آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۵۰۶
دیپلماسی
۵

در پاسخ به «اعتماد»: اروپایی ها در جایگاهی نیستند که ایران را به قطع همکاری های هسته ای تهدید کنند

بهروز کمالوندی در جمع خبرنگاران در تاسیسات فردو: در گام چهارم 11 سال زودتر غنی سازی را به فردو بازگرداندیم

روز شنبه در بازدید خبرنگاران از مجتمع هسته ای شهید علی محمدی (فردو) بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی، در نشستی خبری تازه ترین تحولات در صنعت هسته ای کشور را تشریح کرد و به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت. به گفته کمالوندی، براساس برجام باید دستکم 11 سال دیگر برای از سرگیری غنی سازی در فردو منتظر می ماندیم اما در گام چهارم کاهش تعهدات هسته ای، این اقدام خیلی زودتر از پیش بینی ها و فقط با انتقال یک کپسول سوخت از نطنز در عرض یک روز از سر گرفته شد. به گفته کمالوندی با عملیاتی شدن غنی سازی در فردو، ظرفیت غنی سازی کشور از 9500 سو عبور می کند و در مسیر بازگشت به ظرفیت 11 هزارسویی پیش از اجرای برجام نزدیک می شود. او با اشاره به اینکه ایران قربانی خرابکاری های متعدد در برنامه هسته ای اش بوده است، در مورد لغو دسترسی یک بازرس آژانس بین المللی انرژی اتمی توسط ایران تاکید کرد که گزارش مستدل و حقوقی ایران در این مورد برای آژانس ارسال شده و اکثریت کشورهای عضو، استدلال ایران را پذیرفته اند.

اروپایی ها در جایگاهی نیستند که ایران را به قطع همکاری های هسته ای تهدید کنند

کمالوندی در پاسخ به سوال «اعتماد» در مورد احتمال قطع همکاری های هسته ای کشورهای اروپایی با ایران در حوزه هسته ای تاکید کرد که این همکاری ها همچنان مشابه گذشته ادامه دارند. سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به «اعتماد» گفت: «در مورد ضمیمه سوم برجام که فهرست همکاری های بین المللی هسته ای را توضیح می دهد، فهرست مطول و بلندی از همکاری های فنی است. اتحادیه اروپا در این رابطه پا پیش گذاشته بود، چندین جلسه و سمینار برگزار و تفاهم هایی هم امضا شد. از جمله این توافق ها ایجاد مرکز ایمنی منطقه ای با مقر ایران بود که تاکنون پیشرفت های خوبی داشته و آژانس بین المللی انرژی اتمی هم در آن 20 میلیون دلار سرمایه گذاری کرده است. در زمینه ایمنی هسته ای، حقوق هسته ای، موضوع گداخت و غیره همکاری های خوبی انجام شده است و رفت و آمد متخصصان هم بین ایران و کشورهای اروپایی در جریان است. به گمان من اروپایی ها به این دلیل که در تعهدات خودشان به ایران بدهکار هستند در جایگاهی نیستند که تهدید به قطع این همکاری ها بکنند. او در مورد سرعت پیشرفت همکاری های فنی هسته ای میان ایران و اروپا هم تاکید کرد: «تا جایی که من خبر دارم تغییری در سرعت همکاری های بین المللی هسته ای ایران ایجاد نشده است. اما وقتی این همکاری ها به حوزه هایی وارد می شود که ایران نیاز به تجهیزاتی دارد، با موانعی برخورد می کنیم که غالبا موانعی هستند که به دلیل اجتناب شرکت ها برای فروش تجهیزات به ایران است، وگرنه تاکنون با مانعی برنخورده ایم که از اراده سیاسی کشورهای اروپایی حاصل بشود. چند پروژه ای با اروپایی ها شروع کرده ایم، از جمله پروژه استرس تست نیروگاه بوشهر، پروژه مرکز ایمنی منطقه ای که قرار است تجهیزات آن نیز از سوی اروپایی ها تامین شود و اعتباراتش اختصاص یافته و مناقصه برگزار شده و قرارداد آن هم بسته شده است.» به گفته کمالوندی، به دلیل اخذ مجوزها و برخی موانع در این مسیر، همکاری های فنی با کندی پیش می رود و اگر فهرست همکاری ها مرور شود، انتظار می رود که سرعت این همکاری ها بسیار بیشتر باشد.

گام چهارم یک روزه اجرایی شد

به گزارش خبرگزاری ها، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان با بیان اینکه در حال حاضر روی 15 ماشین (سانتریفیوژ) کار می کنیم، اظهار داشت: «گام چهارم از 15 آبان بنا به دستور رییس جمهور به سازمان انرژی اتمی اجرایی و با وجود متخصصان و دانشمندان ورزیده ای که در سایت های ما فعالند، این اقدامات در کمتر از یک روز انجام شد.» کمالوندی با بیان اینکه نمی دانیم گام های بعدی چه خواهد بود، افزود: «درباره گام چهارم تا چند روز قبل هم خودمان نمی دانستیم چه خواهد بود البته پیشنهادات را ما ارایه کرده بودیم و حداقل 15 پیشنهاد داشتیم. الان به جایی رسیدیم که صنعت هسته ای محدودیت ها را کنار گذاشته است.» او تاکید کرد: «ایران همواره به تعهدات خود پایبند بوده است و بنا نداشت تعهداتش را انجام ندهد اما با توجه به اینکه توازن اجرای تعهدات به هم خورده بود ناچار به انجام این اقدامات شدیم.» کمالوندی گفت: «امیدواریم به گام های دیگر نیاز نباشد و طرف های مقابل به تعهدات و اقدامات شان که متعهد شده اند را انجام دهند.» سخنگوی سازمان انرژی اتمی یادآور شد: «در گام سوم بندهای 32 تا 43 در مورد تحقیق و توسعه کنار گذاشته شد. وقتی طرف مقابل وظایف خود را انجام نداد توسعه ماشین های پیشرفته را در دستورکار قرار دادیم و گفتیم از پسماند هسته ای هم استفاده کنیم. غنی سازی از پسماند از مواد طبیعی سخت تر و بهتر است. ما اکنون 25 تن پسماند داریم که دو تن از سایت نطنز به فردو منتقل شده است.»

اگر لازم باشد به طراحی قبلی اراک بازمی گردیم

این مقام سازمان انرژی اتمی کشورمان در مورد تاسیسات راکتور آب سنگین اراک هم تاکید کرد: «اگر چه طرف ما در پروژه اراک، چین است و چین تلاش خوبی کرده اما هر از چندگاهی چین و کشورهایی که می خواهند در این زمینه کار کنند از سوی امریکایی ها تحت فشار هستند؛ از این رو اگر لازم شد به نوع راکتور قبلی برمی گردیم.» سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: «اکنون هرچند مجوزهایی می دهند ولی به چینی ها گفتیم به مجوز امریکا توجه نکرده و منتظر آنها باقی نمانند.» معاون رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه هیات انگلیسی در مسائل فنی نسبتا خوب عمل می کند، گفت: «چند روز دیگر هیاتی از ایران به چین خواهد رفت. قرارداد اراک قرارداد تیپ نیست؛ از ابتدا هم گفتیم طراحی از ما، بازبینی از شما. ساخت از ما و نظارت با شما. قراردادها اکنون مهم تر و بلندمدت تر شده و زمینه انعقاد آنها فراهم شده است.»

مصونیت بازرسان آژانس نامحدود نیست

کمالوندی در مورد دلایل اقدام قاطع ایران در برابر این بازرس آژانس گفت: «ما تجربیات تلخی از خرابکاری هسته ای داریم که موجب شده سیستم کنترلی محکمی داشته باشیم و اجازه تکرار چنین اتفاقاتی را نخواهیم داد.» کمالوندی با اشاره به اقدامات خرابکارانه پیشین در برنامه هسته ای ایران، تاکید کرد که یک نمایشگاه دایمی از شواهد اقدامات خرابکارانه توسط سازمان ایجاد شده است. سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: «به یکی از بازرسان آژانس اجازه ورود به نطنز داده نشد و اعتبارنامه او را لغو کردیم که اینها در یادداشت هایی به آژانس اطلاع داده شد. سیستم کنترلی نشان می داد که این بازرس یا آغشته به مواد است یا موادی همراه او است. او بارها کنترل شد و نتیجه تایید شد. پس از این بود که گزارشی به آژانس دادیم و غریب آبادی نماینده ایران به شورای حکام ارایه کرد و به جز امریکا و رژیم صهیونیستی و بعضی کشورهای منطقه، همه متقاعد شدند و گفتیم اسناد و فیلم ها را نشان می دهیم که حرف مان براساس منطق است.» کمالوندی اضافه کرد: «عده ای خواستند از این موضوع سوءاستفاده کنند و بگویند ایران پایبند به بحث مصونیت نیست. گزارش ما کامل و جامع بود که چرا ایران از حقوق خود استفاده کرده است و یک گزارش کاملا حقوقی و در یادداشتی به آژانس این قضیه منعکس شد و استدلال هایی را براساس موافقتنامه پادمان ارایه کردیم از جمله اینکه مصونیت یک محدودیتی دارد.»

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: «در یادداشت ارسالی گفته ایم که براساس ماده 21 بخش 6 موافقتنامه پادمانی، اصل مصونیت دارای یک محدودیت هایی است و به عنوان مثال مسائل شخصی و غیر ماموریتی را شامل نمی شود. همچنین ماده 23 بخش 8 همین موافقتنامه نیز می گوید این مصونیت فقط برای انجام ماموریت است. بنابراین نباید آن را مطلق و نامحدود دانست.» کمالوندی تصریح کرد: «اگر چه ما به مصونیت احترام گذاشتیم، اما اقداماتی که انجام شد بر اساس این مواد موافقتنامه است، چرا که در این موافقتنامه از یک طرف به مصونیت اشاره شده است و از طرف دیگر حقوق کشورها و وظایف آژانس را می گوید. نمی شود فقط از کشورهای عضو توقع رعایت مفاد موافقتنامه را داشت و از مامور و آژانس توقعی نداشت.» معاون رییس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: بنابراین اگر تردیدی یا مشکلی وجود داشت که این احتمال را ایجاد می کرد که برای ایمنی افراد و تاسیسات مشکلاتی را ایجاد کند، این حق اعضا ست که جلوگیری کنند. ما هم در یادداشت خود به آژانس بین المللی انرژی اتمی گفتیم که این مورد نیاز به تحقیقات بیشتر دارد و آژانس هم در پاسخی که به یادداشت ما داده است، اعلام کرد حاضر است در این زمینه به ما کمک کند.

فردا بتن ریزی نیروگاه بوشهر آغاز می شود

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادامه از شروع مرحله بتن ریزی نیروگاه دوم بوشهر خبر داد و گفت: «فردا روز مهمی است و ما مرحله بتن ریزی برای نیروگاه دوم بوشهر را آغاز می کنیم. کسانی که از کار نیروگاهی اطلاعات دارند، می دانند بتن ریزی یعنی حداقل دو سال کار. غیر از دوره زمانی مذاکرات که حتی اگر این مذاکرات بین دوطرفی باشد که با هم مشکلی نداشته باشند، معمولا یک الی دو سال زمان می برد. پس از آن از زمان اجرای قرارداد نیز حداقل دو سال زمان می برد تا یک نیروگاه به مرحله بتن ریزی برسد.» کمالوندی گفت: «امروز در کشور ما این اتفاق رخ داده است و پیام خوبی به دنیا مخابره می کند که با وجود همه فشارها و ممانعت های امریکا که حتی تحریم نیروگاه بوشهر را تحریم کرده بودند ما به راه خود ادامه می دهیم.» او خاطرنشان کرد: «امریکایی ها حتی مرکز نظامی ایمنی بوشهر را که کارکردی مانند آتش نشانی دارد، تحریم کردند. مگر می شود در کشور آتش نشانی آن را تحریم کرد؟ آنها حتی شرکتی را هم که رادیو دارو تامین می کند هم تحریم کرده اند.» کمالوندی با اشاره به اینکه نیروگاه دوم تا سال 1404 به تولید خواهد رسید و به مدار شبکه متصل می شود، گفت: «دو سال بعد از شروع تولید در نیروگاه دوم، نیروگاه سوم احداث خواهد شد؛ به عبارتی از فردا که بتن ریزی نیروگاه دوم شروع می شود، وارد فاز صفر ساخت نیروگاه سوم خواهیم شد.»