آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۷۴۷
خودرو
۱۶

جهان خودرو

بی قراری فیات برای ادغام با پژو

دنیای اقتصاد : جان الکام، مالک خودروسازی فیات-کرایسلر و میلیاردر مشهور ایتالیایی می گوید که این خودروساز آماده است تا فرصت های ناب ادغام با گروه خودروسازی پژو-سیتروئن در فرانسه را به بهترین نحو مورد استفاده قرار دهد. قرار است این دو خودروساز در ماه های آتی برای ادغام با یکدیگر توافق کنند و بر این اساس چهارمین غول خودروسازی در جهان متولد می شود که هریک از طرف ها، 50 درصد از سهام آن را در مالکیت خود خواهند داشت. الکام در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا این توافق قطعی است، گفت: «ممکن است زمان زیادی از هنگام اعلام توافق تا عملیاتی شدن آن طول بکشد.» پیش تر یک منبع آگاه به خبرگزاری رویترز گفته بود گروه خودروسازی پژو-سیتروئن و فیات-کرایسلر توافق کرده اند که در ابتدای ماه دسامبر توافق نهایی برای ادغام را به امضا برسانند. این ادغام با هدف سازگاری بیشتر و آمادگی برای پیامدهای توسعه چشمگیر فناوری های جدید خودروسازی و هزینه های آن و همچنین کاهش تقاضای جهانی انجام خواهد شد.

 
خداحافظی 1100 مدیر با دایملر

دنیای اقتصاد : شرکت خودروسازی دایملر آلمان بنا دارد تا 1100 جایگاه مدیریتی خود، برابر با 10 درصد از این مشاغل در سرتاسر جهان را حذف کند. این تعدیل ها در راستای برنامه کاهش هزینه های دایملر و توسط اولا کالنیوس، مدیرعامل جدید این خودروساز اجرایی خواهد شد. قرار است پیشنهادهای بازخرید این افراد در جلسه ای با اتحادیه های کارگری دایملر درمیان گذاشته شوند. دایملر در نامه ای خطاب به اتحادیه کارگری که به رویت بلومبرگ رسید، تاکید کرده است که این افراد باید با شرایط مناسب بازخرید شوند و البته این کار به طور داوطلبانه باید صورت بگیرد. دلیل اصلی این اقدام هم نیاز برای انجام اقدامات هدف دار برای بهبود شرایط مالی دایملر در عصر تحول خودروسازی اعلام شده است و این شرکت قصد دارد با این کاهش هزینه ها، منابع بیشتری را برای سرمایه گذاری در زمینه توسعه خودروهای برقی و پاک فراهم کند. دایملر توافقی را با اتحادیه کارگری به امضا رسانده است که بنابر آن نمی تواند تا سال 2030 پرسنل خود را با زور تعدیل کند.

 
فراخوان ابرخودروی مرسدس بنز

دنیای اقتصاد : شرکت خودروسازی مرسدس بنز در استرالیا فراخوانی را برای مدل های 2015 و 2016 از ابرخودروی جی تی اس اعلام کرده است. دلیل این فراخوان هم نگرانی از نقص بالقوه در گیربکس اعلام شده است.این خودروساز در بیانیه خود اعلام کرد: «ممکن است در این خودروها اتصال میل گاردان به موتور یا گیربکس استاندارد نباشد. این امر می تواند موجب ایجاد صدای غیرمعمول، عدم عملکرد صحیح گیربکس یا در برخی موارد، قطع ارتباط بین موتور و گیربکس شود.» مرسدس بنز اعلام کرد عملکرد معیوب گیربکس یا قطع ارتباط بین موتور و گیربکس خطر بروز تصادف یا آسیب به سرنشینان خودرو و دیگر کاربران جاده را افزایش می دهد.به طور کلی 92 دستگاه خودرو مشمول این فراخوان می شوند که از 3 اکتبر 2015 تا 30 سپتامبر 2016 به فروش رسیده اند. به مالکان مدل های «جی تی اس ای ام جی» مزبور توصیه شده تا برای بازبینی و تعمیر رایگان خودروی خود، به نمایندگی های مرسدس بنز مراجعه کنند.