آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۵۰۶
جامعه
۱۳
آموزش و پرورش

آموزش و پرورش اعلام کرد: مدارس آذربایجان شرقی در زلزله آسیبی ندیدند

آموزش و پرورش اعلام کرد که بنا بر ارزیابی های صورت گرفته تیم های فنی و مهندسی، هیچ کدام از مدارس آذربایجان شرقی در زلزله بامداد روز گذشته که در این استان به وقوع پیوست، آسیب جدی ندیدند.

به گزارش «اعتماد» به نقل از روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت آموزش و پرورش که در نیمه شب جمعه روی سایت این وزارتخانه قرار گرفت، در پی وقوع زلزله در آذربایجان شرقی، معاونان فنی و نظارت و توسعه مدیریت، پشتیبانی و مشارکت های مردمی سازمان نوسازی مدارس صبح جمعه به منظور بازدید از فضاهای آموزشی مناطق زلزله زده به آذربایجان شرقی سفر کردند.

در این بازدید که تیم های فنی استان های آذربایجان شرقی و زنجان نیز همراه بودند، فضاهای آموزشی در شهرستان میانه و روستای ورنکش و ترکمنچای که کانون زلزله بودند، مورد بازدید و بررسی قرار گرفت. بر اساس این گزارش مدارس این مناطق دچار آسیب نشدند. بر اساس تجارب به دست آمده از زلزله کرمانشاه و تحلیل نقاط آسیب دیده و نوع آسیب ها، نقشه های مدارس مورد بازنگری قرار گرفته و بر اساس آخرین ویرایش های ضوابط و آیین نامه های اجرایی کشور، بازطراحی انجام شده و با ارایه نقشه های جدید، جزئیات اجرایی مناسب تهیه و در مدارس اجرا شد.

در زلزله استان آذربایجان شرقی، تنها دیوار محوطه 3 مدرسه قدیمی در روستاهای ورنکش و ترکمنچای دچار آسیب جزیی شدند که ترمیم و بهسازی آنها در دستور کار فوری اداره کل نوسازی مدارس آذربایجان شرقی قرار گرفته و از صبح فردا عملیات اجرایی ترمیم و اصلاح آنها انجام می شود. همچنین مدارس برای برقراری کلاس های درس هیچ مشکلی ندارند و با صلاحدید اداره کل آموزش و پرورش استان دانش آموزان می توانند در مدارس حضور یافته و امر تعلیم و تربیت ادامه یابد.

شایان ذکر است با توجه به پایایی و اطمینان از استحکام ساختمان های فضاهای آموزشی در این زلزله بر اساس دستور وزیر آموزش و پرورش، مدارس به عنوان پایگاه های امداد و نجات و مرکز مدیریت بحران مورد استفاده قرار گرفته است.