آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۷۴۷
سیاست گذاری
۶

خبر

کارگران حادثه دیده در زلزله بیمه بیکاری می گیرند

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از پرداخت مقرری بیمه بیکاری به کارگران واحدهای آسیب دیده در زلزله اخیر خبر داد و گفت: کارگران مشمول قانون کاری که به دلیل زلزله از کار بیکار شده اند، مشمول دریافت بیمه بیکاری می شوند.

به گزارش «ایسنا» کریم یاوری اظهار کرد: همه کارگران مشمول قانون کار و قانون تامین اجتماعی که واحدها و محل کار آنها در اثر زلزله دچار آسیب شده است، مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری می شوند. وی ضمن ابراز همدردی با آسیب دیدگان حادثه زلزله آذربایجان شرقی گفت: حسب دستور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تمام ارکان و زیر مجموعه های مرتبط با وزارتخانه مکلف شدند به صورت شبانه روزی نسبت به ارائه خدمات مرتبط به حادثه دیدگان از زلزله در میانه و سراب اقدام کنند. یاوری افزود: مطابق تبصره 2 ماده 2 قانون بیمه بیکاری، بیمه شدگانی که به علت بروز حوادث قهریه از جمله زلزله از کار بیکار می شوند با معرفی واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.

به گفته مدیرکل حمایت از پایداری مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کارگران حادثه دیده زلزله آذربایجان شرقی بدون در نظر گرفتن حداقل سابقه در بند الف ماده 6 قانون، از حمایت پرداخت ماهانه مقرری بیمه بیکاری برخوردار می شوند. وی تاکید کرد: تمام کارکنان در زیرمجموعه های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان آذربایجان شرقی به ویژه در میانه و سراب به سرعت و با دقت و خارج از روال عادی اداری درخواست کارگران را در سریع ترین زمان ممکن پذیرش کرده و اقدامات لازم برای پرداخت مقرری بیمه بیکاری به کارگران را به عمل می آورند.

شرایط اقتصادی کشور رو به بهبود است

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: شرایط اقتصادی کشور رو به بهبود است، اما هنوز به نقطه مطلوب نرسیده ایم. به گزارش «ایبنا» فرهاد دژپسند، صبح روز گذشته در همایش آموزش سومین دوره تسهیلگران اقتصادی و اجتماعی بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) اظهار کرد: یکی از بحث هایی که امروز با آن مواجه هستیم، شرایط اقتصادی ایران است.

برخی متغیرها وجود دارد و بیکاری و تورم از جمله متغیرهایی است که باعث شده گروه های رقیب به آن توجه کنند. وی ادامه داد: سال گذشته مهم ترین اتفاقی که رخ داد، آغاز تحریم ها بود البته تحریم سال هاست که اجرا می شود اما این تحریم یک جانبه بود و آمریکا سعی کرد تحریم یک جانبه را به تحریمی گسترده تبدیل کند و به سران کشورها گفته بود که سه ماه با ما همکاری کنید تا رژیم ایران عوض شود. جای سوال است که با چه اعتمادی این موضوع را مطرح کرده بود، چراکه ایران کشوری نیست که با این بادها بلرزد. آمریکا احساس می کرد مردم از نظر معیشت در فشار هستند و اگر مشکلات شان بیشتر شود، شکاف میان دولت و مردم بیشتر خواهد شد؛ درحالی که این گونه نشد. وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه توانمندسازی باید سرلوحه کارها قرار گیرد، افزود: باید برای آموزش و تخصیص منابع در جهت توانمندسازی افراد اقدام شود که آنها با اعتماد به نفس بتوانند شغلی را انتخاب کنند. دژپسند گفت: استراتژی ما باید این باشد که به جای توزیع کالا و پرداخت نقدی به نیازمندان، باعث افزایش اعتماد به نفس آنها شویم و ابزارهای لازم را برای توانمندسازی در اختیارشان قرار دهیم.

وی بیان کرد: توانمندسازی امروز نسبت به گذشته متفاوت شده چراکه ابزارهای تولید همان هایی نیستند که بتوان با فروش آن تامین مالی کرد به همین دلیل نهادهای حامی باید ورود پیدا کنند. وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه باید بنیاد برکت از طریق آموزش و تامین منابع در جهت توانمندسازی و ایجاد اشتغال اقدام کند، گفت: در این راستا باید بنیاد برکت با تامین بخشی از منابع، از هدررفت منابع جلوگیری کرده و اجازه دهد فرد خودش بخشی از منابع را تامین کند؛ این گونه از هدررفت منابع جلوگیری خواهد شد. دژپسند به ایجاد زیرساخت های لازم اشاره و اظهار کرد: حکومت نیز باید برای مقوله اشتغال و توانمندسازی تبدیل به جریان شود و زیرساخت ها را اصلاح کند؛ درحال حاضر نیز از طریق ایجاد شهرک های صنعتی، اقداماتی انجام شده که این موارد باعث مهاجرت معکوس می شود. وی ادامه داد: اقدام بنیاد برکت در زمینه اشتغال و توانمندسازی هم از تقدس لازم برخوردار است و هم توجیه اقتصادی و اجتماعی دارد، علاوه بر این، مایه بقای جمهوری اسلامی و پایداری و ماندگاری آن می شود. وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه شرایط اقتصادی کشور رو به بهبودی است، گفت: هنوز به نقطه مطلوب نرسیده ایم اما با شرایطی که تحریم ها برای ما ایجاد کرده، توانستیم روی پای خود بایستیم؛ به طوری که در حوزه غیرنفتی در هفت ماه اول امسال 5/ 24 میلیارد دلار صادرات داشتیم.