آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۷۴۷
سیاست گذاری
۶

خارج از معمول

ثروت ثروتمندان دنیا کم شد!

میلیاردرهای جهان در سال جاری کمتر از سال گذشته ثروت در اختیار دارند. به گزارش «ایسنا» به نقل از رویترز، افزایش تنش های ژئوپلیتیکی و نوسانات بازار باعث شده است علاوه بر کاهش رشد اقتصادی در سراسر جهان، ثروتمندان جهان نیز با کاهش ثروت خود مواجه شوند. برای نخستین بار از سال 2015 میزان ثروت میلیاردرهای جهان با کاهش مواجه شده است و ثروت آنها با 3/ 4 درصد کاهش نسبت به سال قبل به 5/ 8 تریلیون دلار رسیده است.

کاهش ثروت در مناطق جنوب شرق آسیا محسوس تر بوده است؛ به گونه ای که ثروت ثروتمندان هنگ کنگی با چهار درصد کاهش نسبت به سال 2018 به 8/ 319 میلیارد دلار رسیده است. امی لو، کارشناس اقتصادی منطقه آسیا - اقیانوسیه گفت: ما شاهد یک روند خروج سرمایه گسترده از منطقه نبوده ایم بلکه کاهش ثروت بیشتر مبنای بازار داشته است و مشتریان ما در راستای کاهش ریسک ها اقدام به متنوع سازی سبد دارایی خود کرده اند. جنگ تجاری بین آمریکا و چین یکی از اصلی ترین دلایل کاهش فعالیت های تجاری در سطح منطقه آسیا و اقیانوسیه و جهان بوده است. در چین به تنهایی ثروت ثروتمندان این کشور بر حسب دلار 8/ 12 درصد نسبت به سال گذشته کمتر شده است. در شرایطی که بازارهای بورس نسبت به وضعیت خود در اواخر سال 2018 تا حد زیادی بهبود یافته اند، نوسانات آنها کماکان به دلیل مشخص نبودن نتیجه جنگ تجاری ادامه دارد. در اروپا نیز با وجود گذشت سه سال از برگزاری رفراندوم خروج، انگلیس و اتحادیه اروپا هنوز نتوانسته اند به توافقی سر خروج انگلیس دست پیدا کنند و مهلت خروج این کشور از اتحادیه اروپا برای بار سوم تا پایان ماه ژانویه سال آینده تمدید شده است.

کشوری با رشد اقتصادی 86 درصدی!

تابناک : رشد اقتصادی منطقه آمریکای جنوبی در سال های اخیر تحت تاثیر ریسک های مختلفی کاهش یافته است. در ونزوئلا تورم به یکی از کم سابقه ترین سطوح تاریخی رسیده و در آرژانتین بحران ارزی باعث اعمال محدودیت های ارزی شده است. اخبار دائما از ناآرامی ها در شیلی می گوید؛ اما در دل این منطقه بحران زده، یک کشور بسیار کوچک پتانسیل های رشد زیادی دارد به گونه ای که امسال نرخ رشد آن احتمالا بسیار بیشتر از هر کشور دیگری روی زمین خواهد بود. صندوق بین المللی پول در گزارش جدید خود پیش بینی کرد متوسط رشد اقتصادی گویان در سال آینده 86درصد باشد که این رشد در صورت تحقق، 14 برابر بیشتر از رشد اقتصادی چین خواهد بود. گویان کشوری با 780 هزار نفر جمعیت در همسایگی برزیل و ونزوئلاست که ذخایر عظیم نفتی دارد و امسال را با رشد 4/ 4درصدی به پایان خواهد برد. به دنبال کشف ذخایر عظیم نفتی از سال 2015، شرکت های بزرگ نفتی نظیر «اکسون موبیل» و شرکت های چینی سرمایه گذاری عظیمی را در گویان انجام داده اند. وینستون جوردن، وزیر دارایی گویان در همین رابطه گفت: ما از کشوری با سطح رشد اقتصادی بسیار پایین درحال حرکت به سطوح بالاتری هستیم.