آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۲۵
صفحه آخر (جهان)
۱۲

سازمان ملل: دولت مصر عامل مرگ محمد مرسی است

کارشناسان سازمان ملل «مدیریت زندان های مصر» و «بازداشت وحشیانه» را عامل مرگ محمد مرسی، رئیس جمهور پیشین این کشور اعلام کردند.

دولت «السیسی» خرداد ماه گذشته بود که اعلام کرد، «محمد مرسی»، تنها رئیس جمهور منتخب تاریخ مصر در جلسه دادگاه به علت ایست قلبی درگذشته است و آنها او را دفن کرده اند! از همان زمان بسیاری از کارشناسان اعلام کردند که این مرگ مشکوک بوده و دولت مصر عامل آن است، وگرنه دلیلی نداشت با این سرعت او را دفن کنند. مدتی بعد خبر رسید «عبدالله»، پسر محمد مرسی، از منتقدان السیسی هم بر اثر سکته قلبی درگذشته است! حالا کارشناسان سازمان ملل با انتشار نتایج بررسی های خود در قالب یک بیانیه در پایگاه شورای حقوق بشر سازمان ملل تاکید کرده اند: «محمد مرسی رئیس جمهور پیشین مصر در شرایطی بازداشت شد که تنها می توان آن را وحشیانه توصیف کرد به ویژه که او در تمام مدت پنج سال حبس خود در مرکز زندان طره واقع در جنوب شهر قاهره بازداشت بود.»

به گزارش ایسنا، سازمان ملل در ادامه اعلام کرده «شرایط بازداشت مرسی وحشیانه بوده و مرگ مرسی را می توان طبق این شرایط، قتل زورگویانه و مستبدانه از سوی دولت توصیف کرد.» این کارشناسان احتمال داده اند، همان گونه که این شرایط سلامت و جان هزاران زندانی دیگر را به شدت به خطر انداخته، این شرایط مستقیما به مرگ مرسی منجر شده است.

در ادامه این بیانیه همچنین می خوانیم: «مدارک موثقی از منابع مختلف دریافت کردیم که حاکی از این هستند که هزاران تن از زندانیان در مصر از نقض گسترده حقوق انسانی شان رنج می برند... مصر باید فورا شرایط زندان ها را اصلاح کرده و از بازداشت ها، شکنجه و یا بدرفتاری ممانعت به عمل آورده و حق محاکمه عادلانه و حمایت های پزشکی کافی را برای زندانیان فراهم کند». این کارشناسان فاش کردند که در نامه ای رسمی به دولت مصر به حجم مشکلات روزانه ای که بر مرسی در طول دوره بازداشت تحمیل شده بود، پرداخته اند.

ژنرال السیسی اخیرا گفته بود در عمرش یک دروغ هم نگفته است، درست مثل پیامبر!