آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۷۱۹۹
جهان
۱۳

«لولا» آزاد شد

گروه جهان/ «لولا داسیلوا باید در زندان بپوسد.» این آرزوی «ژایر بولسونارو»، رئیس‎جمهوری کنونی برزیل در حق رئیس‎جمهوری سابق این کشور بود. اما دیروز با حکم دیوان عالی برزیل، «لولا» از زندان آزاد شد.

به گزارش سایت شبکه خبری «دویچه‎وله»، پنجشنبه پس از آنکه دیوان عالی برزیل خبر داد، 5 هزار زندانی بزودی از زندان‎ها آزاد می‎شوند، گمانه‎زنی‎ها درباره آزادی «لولا» بالا گرفت. این گمانه زنی کمتر از 24 ساعت بعد بوقوع پیوست و رئیس‎جمهوری سابق برزیل از زندان آزاد شد. «داسیلوا» به محض آزادی از زندان، همچون همه سال‎های فعالیت‎های سیاسی‎اش، سخنرانی‎ پر شوری ایراد کرد و در جمع هواداران خود گفت: «فکر نمی‎کردم روزی بتوانم بیایم و اینجا بایستم و با مردان و زنانی سخن بگویم که در 580 روز گذشته، بدون توجه به اینکه هوا بارانی است، یا گرمای آن به 40 درجه می‎رسد، می‎آمدند تا فریاد بزنند، صبح بخیر، عصر بخیر، شب بخیر!»

«لولا داسیلوا»، رئیس‎جمهوری سابق چپگرای برزیل که حالا 74 سال دارد، سال 2017 به دلیل فساد مالی به 12 سال زندان محکوم و از آوریل 2018 به زندان رفت. این حکم بعدا به هشت سال و 10 ماه کاهش یافت. اما در نهایت وی تنها یک سال و نیم در زندان ماند. «لولا» متهم بود، از بزرگترین شرکت ساختمانی برزیل رشوه دریافت کرده تا قراردادهای شرکت نفتی دولتی «پتروبراس» را به سمت این شرکت سوق دهد. این افشاگری بسیاری از برزیلی‎ها را که «لولا داسیلوا» را حامی کارگران می‎دانستند، شوکه کرد. با این حال او مدعی بود، تمام ماجرا یک توطئه سیاسی است. اما چه توطئه و چه واقعیت، این پرونده موجب شد، راستگرایان در برزیل قدرت بگیرند و «ژایر بولسونارو» که به او لقب «ترامپ کوچک» داده‎اند، پیروز انتخابات ریاست جمهوری شود. بولسونارو، باعث آسیب‎های جدی به وحدت جامعه شده و با اتهام آتش زدن عمدی جنگل‎های آمازون روبه‎رو است. «داسیلوا»اعلام کرده، پس از دیدار دیروز خود با کارگران در سائوپائولو، یک تور درون کشوری راه می‎اندازد و با حامیان خود در سراسر کشور دیدار می‎کند. از همین رو ناظران معتقدند آزادی «لولا» می‎تواند باعث تقویت جناح چپ در انتخابات آتی شود.