آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۵۰۶
جامعه
۱۳
دانشگاه

نتیجه نشست شیوه نامه انضباطی در معاونت حقوقی ریاست جمهوری: دانشجویان مستندات ادعاهای شان را ارسال کنند

گروه اجتماعی: روز 14 آبان ماه خبر نشست معاون حقوقی رییس جمهور با نمایندگان تشکل های دانشجویی و وزارتخانه های علوم تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت بررسی شیوه نامه انضباطی دانشجویان منتشر شد.

لعیا جنیدی با دعوت از مسوولان ذی ربط در دو وزارتخانه علوم و بهداشت و البته نمایندگان تشکل های دانشجویی نشستی برگزار کرد تا به انتقادات فراوانی که به شیوه نامه انضباطی دانشجویان وارد شد، بپردازند. روز گذشته مدیرکل دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اعلام کرد: «فضای رسانه ای که برای شیوه نامه انضباطی ایجاد شده با واقعیت شیوه نامه انطباق ندارد» و گفت که دانشجویان باید مستندات ادعاهای خود را درمورد شیوه نامه انضباطی برای این معاونت ارسال کنند.

فریدون جعفری، مدیرکل دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و از حاضران در آن نشست به ایرنا گفته است که در جلسه مورد نظر مطلب خاصی از سوی نمایندگان تشکل های دانشجویی که نشان دهنده تغییرات خلاف رویه حقوق شهروندی در شیوه نامه باشد، مطرح نشده است: «معاون حقوقی رییس جمهوری در این جلسه خطاب به دانشجویان اعلام کرد که برای اثبات ادعاهای خود مستندات مکتوب و مصداقی که مغایر با قانون اساسی و حقوق شهروندی است را ارایه دهند تا در این معاونت مورد بررسی قرار گیرد. فضای رسانه ای که برای شیوه نامه انضباطی ایجاد شده با واقعیت شیوه نامه انطباق ندارد و چنان وانمود کردند که با اجرای این شیوه نامه برای دانشجویان در دانشگاه ها مشکلاتی ایجاد می شود.»

دستیار ویژه وزیر علوم در امور حقوق شهروندی می گوید که علاوه بر نبود مدارک مستدل برای مطابقت نداشتن شیوه نامه جدید با قوانین کشور، برخی بندهای آن کاملا منطبق با اصول شهروندی هستند: «در این شیوه نامه حداقل 10 تا 15 اصل مسلم حقوق شهروندی اعمال شده است، حتی بخش مربوط به فضای مجازی بر اساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی در شیوه نامه اعمال شده است و وزیر علوم نیز تاکید دارد که شیوه نامه انضباطی به نفع دانشجویان تفسیر شود.» او البته این را هم افزود که برخی تغییرات شکلی و عبارتی از سوی دانشجویان باید ارایه شود که در صورت نیاز در شیوه نامه اصلاح خواهد شد. اوایل همین ماه بود که شیوه نامه انضباطی دانشجویان در شبکه های اجتماعی مورد نقد فعالان دانشجویی و مدنی قرار گرفت و مواردی نظیر ورود به حریم خصوصی دانشجویان و احتمال استفاده از نحوه حضور و فعالیت آنها در شبکه های اجتماعی مطرح شد. تلاش ها در مورد روشن تر شدن ابعاد این شیوه نامه همچنان در میان دانشجویان ادامه دارد. رروز دوشنبه نشست نقد و بررسی شیوه نامه جدید انضباطی دانشجویان، در حاشیه دومین جشنواره فرهنگ دانشگاه تهران در این دانشگاه برگزار می شود.