آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۵۰۶
ورزش
۱۴
نگاه

لیست جدید تیم ملی اعلام شد

اصول ویلموتس و انتقاد هواداران

حسین طالب پور

فهرست جدید تیم ملی فوتبال ایران اعلام شد و همه چیز تقریبا مطابق پیش بینی ها بود و کمتر نکته شگفت انگیزی در لیست وجود داشت، اما مانند لیست قبلی که اعلام شد، انتقاداتی به سرمربی تیم ملی مطرح شده است. ویلموتس این بار روی نام ستاره های مطرح لژیونر که در تیم های شان بازی نمی کنند، خط کشیده و نشان داده که به اصولش وفادار است. در ادامه نگاهی پست به پست به فهرست تیم ملی، ترکیب احتمالی و غایبان مطرح خواهیم انداخت.

دروازه بان ها؛ غیبت دوباره حسینی

همان سه نفری که در اردوی قبلی تیم ملی حضور داشتند، این بار هم دعوت شده اند. علیرضا بیرانوند به احتمال غریب به یقین دروازه بان شماره یک ایران در دیدار مقابل عراق خواهد بود و پیام نیازمند و رشید مظاهری گزینه های جایگزینی او هستند. سیدحسین حسینی، دروازه بان استقلال در هفته های گذشته لیگ برتر عملکرد درخشانی داشته و به مراتب از رشید مظاهری بهتر بوده. در دیداری که رشید مظاهری چهاربار دروازه اش باز شد، حسینی با مهارها و دفع توپ های دیدنی اش، مانع از شکست استقلال شد و اگر آمادگی حسینی نبود، شاید در آن دیدار نتیجه دیگری رقم می خورد. برخی ناظران عقیده دارند ویلموتس بازی های لیگ برتر را در دوره مرخصی اش نگاه نکرده و همه چیز را به دستیارانش سپرده است. برخی دیگر هم معتقدند حسینی به دلیل برخی رفتارهایش در زمین و بعضی توصیه ها، به تیم ملی دعوت نمی شود. به هر حال چیزی که مشخص است این است که دروازه بان های دیگر برای نیمکت تیم ملی می جنگند و ویلموتس جایگاه شماره یک بیرانوند را از او نمی گیرد. امیر عابدزاده هم در لیگ پرتغال عملکرد خوبی داشته، اما ویلموتس همچنان به او اعتقادی ندارد.

مدافعان میانی، خبری از شجاع و غلامی نیست

به نظر می رسید باید باور کنیم که شجاع خلیل زاده هرگز ملی پوش نخواهد شد. او در بهترین فرم خودش قرار دارد و به نسبت کنعانی زادگان در پرسپولیس عملکرد بهتری داشته است، اما کنعانی که در زمان کی روش هم به تیم ملی دعوت می شد، موردپسند ویلموتس هم واقع شده و پای ثابت اردوهای تیم ملی است. هرچند که او در کنار سیاوش یزدانی به احتمال فراوان نیمکت نشین سیدمجید حسینی و مرتضی پورعلی گنجی خواهند شد. همانند شجاع خلیل زاده که هواداران پرسپولیس خواهان حضور او در تیم ملی هستند، عارف غلامی هم مورد مشابه او در استقلال است، اما سرمربی تیم ملی تاکنون نظری به او نداشته است.

مدافعان کناری، دعوت وریا

نکته جالب در مورد دفاع های کناری، دعوت وریا غفوری است. هر چند به نظر می رسد که او نیمکت نشین رامین رضاییان خواهد شد. در پست دفاع چپ هم رقابت جذابی برقرار است و نادری و محمدی در بهترین فرم شان قرار دارند. باتوجه به تجربه بیشتر محمدی، به احتمال فراوان نادری در دیدار مقابل عراق در کنار وریا روی نیمکت می نشیند.

هافبک های میانی؛ پست پرترافیک

اگر نخواهیم دقیقا از لفظ هافبک دفاعی استفاده کنیم، بازیکنانی که برای پست هافبک میانی متمایل به عقب دعوت شده اند تعدادشان زیاد است و جای زیادی هم برای شان در ترکیب ویلموتس نیست. امید ابراهیمی، علی کریمی، احسان حاج صفی، احمد نوراللهی و مسعود شجاعی در این پست به تیم ملی دعوت شده اند و احتمالا فقط دو نفرشان شانس حضور ثابت در ترکیب را داشته باشند. امید ابراهیمی و حاج صفی، احتمالا گزینه های اصلی این پست باشند، اما بعید نیست ویلموتس این بار روی احمد نوراللهی مانند بازی با کامبوج حساب باز کند. مسعود شجاعی به عنوان کاپیتان اول تیم ملی بعید است در این بازی در ترکیب فیکس قرار بگیرد و رقبای بسیار آماده تری در اردوی تیم ملی دارد.

هافبک های هجومی؛ تعجب اهالی فوتبال

دعوت شدن وحید امیری و دعوت نشدن مهدی ترابی، یکی از تصمیم های پرسروصدای مارک ویلموتس است. وحید امیری از روزهای اوجش فاصله گرفته و حتی در پرسپولیس هم بازیکن چندان موثری نیست. از آن طرف ، مهدی ترابی یکی از آماده ترین بازیکنان لیگ ایران است. به نظر می رسد در دعوت نشدن مهدی ترابی، گابریل کالدرون نقشی کلیدی داشته باشد، چراکه سرمربی پرسپولیس ترابی را به جای پست وینگر چپ، پشت مهاجمان بازی می دهد. این تدبیر کالدرون باعث شده بسیاری از توانایی های فنی ترابی به شکل محسوسی کاهش پیدا کند و حالا هم تیم ملی را از او گرفته است. باید دید ترابی بعد از اینکه پیراهن تیم ملی را از دست داده، اعتراضی به کالدرون می کند یا خیر. دعوت دوباره از محبی، نشان می دهد که ویلموتس به این بازیکن اعتقاد دارد. محبی در حد فاصل دو اردوی تیم ملی عملکردی فوق العاده داشته و نقش مهمی در صدرنشینی سپاهان دارد. دعوت علی قلی زاده به تیم ملی از نکات جذاب لیست ویلموتس است و این بازیکن بعد از مدتی دوری از میادین ملی، می تواند مجدد برای تیم ملی بدرخشد.

خط حمله؛ سردرد جذاب ویلموتس

سردار آزمون و مهدی طارمی، بازیکنان بدون جانشین تیم ملی هستند که عملکردشان در لیگ روسیه و پرتغال هم مورد توجه رسانه های مطرح قرار گرفته است. این دو بازیکن هماهنگی و درک خوبی از یکدیگر دارند. اما سورپرایز ویلموتس برای خط حمله، دعوت از کاوه رضایی بود. کاوه که در تورنمنت های مهم از غایبان اصلی تیم ملی بوده، می تواند با اثبات خودش به ویلموتس، جایگاهش را در تیم ملی پس بگیرد. کریم انصاری فرد هم که این هفته ها خوب گل می زند از دیگر دعوت شدگان ویلموتس است. حضور چهار مهاجم آماده برای تیمی که دو مهاجمه بازی می کند، یک نعمت است. اگر در دیدار مقابل عراق کار تیم ملی گره بخورد، تعویض های مربی بلژیکی در خط حمله، می تواند ورق بازی را برگرداند.

خداحافظی با لژیونر های سکونشین

مارک ویلموتس همچنان اصرار دارد که بازیکنانی را به تیم ملی دعوت کند که می تواند از فرم شان آگاهی داشته باشد. سکونشین بودن علیرضا جهانبخش در برایتون و کم بازی کردن سعید عزت اللهی، دو بازیکنی که همواره در تیم کی روش جایگاهی ثابت داشتند را از لیست تیم ملی دور کرده است. این اقدام ویلموتس، می تواند فشاری مضاعف روی این بازیکنان برای تغییر تیم شان باشد تا بیشتر به میدان بروند. جهانبخش و عزت اللهی با تجربه خوبی که در تیم ملی دارند، در دیدارهای حساس می توانند خوش بدرخشند، اما ویلموتس اعتقادی به بازیکنان سکونشین ندارد.