آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۵۰۶
ورزش
۱۴
دیدگاه

سیاست جدید رئال مادرید و آینده ای پر از درخشش

کهکشانی که ستاره هایش را می سازد

علی کربلایی

فلورنتینو پرس پس از اینکه در تابستان 2013 نیمار را در رقابت با بارسلونا از دست داد، مانند ضحاکی شده که در پی فریدون تازه زاده شده می گردد. او تمام استعدادهای بزرگ جهان فوتبال را به معبد برنابئو کشانده است تا هیچ قهرمان بزرگی در آینده از چنگش خلاص نشود. پرس در جست وجوی نیمار بعدی فوتبال جهان، سیاست های نقل و انتقالاتی اش را تغییر داد. درست در زمانی که بازار در حال انفجار بود و خرید ابرستاره ها تبدیل به کاری دشوار شده بود، رئال مادرید به عنوان بنیانگذار سیاست کهکشانی ها، با پشتوانه موفقیت های پی درپی در لیگ قهرمانان اروپا، شروع به خرید استعدادهای جوان کرد. موفقیت های رئال در لیگ قهرمانان این فرصت را به تیم می دهد تا هواداران برای پوست اندازی تیم صبوری پیشه کنند. ضمن اینکه این موفقیت ها، تاثیر شگرفی بر بازیکنان جوان می گذارد و آنها پیشنهاد رئال را در مقایسه با دیگر پیشنهادها در اولویت قرار می دهند. استعدادهایی که آرزوی شان پیوستن به رئال مادرید بود، اما در حالت عادی باید ابتدا درخشش شان را در سطح اول اروپا به رخ می کشیدند و بعد مورد پسند این تیم واقع می شدند، اکنون این فرصت را دارند تا در برنابئو رشد کنند.

با سیاست های جدید نقل وانتقالاتی لوس بلانکوس، رئال منابع مالی زیادی به استعدادیابی و خرید بازیکنان مستعد اختصاص داده است. سیاستی پرریسک که اشتباه در انتخاب ها می تواند آینده باشگاه را تحت الشعاع قرار بدهد. اما فلورنتینو پرس و تیم مشاورانش به همراه زین الدین زیدان و مربی تیم های پایه آکادمی «لافابریکا» پروژه عظیمی را استارت زده اند که تنه به تنه پروژه یوهان کرایف برای بارسلونا می زند. طبق یکی از تحقیقات cies در فصل گذشته فوتبال اروپا، 39 بازیکن از آکادمی رئال مادرید در 5 لیگ معتبر اروپا بازی می کردند. مبنای این تحقیق این بوده که بازیکنان در سنین زیر 21 سال، حداقل به مدت سه سال عضو آکادمی رئال بوده باشند. بعد از رئال مادرید، بارسلونا با 34 بازیکن و المپیک لیون با 30 بازیکن در رده های بعدی قرار می گیرند.

تابستان سال 2019، رئال مادرید 5 بازیکن زیر 21 سال خرید و تنها ادن هازارد، فرلاند مندی و آلفونس آرئولا در خریدهای جدید تیم بالای 24 سال سن دارند. رئال برای لوکا یوویچ و ادر میلیتائو 21 ساله به ترتیب 60 و 50 میلیون یورو هزینه کرد. فلورنتینو پرس همچنین 45 میلیون یورو برای خرید رودریگو گوئس 18 ساله، بدون حتی یک دقیقه تجربه حضور در اروپا خرج کرده است. در تابستان 2018 کهکشانی ها 45 میلیون یورو برای خرید وینیسیوس جونیور با شرایطی مشابه رودریگو هزینه کردند. وینیسیوس با وجود استعداد نابی که دارد، هنوز موفق نشده ارزش های خودش را ثابت کند. او تا قبل از اینکه ضربه آخر را بزند یکی از بهترین بازیکنان جهان است و زمانی که کار به ضربه آخر می رسد، تبدیل به یکی از ضعیف ترین ها می شود. ضعفی که به سرعت باید برطرف شود، وگرنه او هیچ گاه در خط حمله تیمی مثل رئال مادرید جا نخواهد داشت. رئال در همین تابستان بود که براهیم دیاز 18 ساله را با 17 میلیون یورو از سیتی خرید و فدریکو والورده 18 ساله را از تیم دوم به تیم اصلی منتقل کرد. سرخیو رگیلون با نمایش ارزش هایش به تیم اصلی رسید و این تابستان برای کسب تجربه بیشتر در پست دفاع چپ به سویا قرض داده شده است. رئال مادرید در حال حاضر 14 بازیکن قرضی در تیم های مختلف دارد که تمام آنها زیر 23 سال سن دارند. اشرف حکیمی مراکشی، ستاره این فصل دورتموند در پست دفاع راست که در دیدار مقابل اینتر 2 گل زد، از آکادمی رئال رشد کرده است و هیچ هزینه ای برای خریدش انجام نشده. سرخیو رگیلون، یکی از بازیکنان خوب سویا در فصل جاری، از سال 2013 عضو آکادمی رئال بوده و کهکشانی ها برای این بازیکن هم هیچ هزینه ای نکرده اند. دنی سبایوس که استحکام خوبی به خط هافبک آرسنال بخشیده، سال 2017 زمانی که تنها 20 سال سن داشت با 16 میلیون یورو از رئال بتیس خریده شد و در حال حاضر ارزشی معادل 50 میلیون یورو دارد. مارتین اودگارد که تنها با 20سال سن این فصل عنوان «بهترین بازیکن ماه لالیگا» را هم نصیب خود کرده، سال 2015 در ازای 2.5 میلیون یورو به رئال مادرید پیوست. رئال از آن زمان او را مدام به دیگر تیم ها قرض داده تا تجربه بازی در بالاترین سطوح را به دست بیاورد. او به نسبت سنش، دستمزد بیشتری از سایر بازیکنان می گیرد و رئال در رقابت با غول های فوتبال اروپا او را به چنگ آورد. تاکه فوسا کوبو، ستاره ژاپنی 18 ساله، با تنها یک میلیون یورو این فصل به جمع لوس بلانکوس پیوست و این فصل به صورت قرضی برای مایورکا به میدان می رود. آندری لونین، دروازه بان 20ساله اوکراینی رئال، این فصل به رئال وایادولید قرض داده شده و البته احتمالا در زمستان رئال او را به تیم دیگری قرض بدهد، چراکه این تیم خلاف قرارداد عمل کرده و به او میدان نداده است. بازیکنانی مثل بورخا مایورال که به بارسلونا در پیراهن لوانته گل زد، اسکار رودریگز که در لگانس 2 بار موفق به باز کردن دروازه حریفان شده، خورخه ده فورتوس که برای وایادولید به میدان می رود، آلبرتو سورو، خسوس وایخو، خاوس سانچس و لوکا زیدان، از بازیکنان مطرح رئال هستند که به صورت قرضی برای دیگر تیم ها بازی می کنند.

در ترکیب اصلی و تیم دوم هم، بازیکنان بسیار زیادی هستند که زیر 23 سال سن دارند و در واقع بازیکنانی «برای آینده» هستند. از همین رو رودریگو و وینیسیوس در دو سوی خط حمله گرفته، تا ادر میلیتائو در قلب دفاع و فده والورده در خط هافبک و آسنسیو و یوویچ در خط حمله باشند. اودریوزولا تازه 22 ساله است و ذخیره کارواخال در تیم ملی و احتمالا با بازگشت اشرف حکیمی، باید تیم اصلی را ترک کند. براهیم و ماریانو دیاز هم این فصل در لیست اصلی رئال مادرید قرار گرفته اند. نکته جالب اینجاست که رئال این فرصت را دارد تا برخی بازیکنان آکادمی را هم به این لیست اضافه کند.

با توجه به وضعیت رئال و انبوه بازیکنان زیر 23 سالی که در این تیم جمع شده اند، آینده می تواند برای کهکشانی ها بسیار روشن باشد. البته نباید این نکته را از ذهن دور کرد که بازیکنان زیادی بودند که در دنیای فوتبال تا 21 سالگی می درخشیدند و سپس محو شدند. رئال مادرید اگر بتواند این مجموعه بازیکنان جوانش را با چند خرید بزرگ مثل امباپه و پوگبا تکمیل کند، در یکی، دو سال آینده، از مدعی های اصلی فتح لیگ قهرمانان خواهد بود. اما تمام اینها به شرطی است که این بازیکنان روند رو به رشدشان را ادامه بدهند و به عنوان مثال وینیسیوس و رودریگو، به سرنوشت صدها فوتبالیست با استعداد برزیلی دچار نشوند.