آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۲۵
صفحه آخر (جهان)
۱۲

شلیک 17 موشک به پایگاه نظامیان تروریست آمریکا در شمال عراق

وزارت دفاع دولت بغداد از پرتاب 17 موشک توسط افراد ناشناس به سمت پایگاه نیروهای آمریکایی در شمال عراق خبر داد.

وزارت دفاع عراق طی بیانیه ای اعلام کرد، افراد ناشناس دیروز اقدام به پرتاب 17 موشک به سمت پایگاه نیروهای آمریکایی، موسوم به «القیاره»، در استان «نینوا» کردند. به گزارش ایسنا، این موشک ها به نزدیکی پایگاه اصابت کرده، ولی در ارتباط با تلفات جانی و مالی احتمالی، گزارشی نرسیده است.

القیاره یک پایگاه هوایی بوده و نیروها و جنگنده های آمریکایی در قالب ائتلاف ضد داعش در آنجا مستقر هستند. هر چند شمار دقیق نظامیان آمریکایی حاضر در عراق مشخص نیست، ولی برخی منابع این تعداد را تا 5000 نفر هم ذکر می کنند.

عراق سال 2017 پیروزی خود بر داعش را اعلام کرده است. اما آمریکا هنوز حضورش در عراق را به بهانه مبارزه با داعش توجیه می کند.

لبیک نخست وزیر به مرجعیت

«عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق، طی نامه سرگشاده ای به مرجع عالی شیعیان این کشور، اعلام کرد که قصد دارد تغییرات مهمی را در کابینه ایجاد کرده و قانون انتخابات را نیز اصلاح کند. وی در این نامه همچنین، تاکید کرد که اعتراضات باعث شد سیاستمداران عراقی، تغییر را بپذیرند و دولت نیز از این فرصت برای اصلاحات بنیادین استفاده خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، نخست وزیر عراق تصریح کرد، مرجعیت حق تظاهرات مسالمت آمیز را تایید می کند و در مقابل، خواستار به حاشیه راندن عناصر مخرب داخلی و خارجی است، کسانی که قصد دارند روند تظاهرات را به سمت خشونت و تخریب منحرف کنند.

وی با اشاره به اینکه تمامی مردم عراق از رهنمودهای مرجعیت استقبال کرده اند، تصریح کرد، ملت عراق در طول تاریخ، جنبش های بسیاری را به خود دیده، ولی این نخستین بار است که جوانان، رهبری جنبش را به عهده دارند و می خواهند که ما را به سوی بازبینی کامل وضعیت کشور سوق دهند.

در بیانیه مذکور تاکید شد، این جنبش که پیروزمندانه آغاز شده است ، به پایان نخواهد رسید، مگر اینکه به اصلاحات بنیادین منجر شود. لذا این اعتراضات، کودتا نیست و منافع خاصی را تامین نمی کند، بلکه موج خروشانی است که از بطن ملت عراق و جوانان این کشور بر خاسته است.

جایگزینی برای عبدالمهدی وجود ندارد

 یک مقام عراقی گفت، علی رغم اینکه اسامی چند نفر برای جایگزینی نخست وزیر فعلی مطرح است، هیچ کدام از آنها مورد قبول مردم نیستند. از همین رو، طرح اعطای فرصت مجدد به نخست وزیر برای احقاق حقوق شهروندان مطرح است.

به گزارش خبرگزاری فارس ، این مقام عراقی که نام وی ذکر نشد، افزود: از روزهای نخست شروع تظاهرات، اسامی بیش از پنج نفر به عنوان جایگزین های نخست وزیر مطرح شده بود و برخی از آنها، مقیم خارج عراق بودند. اما فراکسیون های اصلی پارلمان نظیر «سائرون» و «فتح» با آنها موافق نبوده و آنها را برای جامعه معترض عراق قانع کننده ندانسته اند. این مقام عراقی اعلام کرد، احتمالا فراکسیون هایی هم که خواهان استعفای عبدالمهدی بودند، طی روزهای آتی از مواضع خود عقب نشینی می کنند. مهم ترین حزب مخالف نخست وزیر، جریان حکمت به رهبری «عمار حکیم» است.

این مقام عراقی گفت: قرار است به دولت عراق یک فرصت زمانی برای اجرای بسته اصلاحی و وعده های داده شده به معترضان داده شود. این فرصت احتمالا شش ماه خواهد بود.

خبر دیگر اینکه کمیساریای عالی حقوق بشر در عراق اعلام کرد، از زمان آغاز تظاهرات مردمی (11مهر) تا هشتم نوامبر (دیروز)، 283 نفر در نا آرامی های عراق کشته و بیش از 13 هزار نفر دیگر هم زخمی شده اند.