آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۲۵
صفحه آخر (جهان)
۱۲

روزنامه الاخبار فاش کرد: حذف حزب الله از مراکز قدرت شرط اروپا برای بازگرداندن آرامش به لبنان!

کشورهای اروپایی اعلام کردند، در صورتی از «سعد حریری» برای تشکیل دولت جدید در لبنان حمایت مالی خواهند کرد که او جنبش حزب الله را وارد ساختار دولت نکند. حریری در واکنش، اعلام کرد که قادر به تشکیل چنین دولتی نیست.

روزنامه «الاخبار» چاپ لبنان، گزارش داد٬ «سعد حریری» شرط جدید کشورهای اروپایی برای حمایت از وی جهت تشکیل دولت را نیرنگ خواند و گفت که از تشکیل دولت، منصرف شده است. بر اساس گزارش این روزنامه، مقامات اروپایی گفتند که اگرحریری نتواند یک دولت غیرسیاسی تشکیل دهد٬ آنها نیز به تعهدات کنفرانس «سیدر» (اجلاسی که به منظور جمع آوری کمک مالی برای لبنان در پاریس برگزار شد) عمل نخواهند کرد.

کنفرانس سیدر یک اجلاس مالی است که به پیشنهاد فرانسه و در شهر پاریس برگزار شد.در این کنفرانس کشورهای ثروتمند و سازمان های مالی شرکت داشتند و قرار بود که کشورهای شرکت کننده، به رشد اقتصادی لبنان، کمک مالی بکنند. اما، این کنفرانس در واقع، دامی بود برای اینکه لبنان به کمک های غرب بیشتر وابسته شود. اروپایی ها در این کنفرانس به حریری قول داده بودند که برای جبران کسری بودجه به وی کمک کنند؛ اما درحال حاضر برای او شرط سیاسی گذاشته اند.

به گزارش تسنیم، روزنامه مذکور افزود که نخست وزیر مستعفی علاقه ای به تشکیل دولت جدید ندارد، چرا که اصولا قادر به تشکیل چنین دولتی نیست.

دیدار معاون نصرالله با حریری

«خلیل» معاون دبیرکل حزب الله لبنان در دیداری دوستانه با نخست وزیر مستعفی این کشور، بر لزوم همکاری دو طرف برای خارج کردن لبنان از بحران تاکید کرد. روزنامه «الجمهوریه» لبنان ضمن اعلام این خبر، افزود که دیدار مذکور، دوستانه و صریح بوده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، حریری در دیدار فوق، هیچ صحبتی نکرده که نشان دهد او با دولتی که شامل حزب الله است مخالفت می کند، بلکه بر عکس، روابط خود را با وزیران حزب الله یادآور شد که مبتنی بر تفاهم متقابل بود. طبق اطلاعات به دست آمده، خلیل به حریری یاد آور شد که حزب الله وی را شریک اصلی برای حل بحران کنونی در لبنان می داند. نماینده حزب الله در ادامه تاکید کرد: ما باید باهم همکاری کنیم تا کشور را از بحران جاری خارج نماییم و حزب الله معتقد است که تو باید مسئولیت را قبول کنی و ما با تو هستیم.

حضور فعال حزب الله در کابینه آتی

شیخ «نعیم قاسم» معاون دبیرکل حزب الله لبنان، ضمن تاکید بر اینکه مطالبات مردم در ساختار کابینه آتی نمود خواهد داشت، گفت: حزب الله در کابینه آتی حضور فعال و موثری خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری فارس، معاون دبیرکل حزب الله لبنان افزود، راه حل (بحران لبنان) با تشکیل دولتی آغاز می شود که قادر به حل مشکلات باشد. شیخ قاسم تصریح کرد: ما امیدواریم و می خواهیم که به خواست خدا، فرد مامور تشکیل کابینه و ترکیب کابینه جدید لبنان، به زودی نهایی شود.

وی ادامه داد: حزب الله به وظیفه خود در درک نگرانی های مردم و تلاش برای ایجاد اصلاحات و مبارزه با فساد عمل خواهد کرد و حضورش در دولت پیش رو، موثر و کارآمد خواهد بود.