آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۹۶۲۸
اجتماعی
۱۰
گزارش

گزارش «رسالت» از نشست خبری رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

تیر کلاهبرداران به سنگ می خورد

حسن شجاعی

نشست خبری ذبیح الله خدائیان معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و همچنین آیین افتتاح پروژه های فناوری اطلاعات در راستای توسعه خدمات الکترونیک صبح دیروز در محل این سازمان برگزار شد.

در ابتدای این نشست، خدائیان ضمن ارائه گزارشی از اقدمات این سازمان در ارائه خدمات گسترده در بخش های مختلف، به همکاری و تعامل سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با سازمان امور مالیاتی درخصوص وصول مالیات های اخذ نشده اشاره کرد و گفت: با اینکه این سازمان در حوزه اقتصادی فعالیت ندارد اما بخش زیادی از مالیت های وصول شده توسط سازمان امور مالیاتی با کمک سازمان ثبت اسناد و املاک صورت می گیرد و طی آن این سازمان در زمان صدور اسناد مالکیت مالیات های مربوطه را به حساب سازمان امور مالیاتی واریز می کند. 

وی با اشاره به اینکه طی 6 ماهه نخست امسال بیش از هفت هزار میلیارد تومان از معوقات بانکی از طریق این سازمان وصول شده است خاطرنشان کرد: زمانی که افراد یا شرکت ها اقساط خود را به موقع پرداخت نمی کنند سازمان ثبت اسناد و املاک از طریق اجرای ثبت نسبت به وصول این معوقات اقدام می کند و این اقدام موجب شد تا در سال گذشته حدود 10 هزار میلیارد تومان از این معوقات برگشت داده شود.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در ادامه به نقش این مجموعه در اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: ثبت اختراعات و بازاریابی و برندسازی از جمله مواردی است که در این سازمان انجام و پیگیری می شود و تلاش داریم تا به اشکال مختلف به شرکت های نوپا کمک برای توسعه کمی و کیفی فعالیت هایشان کمک نماییم.

خدائیان سپس به افتتاح پروژه های روز گذشته فناوری اطلاعات این سازمان اشاره کرد و ضمن برشمردن برخی مزایای این طرح ها یادآور شد:از جمله مواردی که در پیشگیری از وقوع جرم موثر است، خدمات تطبیق اصالت سند است که موجب می شود بسیاری از جعل ها جلوگیری شود. با ایجاد این خدمت مردم می توانند اگر کسی سندی را به آن ها ارائه داد از طریق آن بتوانند آن را با اصل سند در سازمان ثبت تطبیق بدهند به این ترتیب امکان کلاهبرداری از طریق سندهای جعلی وجود نخواهد داشت و به این ترتیب تیر کلاهبرداران به سنگ خواهد خورد.

معاون رئیس قوه قضائیه گفت: از اقدامات دیگر، کاهش مراجعات مستقیم مراجعان به همکاران سازمان است و هرچه مراجعه مستقیم مردم به سازمان بیشتر باشد امکان سوءاستفاده و لغزش نیز بیشتر خواهد بود و راه اندازی این پروژه ها سبب می شود تا این مراجعات کمتر شود.

وی سپس ادامه داد: در این زمینه پرتالی تحت عنوان خدمات مشتریان طراحی شده تا براساس آن افرادی که می خواهند از سازمان ثبت خدماتی دریافت کنند با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی ثبت نام کرده و پس از آن کارتابلی برای آن ها ایجاد می شود و همه خدمات آن شخص در این کارتابل قابل دسترسی خواهد بود. خدائیان در ادامه به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. وی در جواب پرسش خبرنگار «رسالت» مبنی بر تعیین تکلیف اموال شهرداری تهران و نیز برخی نهادها  و ارگانها نیز گفت: در این زمینه جلسات مختلفی با شهرداری تهران و نیز سازمان هایی نظیر اوقاف صورت گرفته که روند بسیار خوبی هم دارد و امیدواریم براساس همین تعامل و همکاری وضعیت اسناد این مجموعه ها نیز روشن شود.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور همچنین درباره انجام عقد آریایی در برخی دفاتر ازدواج و طلاق نیز گفت: ما عقد آریایی را براساس شرع و قانون نداریم و یک رویه خلاف قانونی در بعضی از دفاتر اتفاق افتاده بود که بعضی از دفاتر شناسایی شدند و برخوردهایی نیز با آن ها صورت گرفت. ضمن اینکه به همه دفاتر نیز اعلام کرده ایم اگر اقدام به اینگونه فعالیت ها داشته باشند قطعا برخورد شدید شده و آن دفاتر بسته خواهند شد.

وی درباره حذف اسناد عادی نیز گفت: این موضوع خاص عموم مردم و حقوقدانان است؛ چراکه امروزه در جامعه بسیاری از جرایم و بی نظمی ها ناشی از اسناد عادی است؛ درصد بالایی از پرونده هایی که در دستگاه قضائی تشکیل می شود ناشی از اسناد عادی است و خیلی از زمین خواری هایی که صورت می گیرد با اسناد عادی نقل و انتقال می شود. بر این اساس از جمله برنامه های تحولی در دستگاه قضائی توسعه اعتبار اسناد رسمی است. خوشبختانه طرحی از یکی، دوسال پیش در کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس در جهت توسعه اعتبار اسناد رسمی مطرح است. ما هم پیش نویسی را به دستور رئیس قوه قضائیه تهیه کردیم و این پیش نویس را به کمیسیون تقدیم  و ارجاع به کارگروه شده است و هدفمان این است که نقل و انتقال املاکی که دارای سابقه ثبتی هستند به صورت سند رسمی باشد و اگر افرادی به صورت عادی اقدام به نقل و انتقال کنند ضمانت اجرای حقوقی یا کیفری داشته باشد.رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: از جمله سیاست های قضائی حاکم بر برنامه ششم که به تایید مقام معظم رهبری هم رسیده، توصیه به اعتبار سند رسمی است و این مصوبه می تواند منطبق با آن سیاست کلی باشد. گفتنی است؛ در پایان این نشست رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، پروژه های فناوری اطلاعات را در راستای توسعه خدمات الکترونیک افتتاح کرد.