گیری ها در مورد افزایش قیمت بنزین

حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه طرح موضوع گران شدن بنزین را تاکنون نشنیده ام، گفت: اگر دولت افزایش قیمت حامل های انرژی را در ساختار بودجه و در موعد مقرر (چهار ماه ابتدایی سال) آورده بود، امکان بررسی چنین موضوعی همچون یارانه پنهان و حل این مساله با در نظر گرفتن منافع مردم امکان پذیر بود. به نظر می رسد تصمیمات عجولانه درباره قیمت بنزین به صلاح کشور نیست و تصمیمات به این مهمی باید ابتدای سال گرفته می شد. او اضافه کرد: متاسفانه روال غلطی هم در مجلس و هم در دولت باب شده که بیشتر تصمیمات و قانونگذاری ها به صورت عجله ای بوده و آورندگان طرح و لایحه بنا دارند، تصمیمات هر چند ناپخته خود را با ابزاری به نام قید فوریت به تصویب برسانند.

انجام تراکنش های بانکی از ابتدای دی ماه، فقط با رمز دوم پویا

بانک مرکزی در اطلاعیه ای اعلام کرد: انجام تراکنش های بانکی و پرداخت از ابتدای دی ماه، فقط با رمز دوم پویا امکان پذیر خواهد بود و مردم به منظور دریافت رمز و تایید شماره تلفن همراه خود به بانک ها مراجعه کنند. پیش از این مقرر شده بود بانک ها از اول خردادماه 98 رمز دوم ثابت را حذف کرده تا با جایگزینی رمز یک بار مصرف مقابله جدی با برداشت های غیرمجاز صورت بگیرد.

جمعیت ایران: 83 میلیون نفر

مرکز آمار ایران اعلام کرد که جمعیت ایران از 83 میلیون نفر گذشت و به 83 میلیون و 734 نفر رسید. بنا بر اعلام این مرکز نرخ رشد جمعیت تا سال 95 به 1/24درصد رسیده است. نرخ بیکاری تا تابستان امسال به 10/5 درصد و نرخ تورم تا مهرماه سال جاری به 42 درصد رسیده است.

تکلیف بقیه خودروهای دپو شده چه می شود؟

اخیرا بعد از رایزنی های صورت گرفته برای تعیین تکلیف 1048 دستگاه خودرویی که مراحل ترخیص را طی کرده و پروانه گمرکی را دریافت کرده بودند، وزارت صمت دستور خروج را صادر کرد. بر این اساس با حدود 7500 دستگاهی که طبق آخرین آمار گمرک در زمان مصوبه دولت ترخیص شده بود، بیش از 8500 دستگاه خارج شدند. اما در این بین از حدود 13 هزار دستگاهی که دپو شده بود، بیش از 4000 دستگاه در گمرکات و بنادر باقی مانده که تاکنون اعلامی در رابطه با اینکه قرار است این خودروها چه سرنوشتی داشته باشند، نشده است.