آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۷۴۷
صنعت و معدن
۳

خبر

3 عامل تهدید عرضه محصولات جدید

سایت خبری اتاق تهران : قیمت گذاری، گشودن درهای کشور به روی واردات انواع کالا و غیرقابل پیش بینی بودن فضای اقتصادی کشور، 3 نگرانی جدی است که تولید محصولات جدید را تهدید می کند.

مهدی معصومی اصفهانی، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با اعلام این 3 نگرانی عنوان کرد: ممنوعیت واردات محصولات نهایی فرصتی عالی برای تولیدکنندگان ایرانی است تا محصولات جدید و باکیفیت عرضه کنند. صنایع تبدیلی به عنوان بخش تکمیلی صنایع دام و طیور، به طور ویژه در مورد تخم مرغ، یک تخصص جدید در دنیاست و فضای بسیاری برای توسعه آن وجود دارد. هرچند در زمینه خرید ماشین آلات مورد نیاز در صنایع تبدیلی از کشورهای خارجی مشکلاتی داریم اما به هرحال ماشین آلات را وارد یا با اتکا به توان فنی داخلی آن را تامین می کنیم.

به گفته عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، در این زمینه اما یک دغدغه یا به عبارت بهتر نگرانی جدی وجود دارد و آن هم سیاست های ارگان هایی مثل سازمان حمایت است که به عنوان سدی در مسیر تولید کالای کیفی عمل می کند. با فشار سازمان حمایت برای کاهش قیمت محصولات، جایی برای توسعه کیفی کالا باقی نمی ماند. اگر چنین فشاری از روی دوش تولیدکننده برداشته شود و اجازه دهند کالا با قیمت تمام شده واقعی خود به دست مشتری برسد، فرصت تولید محصولاتی را در ایران داریم که مشابه آن در کشورهای دیگر نیست. توانمندی داخلی و ذائقه ایرانی فرصت تولید کالای با کیفیت را در صنایع تبدیلی کشور فراهم کرده است و نباید در این مسیر مانع تراشی کنیم. قیمت تابع عرضه و تقاضاست و هر نوع تلاش برای کاهش آن، به کیفیت لطمه می زند.

معصومی افزود: به عنوان یک تولیدکننده به فضای فعلی بازار خوش بین هستم اما نگرانم با لغو تحریم ها، درهای کشور به روی کالای خارجی طوری گشوده شود که کارخانه های ایرانی را به تعطیلی بکشاند. تولیدکننده ایرانی می تواند هر محصول غذایی را با کیفیت مشابه خارجی آن تولید کند. می تواند با کالای خارجی در بازار داخل رقابت کند اما در شرایطی که آیین نامه ها و مقررات دستگاه های دولتی به گونه ای تدوین و صادر نشود که امکان پیش بینی بازار و وضعیت تولید، برای تولیدکننده ایرانی از بین برود.

احتمال ارجاع طرح تشکیل وزارت بازرگانی به مجمع تشخیص مصلحت

خبرگزاری مهر : عضو کمیسیون صنایع مجلس از پافشاری این کمیسیون بر مصوبه تشکیل وزارت بازرگانی به رغم ایراد شورای نگهبان خبر داد و گفت: در صورت موافقت صحن، این مصوبه به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع می شود. عبدالله رضیان، از پافشاری کمیسیون صنایع و معادن به طرح تشکیل وزارت تجارت و بازرگانی باوجود ایراد شورای نگهبان خبر داد.

وی افزود: اعضای کمیسیون صنایع معتقدند با توجه به شرایط تحریم باید وزارتخانه مستقلی برای ساماندهی امر واردات و صادرات کشور تشکیل شود؛ به همین دلیل به رغم ایراد شورای نگهبان بر لزوم تصویب این طرح، تاکید داشتند در صورت موافقت صحن علنی مجلس شورای اسلامی این طرح برای تصمیم گیری نهایی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال خواهد شد. عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه وزارت صمت باید بر حل مشکلات صنایع کشور از جمله صنعت خودروسازی تمرکز کند، گفت: وزارت صمت باید برای صنعت خودرو فکر اساسی کند که البته برخی مشکلات این صنعت از حوزه اختیارات این وزارتخانه بیرون است. رضیان گفت: شورای هماهنگی سران قوا باید فکر اساسی برای صنعت خودرو کند و واردات برخی خودرو ها آزاد شود تا رقابت بین خودروسازان داخلی و خارجی برای افزایش کیفیت خودرو های داخلی افزایش یابد.

ضرورت تشکیل کارگروه لوازم خانگی

گروه بنگاه ها : رئیس اتاق اصناف تهران در نشست هم اندیشی با انجمن صنایع لوازم خانگی بر ضرورت تشکیل کارگروه لوازم خانگی برای رفع مشکلات این صنعت تاکید کرد.

به گزارش «دنیای اقتصاد»، قاسم نوده فراهانی در نشست هم اندیشی انجمن صنایع لوازم خانگی ایران گفت: تولید و توزیع مکمل یکدیگر هستند. تولیدکنندگان و توزیع کنندگان باید در کنار یکدیگر باشند؛ زیرا هنگامی که محصول تولید می شود این نیاز به وجود می آید که آن محصول در بازار مصرف به توزیع برسد. وی افزود: تحریم هایی که صورت گرفت برای تولیدکنندگان ما توانست فرصت شود به این دلیل که پیش از این واردات بی رویه اجازه توزیع کالاهای داخلی و نشان دادن توان صنعتگران داخلی را نمی داد؛ اما در حال حاضر تولیدکنندگان می توانند به راحتی محصولات خود را در بازار عرضه کنند.

رئیس اتاق اصناف تهران با اشاره به اینکه ما پیش از این برای خرید محصولاتی مانند سرنگ میلیون ها دلار ارز می پرداختیم گفت: در حال حاضر با تکیه بر توان داخلی توانستیم خودمان سرنگ تولید کنیم و این محصول را به چند کشور دنیا صادر کنیم. باید گفت که این تولیدکنندگان هستند که می توانند اشتغال زایی کنند و جوانان کشور را به کار و فعالیت مشغول کنند. نوده فراهانی با اشاره به کالاهای قاچاق گفت: اجازه نمی دهیم که در حوزه اصناف کالای قاچاق خریداری شود؛ زیرا کالا باید با فاکتور رسمی خریداری شود و کالایی که فاکتور رسمی ندارد قاچاق محسوب می شوند.

وی با اشاره به اینکه وظیفه تولیدکنندگان تولید کالای باکیفیت است، افزود: تولیدکنندگان باید تمام توان خود را برای این مهم بگذارند تا مردم بتوانند کالای باکیفیت استفاده کنند که در نهایت این کالاهای باکیفیت صادر شوند. به عنوان ریاست اتاق اصناف وظیفه دارم که از کالاهای تولیدی و تولیدکنندگان آنها حمایت لازم را کنم که به آنها تعرضی نشود. رئیس اتاق اصناف تهران در پایان با اشاره به اینکه این نشست را مثبت ارزیابی می کنم، گفت: امیدواریم که این نشست مستمر باشد به طوری که بتوانیم کار گروهی را برای رفع مشکلات صنف لوازم خانگی و سایر اصناف تولیدی ایجاد کنیم.

کارت شناسایی برق صادر می شود

ایسنا : مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و خدمات مشترکین توانیر از ارائه کارت شناسایی برق که روی آن شناسه 13 رقمی برق مشترکان درج شده است، خبر داد. هادی مدقق با اشاره به روش های مختلف پرداخت قبض برق اظهار کرد: یکی از برنامه ها، معرفی روش های مختلفی بود که مشترکان می توانستند پس از حذف قبوض کاغذی برق، وجه قبض خود را پرداخت کنند و روش هایی برای افرادی که گوشی هوشمند دارند، پیش بینی شده بود.

صاحبان این تلفن های همراه می توانند از طریق وب سایت، اپ های مختلف و... قبض خود را پرداخت کنند. وی ادامه داد: افرادی که گوشی هوشمند ندارند می توانند از طریق USSD قبض خود را پرداخت کنند؛ اما افرادی که هیچ نوع گوشی ندارند، باید شناسه قبض خود را که پیش از این در قبوض کاغذی درج می شد، داشته باشند. برای اینکه این افراد بتوانند چه از طریق تلفن ثابت و چه از طریق خودپرداز پرداخت کنند، تصمیم گرفتیم به همه مشترکان کارت شناسایی برق داده شود که شناسه دقیق خود را داشته باشند. مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و خدمات مشترکین توانیر تاکید کرد: در واقع هدف این است مشترکان شناسه قبض خود را مانند یک کارت مثل دیگر کارت ها در اختیار داشته باشند که هرجا مراجعه کردند، بتوانند قبض خود را پرداخت کنند. مدقق با بیان اینکه طرح ارائه کارت شناسایی برق از برنامه های ماه آینده است، اظهار کرد: طرح به صورت سراسری در کشور اجرا می شود و هزینه آن از مشترک گرفته نمی شود. قبوض کاغذی برق از ابتدای مهرماه حذف شد و مشترکان پس از آن اطلاعات قبض خود را از طریق پیامک دریافت می کنند.